Nagykorúsítás és regrutaünnep Szárhegyen

Huszonnégy fiatal nagykorúvá válását ünnepelték Szárhegyen a vasárnap délelőtti szentmisén. A fiatalokról szólt a nap további része is, a másodjára tartott regrutaünnep keretében egykori katonabúcsúztatók hangulatát idézték fel.

Pethő Melánia

2013. október 14., 18:482013. október 14., 18:48

2013. október 14., 21:382013. október 14., 21:38

Tizenöt fiú és kilenc lány vált Gyegyószárhegy közösségének felnőtt tagjává, a nagykorúsításukat igazoló okleveleket a templomban adta át számukra Gyergyószárhegy alpolgármestere. Az elismervényen szereplő motívumok üzenetet közvetítenek, ezek megfogadására intette a felnőttkorba lépőket Danguly Ervin, a szárhegyi önkormányzat művelődésszervezője.

A fiúknak a katonaláda, a rajta ábrázolt érem mutathat utat, a Horthy Miklós által alapított, a vitézeknek adott kitüntetésnek örök érvényű üzenete van. A lányok oklevelét tulipános láda díszíti, ezen szintén egy Horthy Miklós által alapított, a sokgyermekes anyáknak adományozott kitüntetés látható. Az említett motívumok mellett más üzenetközvetítő jelképek is kerültek az elismervényekre: mind a lányoknak, mind pedig a fiúknak szólót a Nagy-Magyarországot jelképező angyalos címer díszíti, a szélén lévő motívumot pedig a magyar, a székely és a szárhegyi címer alkotja. Egy, II. Rákóczi Ferenctől vett idézet is az oklevélre került: Istennel a hazáét és a szabadságért – olvasható latin felirattal.

A templomból a hősök emlékművéhez vonultak az ünnepeltek, koszorú elhelyezésével rótták le kegyeletüket a temetőben levő hősök sírjánál.

Katonabúcsúztató – mint hajdanán

A falu időseitől összegyűjtött, a katonabúcsúztatóhoz kötődő népi szokások idén is megelevenedtek; a közös ebéd után lóháton, szekéren, katonadalokat énekelve vonultak végig a falun az ifjak, a búcsúztatás – mint egykor – a vonatállomáson ért véget, az ünnepet pedig táncmulatság zárta.
A regrutaünnep felelevenítését tavaly indította útjára Szárhegy önkormányzata és az Együtt Szárhegyért Egyesület, a Cika Néptáncegyüttes tagjainak tisztje továbbtanítani a régiek szokásait. A fiatalok felkészítését már tavasszal elkezdték, az eltelt időszakban az idősebb generáció által megélt, ám mára már a feledés homályába veszett szokásokat elevenítették fel. A népi folklór, a hagyományok továbbéltetése a cél – közölte Danguly Ervin.

Az esemény Gyergyószárhegy önkormányzata és az Együtt Szárhegyért Egyesület szervezésében, a Bethlen Gábor Alap támogatásával valósult meg. Közreműködött a Szárhegyi Ifjak Egyesülete, a Szárhegyi Önkéntes Tűzoltó-alakulat, a Czika Néptánccsoport.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei