
Új segélyhívószám. Ezután a 119-et tárcsázhatják a bajban lévő gyerekek vagy bárki, akinek tudomása van kiskorúakat érintő visszaélésekről
Fotó: Veres Nándor
Új egységes segélyhívószámon lehet bejelenteni ezentúl a gyerekekkel szembeni visszaéléseket, bántalmazásokat vagy hanyagságot. Az éjjel-nappal ingyenesen hívható 119-es számon beérkező hívásokra a szociális és gyermekvédelmi igazgatóságok munkatársai válaszolnak.
2022. január 06., 17:412022. január 06., 17:41
Üzembe helyezte a Különleges Távközlési Szolgálat (STS) szerdán a 119-es egységes hívószámot, amelyen ezentúl jelenteni lehet a gyerekekkel szembeni visszaéléseket, bántalmazásokat vagy hanyagságot. Az 119-es szám ingyenesen hívható minden fix- vagy mobil telefonhálózaton a nap bármely órájában. A hívásokra a szociális és gyermekvédelmi igazgatóságok munkatársai válaszolnak.

Üzembe helyezte a Különleges Távközlési Szolgálat (STS) szerdán a 119-es egységes hívószámot, amelyen ezentúl jelenteni lehet a gyerekekkel szembeni visszaéléseket, bántalmazásokat vagy hanyagságot.
Az újdonság kapcsán Elekes Zoltán, a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság vezetője érdeklődésünkre elmondta,
Elekes rámutatott: Hargita megyében eddig is létezett egy külön erre a célra létrehozott hívószám, illetve néhány más megyében is volt példa hasonlóra, de a 119-es az első országos hívószám a gyerekek védelmére.
Hozzátette: a technikai hátteret az STS biztosítja, a hívásokra pedig a szociális és gyermekvédelmi igazgatóságok erre kiképzett munkatársai válaszolnak, illetve az intézmény jár el a legtöbb esetben, de ha sürgősségről van szó és azonnal közbe kell avatkozni, a hívást átirányítják a 112-es hívószámra a rendőrség és a mentők segítségét kérve.
„Ez egy speciális, éjjel-nappal díjmentesen hívható szám, amit a 112-es hívószám mintájára hoztak létre. Lényege, hogy
Úgy látom, hogy egyre nyitottabbá válik erre a társadalom, ha valaki valamit lát, hajlamosabb jelenteni ahelyett, hogy elhallgassa. Remélem, hogy az új számnak lesz kihasználtsága, jó értelemben, és nem álhívásokkal terhelik majd a vonalakat és a munkatársakat” – hangsúlyozta Elekes. Zárásként kiemelte: lesz egy országos népszerűsítő kampány az új hívószám kapcsán, de ha úgy látják, hogy ez nem elégséges, helyi szinten további csatornákon is eljuttatják majd a hírét a lakossághoz.
Idén is a csíkszentsimoni fúvósok indítják az új évet Csíkszeredában. Szombaton 19 órától a Szakszervezetek Művelődési Házában kerül sor a hagyományos csíkszeredai újévi koncertre, amely ezúttal rendhagyó, látványos showműsorral várja a közönséget.
Elindult a legújabb LEGO Ideas Review, ahol rajongói legószettekről döntenek, hogy melyek lehetnek gyártásra alkalmasak. Köztük van a Lego-székelykapu is.
A Harvíz Rt. tájékoztatása szerint szerdán 16 óráig csőtörés javítása miatt ideiglenesen szünetel a vízszolgáltatás Székelyudvarhely több utcájában.
A petrozsényi Adrian Ahrițculesei megmászta Antarktisz legmagasabb csúcsát, a 4892 méter magas Vinson-hegyet az úgynevezett Hét csúcs kihívás keretében, amelyben a világ hét legmagasabb csúcsát kell meghódítani – jelentette be Adrian Ștefan Jurca.
Románia Ukrajna biztonságával kapcsolatos kötelezettségvállalásait a parlament fogja jóváhagyni, hogy ezek ne puszta politikai szándéknyilatkozatok maradjanak – jelentette ki kedd este Nicușor Dan.
Az elmúlt 24 órában 81 riasztás érkezett a hegyimentő szolgálathoz, amelynek munkatársai 83 személynek nyújtottak segítséget – tájékoztatott szerdán a Salvamont.
Rongálással zárult a múlt év és azzal indult az idei is Szászrégenben: egy fiatal férfi festékszóróval fújta össze a mozi épületét. Az esetről a város polgármestere számolt be, a térfigyelő kamerák felvételei alapján az elkövetőt már azonosították.
A Figura Stúdió Színház 2026 januárjában is változatos előadásokkal várja a gyergyószentmiklósi közönséget. Tantermi és babaszínházi produkciókkal indul az év, de újra látható lesz a Rinocéroszok is. Közeleg az új bemutató, a Bányavirág.
Sárga szintű meteorológiai figyelmeztetést adott ki szerda délelőttre Országos Meteorológiai Szolgálat a csíki- és gyergyói-medencére vonatkozóan.
Románia elnöke kedd este kijelentette, hogy nem örült az adóemeléseknek, de ez a kormány hatáskörébe tartozó kérdés.
szóljon hozzá!