
Gyergyószentmiklóson a Petőfi-szobornál tartják az ünnepséget
Fotó: Gergely Imre
Gyergyószentmiklóson és Gyergyószék más településein is megemlékezéseket, ünnepségeket tartanak a magyar nemzeti ünnep tiszteletére. A koszorúzások, ünnepi beszédek mellett koncertekre, vagy épp Petőfi-versek közös olvasására várják a térség magyarságát.
2023. március 14., 18:382023. március 14., 18:38
Gyergyószentmiklóson a korábbi években kialakult szokás szerint a Petőfi-szobornál rendezik meg szerdán 12 órától a megemlékezést és koszorúzást, ilyenkor a park másik oldalán lévő Kossuth Lajos-szobornál is elhelyezik a kegyelet koszorúit. Ezt 11 órakor ünnepi szentmise előzi meg a Szent Miklós-templomban. A megemlékezést színesíti az Ipartestület Férfikara, a Gyergyószentmiklósi Fúvószenekar, a Salamon Ernő Gimnázium kórusa és a Fogarassy Mihály Műszaki Szakközépiskola diákjai által előadott zene, dalok és szavalatok, valamint közreműködnek a Földváry Károly Hagyományőrző Egyesület huszárjai is.
Gyergyócsomafalván mindenkit arra biztat az önkormányzat, hogy március 15-én viseljen kokárdát, és a portákra tűzzék ki a nemzeti lobogót, illetve a székely zászlót is. Itt 10 órakor zajlik az ünnepi szentmise, majd ezt követően tartják az ünnepséget a Kossuth-szobornál.
Gyergyóalfaluban reggel 9-től történelmi sétára várják a helyieket a temetőben, 10-től az iskola diákjainak megemlékező műsorára kerül sor, 11-től ünnepi szentmise következik, délben pedig a zászlófelvonás és az ünnepi beszédek szerepelnek a műsorban. Este 7 órától pedig a Sövér Elek Szakközépiskola diákjai és a Nagy Imre Népi Zenekar gálaműsorára várják a közönséget.
Gyergyóditróban közös olvasásra szól a felhívás, a községi könyvtárba 10 órától várják azokat, akik szeretnének bekapcsolódni ebbe. A résztvevők 200 percen át fogják olvasni Petőfi Sándor költeményeit. Jelentkezni, időpontot egyeztetni a könyvtárban, üzenetben vagy a 0745 383 242-es telefonszámon lehet. 12-től ünnepi szentmise lesz, majd ezt követi az évfordulós ünnepi megemlékezés.
Gyergyószárhegyen a központi emlékműnél 12 órától kezdődik a megemlékezés, majd ezt követően a kultúrházban a Bethlen Gábor-iskola tanulóinak műsora lesz látható.
Gyergyóremetén reggel kilenckor lovas felvonulással indul az ünnepnap, 11-kor ünnepi szentmise lesz, majd koszorúzás és beszédek a hősök emlékművénél. 13 órakor Petőfi Live! címmel Laczkó-Vass Róbert színművész és Székely Norbert zongoraművész műsorát láthatják, hallhatják az érdeklődők.
Gyergyóújfaluban 11 órára várják az embereket az ünnepi szentmisére, ezt követően az Elekes Vencel-iskola diákjainak műsora következik, majd pedig koszorúzásra kerül sor a templomkertben. Közreműködik a Molnár Antal Fúvószenekar.
Van, ahol csütörtökön is folytatódnak a rendezvények, így például Gyergyószentmiklóson 18 órától a Sergő Zenekar koncertjére kerül sor az örmény templomban. Az előadás meghívott színművésze Moșu Norbert László. Gyergyóújfaluban szintén csütörtökön a Karmazsin népi együttes lép fel 19 órától a Lázár István Művelődési Házban.
Cseke Attila ügyvivő egészségügyi miniszter szerint a korábbi kormánykoalíció pártjainak engedniük kell az önérzetükből, amikor a politikai válság megoldásáról tárgyalnak.
A Csíkszereda utcáin megjelent lovak helyzete megoldódott: hazaterelték az állatokat, a tulajdonosukat pedig megbírságolták – közölték csütörtök délben a hatóságok.
A Richter-skála szerint 3,4-es erősségű földrengés történt csütörtökre virradóan, 1 óra 30 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Elszabadult lovakat fotóztak csütörtök reggel Csíkszeredában. A haszonállatok több helyszínen is végigvágtáztak, többek között a Dedeman barkácsáruházzal szembeni zöldövezeten, valamint a Szent Kereszt Plébániatemplom környékén.
Néhány gyakorlati tanácsot tett közzé a kisgyermekes családok számára a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház szerdán, amelyeket a nyári időszakban ajánlott betartani.
Egy bank helyiségében gyulladhatott ki egy bankautomata Marosvásárhelyen szerda késő este. A helyszínre a helyi tűzoltóság hatolt be, kiszellőztették a füsttel telítődött teret, a tűzet eloltották.
Csütörtökön újabb lottósorsolást tartanak, a Román Lottótársaság kiközölte a kategóriánként július 9-ére felhalmozott összegeket. A sorsolás este fél héttől kezdődik.
Nicușor Dan államfő szerdán kijelentette, hogy parlamenti többség hiányában jelenleg Sorin Grindeanu és Siegfried Mureșan sem tudna kormányt alakítani.
Közzétette az Országos Meteorológiai Szolgálat a havi bontásra készülő jelentései közül a májusit. Az idei tavasz utolsó hónapjában sokkal több volt a hidegrekord, mint a meleg.
szóljon hozzá!