Nincs pihenő a szárhegyi kulturális központban

•  Fotó: Bajna Gyöngyi

Fotó: Bajna Gyöngyi

Rendezvényekben gazdag táboridény után már a jövő évi szezont tervezi Kassay L. Péter, a Szárhegyi Kulturális és Művészeti Központ igazgatója. Ha pénz és akarat is lesz rá, akár új épülettel is bővülhet a központ.

Bajna Gyöngyi

2012. október 18., 19:492012. október 18., 19:49

A szárhegyi központ 2012-ben grafikai tábornak, a képzőművészeti egyetemek kollokviumának, a KorKép művésztábornak – amelyet a csere művésztáborral együtt szerveztek –, illetve a klasszikusok alkotótáborának is otthonadója volt. A képzőművészeti táborok mindegyikében 18-20 művész alkotott, táborzáráskor kiállítással búcsúztak, egy-egy alkotást hagyva vendéglátójuknak. Szárhegy immár valóban az egész világon ismert alkotótelep, hiszen a Távol-Kelettől Kanadáig, számos országból érkeztek festők, szobrászok, grafikusok tapasztalatot cserélni, barátkozni, ismerkedni, majd mindezt beépíteni művészetükbe.

Nem csak képzőművészek látogatják Szárhegyet

Leggyümölcsözőbbnek 2012-ben a Hajdú-Bihar megyével létrejött testvérkapcsolat bizonyult, hiszen kölcsönös táborozások alkalmával ismerkedhettek a hajdúsági, a Hargita megyei és a Beszterce környéki gyermekek. Utóbbiak azért, mert a szórvány felé is nyitottak. A Hajdúságban Hargita megyei gyermekek számára szervezett érdemtábor is zajlott, melyre 11 településről utazhattak tanulók.
Itthon pedig hajdúsági és Beszterce környékiek számára szerveztek tábort, majd év elején síelni érkező hajdúságiakat láttak vendégül.

A Táltos Kézműves Műhely idén sem maradt el, húsvétkor iskolákat is mozgósított Kis Portik Irén, hogy munkatársai segítségével minél többen sajátíthassák el a tojásírást, az irányításával hímző asszonyok sem tétlenkedtek a Gránátalma Hímzőkörben.

A Szent Ferenc-rendi kolostorban idén is megszervezte a csomafalvi Borsos Miklós Művészetéért Alapítvány hagyományos táborát, melyre a Kárpát-medencéből érkeznek gyermekek, s ahol a központ társszervezőként van jelen.

Az év legnagyobb súlyú rendezvénye a grafikai biennálé, a kétévenként szervezett esemény volt, amit a Kovászna megyei testvérintézménnyel közösen szerveztek, s amelyre 28 országból érkezett 270 munkát zsűriztek.

Új épülettel gazdagodhat az alkotóközpont


A több mint 1900 festmény és grafika, illetve a központ leltárában szereplő plasztikai alkotásokkal együtt 2000-et is meghaladó műtárgy szakszerű tárolása egyre nagyobb gondot jelent. Ennek megkönnyítését szolgálná a Scola vendégház mellé tervezett új épület, amelyhez immár nem csak a tervrajzok készültek el, de minden szükséges engedélyt is beszereztek. Rövidesen a megyei önkormányzati képviselők döntenek az építkezés megkezdésének lehetőségéről, utána a közbeszerzési eljárások következnek.

Hogyan tovább? „Egyelőre csak egy biztos, hogy leszünk. Illetve az, hogy a jövőben a gyergyószéki művelődési életében hangsúlyosabb részvételre törekszünk” – jelentette ki az igazgató. 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei