Székely ház, vagy amit akarunk

•  Fotó: Bálint Kinga Katalin

Fotó: Bálint Kinga Katalin

Megszülettek azok a vázlattatervek, amelyekkel a Hargita megyei tanács segítené az otthonteremtést fontolgatókat, hogy modern, ám a székely tájba illő, a hagyományos építészeti jellegzetességeket megtartó házakat építsenek. Egyes szakmabeliek szerint átgondolásra szorul a terv, amely tájspecifikusan tükrözi Gyergyó Csík, a Kászonok és Udvarhely vidékének jellegzetességeit. A kezdeményező szerint a tervek nagy része nem végleges, csupán a helyszínre szabható, átalakítható vázlatok.

Bálint Kinga Katalin

2015. december 15., 13:392015. december 15., 13:39

2015. december 15., 13:422015. december 15., 13:42

Városban és vidéken is felépíthető, a környék építkezési hagyományaira alapozott házterveket dolgoztak ki azok az építészek, akik bekapcsolódtak a Hargita megyei tanács faluképvédelmi és Modern székely ház programjába – számol be keddi címlaptörténetében az Udvarhelyi Híradó.

A 2011-ben indított, majd leállított Modern székely ház programról néhány hónapja ismét lehet hallani: november elején a megyei önkormányzat arról tájékoztatott, újra egyeztetnek a székelyföldi polgármesterekkel és a térség tervezőivel annak érdekében, hogy tisztázzák a kezdeményezés részleteit. Akkor még számos kérdés nyitott volt – nem lehetett például tudni, hogy milyen módon segítheti a megyei tanács a program részvevőit, hiszen a törvények szerint az intézmény nem támogathat magánszemélyeket.

Mostanra kiderült, a program valójában a tervezők és az igénylők között teremt kapcsolatot azáltal, hogy az építkezni szándékozóknak mintaterveket kínál, melyeket véglegesíteni kell. Egyes szakemberek szerint a tervek újragondolásra szorulnak, mások hiányolják belőlük a gazdasági épületeket, melyek hiánya a vidéki élet, a mindennapi tevékenység beszűküléséhez vezethet. A projekt kezdeményezője azonban hangsúlyozza, egy kivételével ezek csupán vázlatok, így az adott terület és a megrendelő igényei szerint alakíthatók.


Engedélyeket is tartalmaz a csomag

A megyei tanács még novemberben tudatta, hogy elkészült a kilenc terv megvalósíthatósági tanulmánya (ezek megtekinthetők az epitettorokseg.ro weboldalon), amely tájspecifikusan tükrözi Gyergyó, Csík, a Kászonok és Udvarhely vidékének jellegzetességeit. Ezekkel a tervekkel azokat támogatnák, akik hagyományos stílusban építenének modern, mai igényeknek megfelelő lakóházat, hozzájárulva a székely falukép és a népi építészeti jellegzetességek megőrzéséhez. A tervek három különböző szerkezetű és beosztású mintaházat tartalmaznak, de igény szerint módosíthatók, a beépítendő területre „szabhatók”. A csomag tartalmazza az építészeti, statikai és gépészeti (víz, fűtés, villany) terveket – derült ki a legfrissebb tájékoztatóból, mely kitér arra is, hogy a programba bekapcsolódni vágyóknak be kell szerezniük a helyi önkormányzattól a telekre vonatkozó urbanisztikai bizonylatot, szakembertől a kiválasztott területre vonatkozó topográfiai felmérést, talajtanulmányt (geotanulmányt), valamint a területre adaptált terv elkészítése után az engedélyeket. A mintaterveket a 2009 és 2013 között lezajlott faluképvédelmi program során végzett felmérések alapján állították össze – tudta meg a lap Borbolytól. A programban összesen 68 településen térképezték fel az építészeti értékeket, 20 környékbeli építész bevonásával. Az udvarhelyszéki tervek elkészítése előtt a körzet tizenhét falujában mérték fel a sajátosságokat.

Nem tudni, mikor indul

A tervekkel kapcsolatban megoszlanak a szakvélemények: egyes építészek szerint a mintatervek alkalmazása révén sikerülhet megőrizni a hagyományos faluképet, mások viszont úgy látják, azok újratervezésre szorulnak. Az Élő Székelyföld Munkacsoport (amely indulása óta támogatta, népszerűsítette a programot) blogján negatív példákat sorakoztatott fel arról, hogy Magyarországon gazdasági épületek nélkül építették fel hagyományos házak sorát, elvágva az ott élők előtt a hagyományos vidéki életforma megteremtésének lehetőségét. Ezenkívül beszámolnak arról, hogy a családi házat építők közül többen is hiába keresték a kapcsolatot a program koordinátoraival, és még nem sikerült kézbe venniük a terveket. Arra a kérdésre, hogy igényelhetők-e már a tervek (s ha igen, valaki igényelt-e), az Udvarhelyi Híradó sem kapott választ a megyei tanácstól, ám közleményükben azt írják, a tervek nyomtatott formában elérhetők a csíkszeredai megyeházán, a Hargita megyei tanács főépítészi hivatalában.


Egyre többen építkeznének hagyományosan

A faluképvédelmi programban részt vett Magyari István székelyudvarhelyi tervezőmérnök szerint a tervek megfelelnek a népi építészeti sajátosságoknak, ugyanakkor a mai ember igényeinek is. „Az erdélyi népi építészet formavilága soha nem volt kihívó, környezetébe nem illő, mert mindig múltjából és hagyományaiból táplálkozott. Felhasználta környezete adottságait, nyersanyagforrásait. Indokolatlanul nem használ új, oda nem illő formákat, sem építkezési anyagokat. A Modern Székely Ház programban megálmodott lakóházak jó példái annak a törekvésnek, hogy hagyományainkat megőrizve biztosítsunk életteret a mai embernek” – fejtette ki. Hozzátette, a népi építészet számos műszaki szempontból megfelel a mai követelményeknek, ám a modern életformához igazodva ki kell egészíteni a régi elképzeléseket. Főként épületeink falazatának, alapozásának vízszigetelését, a ház hőszigetelő képességének javítását, illetve a héjazatok tűzbiztonsági teljesítményét szükséges növelni, fejleszteni. Elmondta, nincs nagy különbség egy székely ház, illetve egy modernebb stílusú „kockaház” felépítésének költségei között, míg a régi székely ház felújítása sok esetben költségesebb az építésnél. A szakember szerint egyre nagyobb az érdeklődés a hagyományos építészet iránt. „A népi építészet a helyben hozzáférhető építőanyagokat részesíti előnyben, ami amellett, hogy gazdaságos, megfelel a mai ökológiai követelményeknek is” – ismertette.


„Belül” vannak gondok

Szikszay László csíkszeredai építész szerint a tervek jó része újragondolásra szorul. A kezdeményezést értékelendőnek tartja, és úgy véli, a vázlattervek által meghatározott anyaghasználat is megfelel a hagyományos székely építkezés követelményeinek, ám a terek funkcionalitása és az alaprajzok is hagynak kívánnivalót maguk után. A mintatervek közül a hármas számút (az egyik, Csíkszékre és Kászonszékre tervezett modellt) tartja a legélhetőbbnek – úgy tudja, annak tervezője már több megrendelést is kapott belőle –, a többi esetében azonban úgy véli, nem sikerült a hagyományos székely életérzést elegyíteni a modern, 21. századi igényekkel. Némely látványtervben szűk, sötét, a természetes fényt nélkülöző folyosókat találni, egy másik pedig olyan házat mutat be, amely tulajdonképpen két egymás fölé épített, lépcsővel összekötött garzonlakás – részletezte. Hozzátette, a házak használhatósága hibádzik a legtöbb esetben, ami alapkövetelmény volt a székely élettérben: néhol a hagyományos konyha – amely a régi székely házak egyik legforgalmasabb helyszíne volt –, mostanra kis főzőfülkévé degradálódott, ami nem elfogadható.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 30., szerda

Eloltották a bozóttüzet Marosfőn – frissítve

Nagyjából egyhektáros területen ég a száraz aljnövényzet a Vaslábhoz tartozó Marosfőn, és fennáll a veszélye, hogy a tűz továbbterjed a szomszédos erdőre is – tájékoztat a Hargita megyei tűzoltóság.

Eloltották a bozóttüzet Marosfőn – frissítve
2025. április 30., szerda

Majálisra várják a gyergyószentmiklósiakat

Majálist szerveznek Gyergyószentmiklóson a Megyei Ifinapok programsorozat részeként május 2-án. A rendezvényen különböző tevékenységek, játékok és finom ennivalók várják az érdeklődőket.

Majálisra várják a gyergyószentmiklósiakat
2025. április 29., kedd

Vezetőcsere és felszámolás előtt a Monturist – Gyergyószentmiklós visszaszerezné a Gyilkos-tó körüli területeket

Rendkívüli ülést tartott Gyergyószentmiklós képviselő-testülete kedden. Az egyik legfontosabb napirendi pont a Monturist cég közgyűlésének összehívása volt, azzal a céllal, hogy visszavonják az ügyvezető megbízatását, és új cégvezetőt nevezzenek ki.

Vezetőcsere és felszámolás előtt a Monturist – Gyergyószentmiklós visszaszerezné a Gyilkos-tó körüli területeket
2025. április 28., hétfő

Újra dolgoznak a gyergyószentmiklósi vízhálózat bővítésén

A Gyilkostó út külső szakasza mellett elkezdték a vezetékek lefektetését, folytatódik a gyergyószentmiklósi ivóvízhálózat több éve zajló modernizálása. Egyelőre egy mellékutcában dolgoznak a gépek, de napokon belül a forgalmas főút is sorra kerül.

Újra dolgoznak a gyergyószentmiklósi vízhálózat bővítésén
2025. április 27., vasárnap

Takarmánydarálóban lelte halálát egy orotvai férfi

Egy működősben levő mezőgazdasági gépbe szorult és életét vesztette egy férfi vasárnap délután Orotván.

Takarmánydarálóban lelte halálát egy orotvai férfi
2025. április 27., vasárnap

640 kilométeres jótékonysági futás Egerből Gyergyószentmiklósra

Jótékonysági futásra indul júliusban Sebestyén Tímea. A Magyarországon élő, de székely gyökereire büszke futónő Egerből egészen Gyergyószentmiklósig fut majd, és a Szent Anna Gyermekotthon támogatásához gyűjt adományokat.

640 kilométeres jótékonysági futás Egerből Gyergyószentmiklósra
2025. április 25., péntek

Elkezdik az autópálya-építés miatt sürgetővé vált parcellázási folyamatot Gyergyóalfaluban

Elérhető közelségbe került a Gyergyószéket átszelő autópálya építése, ez pedig nehéz és összetett feladat elé állítja a gyergyóalfalvi önkormányzatot. El kell készíteni a sztráda nyomvonalán a parcellázási tervet, tisztázni kell a tulajdonviszonyokat.

Elkezdik az autópálya-építés miatt sürgetővé vált parcellázási folyamatot Gyergyóalfaluban
2025. április 25., péntek

Hálaadó szentmise és nyílt nap a fogyatékkal élőkkel

A jubileumi év jegyében a fogyatékkal élőkre irányítja a figyelmet a Gyulafehérvári Caritas. Április 29-én, kedden minden érdeklődőt várnak a 11 órakor kezdődő hálaadó szentmisére a gyergyószentmiklósi Szent Miklós-templomban.

Hálaadó szentmise és nyílt nap a fogyatékkal élőkkel
2025. április 23., szerda

Lezárják a hétvégén a szárhegyi vasúti átjárót

Teljes útlezárásra kell számítani április 26-án (szombaton) és 27-én (vasárnap) Gyergyószárhegyen, a falu gyergyóalfalvi kijáratnál található vasúti átjárónál.

Lezárják a hétvégén a szárhegyi vasúti átjárót
2025. április 23., szerda

Fáklyafényes koszorúzás az örmény népirtás áldozataira emlékezve

Az örmény népirtás áldozataira emlékeznek Gyergyószentmiklóson április 25-én, pénteken 19 órától az Örmény Közösségi Házban megrendezendő kulturális eseményen.

Fáklyafényes koszorúzás az örmény népirtás áldozataira emlékezve