Nem szavaztak egységesen a Néppárt–MPP-frakció tagjai a legutóbbi szárhegyi tanácsülésen, ennek eredményeként két döntés született. A frakcióvezető állítja: ez nem jár megtorlással, bár fenntartja, tények ismerete nélkül nem lenne szabad szavazni.
2012. december 18., 16:392012. december 18., 16:39
2012. december 18., 18:042012. december 18., 18:04
Három napirendi pont megvitatása szerepelt a szárhegyi önkormányzati döntéshozó testület hétfő esti ülésének programjában. A találkozó ezúttal sem volt mentes szóváltásoktól. A költségvetés-módosításról szóló határozattervezetbe, mint kiderült, nem volt belefoglalva egy tétel, mely a községi közművesítésre kapott állami támogatást foglalta magában. Ha nincs a tervezetben, nem szavazzuk meg – hangzott el az ellenzék részéről, aztán felvetődött a kérdés, milyen összegről is van szó. Gábor László polgármester érdeklődése, utánanézése hozta meg a választ: 197 ezer lej, ám ezt a tételt nem tudta aktával alátámasztani. Elmondta, a hivatal könyvelőnője, annak ellenére, hogy nem írta alá távozási kérelmét, november 28-tól nem dolgozik. A könyvelést kénytelen volt egy cégre bízni, amíg megfelelő személyt talál. Ez nem jelent nagyobb kiadást, de tény, hogy nehézségeket okozott a költségvetés-módosítás előkészítésénél, ennek is tulajdonítható, hogy a beérkezett 197 ezer lejről nem tud banki kivonatot bemutatni.
Nincs igazoló akta, látatlanban nem szavazhatnak – jelentette ki Kolcsár András, az ellenzék frakcióvezetője. Mégis lett tanácshatározat, hisz Vakaria Ernő és Gáspár László az RMDSZ-esekkel egyszerre nyújtotta kezét.
Nem ment át viszont azon határozattervezet, mely a sportcsarnok körüli munkálatok elkezdésének jóváhagyását tartalmazta, ez feltétele annak, hogy a sportbázis megkapja a működési engedélyt. A Néppárt–MPP-frakció vezetője ebben az esetben is a dokumentáció hiányára hivatkozott: nem tudják, milyen munkákat fognak ott végezni, kik és mennyiért. Gábor László polgármester azzal érvelt, hogy a hivatalban megtekinthetők lettek volna a beruházás részletei, ha valaki kíváncsi rá, Kolcsár pedig azzal vágott vissza, hogy minden idevonatkozó akta a határozattervezet mellett kellene legyen, eljuttatva a döntéshozóknak. A szükségesnél kevesebben szavaztak a tervezet mellett, Gábor László pedig kijelentette: valószínű ezt a témát nem fogja többé napirendre tűzni.
A napelemes park létrehozásához szükséges zonális rendezési tervet megszavazták. Ion Cornea, a kivitelező Solarsystem Kft. adminisztrátora kis bőröndnyi aktával érvelt amellett, hogy minden előírást betartottak, a döntéshozó testületnek nincs oka meg nem szavazni a rendezési tervet. Ez esetben is jelezte az ellenzék, a prefektúra által megtámadott korábbi tanácshatározathoz fog hasonlítani ez utóbbi is, a törvényes feltételek most sincsenek teljesítve. Kisebbségben maradtak azok, akik nem szavazták meg a tervezetet, a többség, beleértve Vakariát és Gáspárt, igennel voksolt.
Vélemények az átszavazásról
Az ellenzéki frakció egységességének megbomlásáról beszéltek többen Vakaria és Gáspár szavazása kapcsán. Gábor László polgármester örömmel fogadta, mint mondta, végre e két személy belátta, hogy mi a közösségi érdek, s aszerint emelték kezüket. „Észérvek miatt döntöttek így” – fogalmazott a községvezető. Gáspár László így nyilatkozott: „Kitartok az elvek mellett, de ami a közösség javát szolgálja, azt megszavazom”. Vakaria Ernő kijelentette, úgy érzi, a szárhegyiek azért választották meg, hogy őket képviselje, s ennek mentén a korábbi mandátumban sem mindig értett egyet a csapat-, akkor RMDSZ-es társaival. „Nem szeretnék elfogult lenni, mert aki elfogult, az sokat hibázhat. Kell legyen lojalitás, mert a Néppárt színeiben jutottam a tanácsba, de a közösségi érdek mögött csak második lehet a pártérdek” – mondta Vakaria.
Ennek kapcsán és az átszavazás következményeiről kérdeztük Kolcsár András frakcióvezetőt is. Mint elmondta, nem szabály az, hogy egységesen kell szavazni, senkire nem haragszanak, ha más a véleménye, nem kell tartson attól sem, hogy kizárják soraikból. „Nem muszáj egyetértsünk, mindenkinek van lelkiismerete és egyéni szabadsága.” Ennek ellenére a frakcióvezető továbbra is fenntartja, hogy a tanácsos nem dönthet úgy, hogy nem ismeri a tényeket, a határozattervezet mögötti számadatokat. Kolcsár továbbá nehezményezi, hogy rendszeresen megfelelő háttérdokumentáció nélkül kell határozniuk. „Szeptembertől kérjük az aktákat, már a prefektúra is felszólította erre a hivatalt, mégsem bocsátották mostanig rendelkezésünkre. Állítom: felelősen dönteni csak akkor lehet, ha tudom, miről kell szavazzak” – fogalmazott Kolcsár, hozzátéve, a hétfői döntéseket nem fogja megtámadni az ellenzék, de kérdés, hogyan reagál azokra a prefektúra.
szóljon hozzá!