Kezdődhet a felújítás a gyergyószentmiklósi plébániákon

•  Fotó: Balázs Katalin

Fotó: Balázs Katalin

Felújításra, restaurálásra pályáztak és kaptak támogatást a Szent Miklós római katolikus és örmény katolikus plébániák. A részleteket Portik-Hegyi Kelemen főesperes-plébános és Barti Tihamér megyei önkormányzati alelnök ismertette Gyergyószentmiklóson.

Baricz-Tamás Imola

2016. október 11., 19:082016. október 11., 19:08

A Szent Miklós-plébánián a munkálatokat párhuzamosan indítják. Az orgona feljavítása és bővítése nagyon fontos, a kivitelezővel már tárgyalnak. Az ablakok restaurálása ügyében is van előrelépés – tudtuk meg Portik-Hegyi Kelemen főesperes-plébánostól. A közel két évtizede eltávolított ólomkeretes festett üvegablakokat Kolozsvárra szállította a művész, akivel szerződést írtak alá. A Szentcsaládot ábrázoló alkotás darabjai csak kisebb kiegészítésre szorulnak, a golgotai jelenetből viszont csak kis részletet lehetett eddig kirakni.

„Először azt készíti, mely épen maradt, ígérete alapján Mikulásra helyére kerül. A második ablakon többet kell dolgozni, tervet készíteni, mert sok rész hiányzik belőle. Amit a művész össze tud rakni a darabokból, azt összerakja, a többit megrajzolja az ő elképzelése szerint, és jóváhagyás után készíti el” – ismertette a főesperes.

A harmadik projektről is beszélt, mely a templom környékének, az egykori plébániának, a cinteremnek, a régi kis kápolnának és a főbejáratnak a felújítására vonatkozó tervek elkészítéséről szól. „Mindenik pályázatnál van önrész, húszezer lejhez közelít az összeg, pluszkiadások is vannak. Ahhoz, hogy az elképzelések megvalósuljanak, minden támogatásra szükség van” – hangsúlyozta a főesperes.

Öt pályázaton keresztül támogatja az örmény katolikus plébánia és a Szent Miklós római katolikus plébánia projektjeit Hargita Megye Tanácsa, összesen 182 ezer lej támogatás érkezik Gyergyószentmiklósra – ismertette Barti Tihamér, a Hargita megyei tanács alelnöke. Az örmény egyházközség orgonája is megújulhat, illetve a templom restaurálásának tervezési munkálatait is segítik.

„Amennyi pénzt igényeltek a plébániák, nagyjából annyit kapnak. A festett üvegablakok kapcsán van változás, amelyik jobb állapotban van, az teljes támogatást kap, a másiknak a tervezését támogatjuk, és a későbbiekben a helyreállítását is igyekszünk segíteni. Továbbá azt kérjük, hogy akinek fényképe, videója van a vitráliákról, vigye be a plébániára, hogy minél hitelesebben lehessen helyreállítani a régi színes üvegeket” – hívja fel a gyergyóiak figyelmét Barti.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. február 05., csütörtök

Gyergyószentmiklóson nincs mozgástér az adók csökkentésére

A közösségi médiában heves tiltakozást váltott ki a helyi adók emelése, a gyergyószentmiklósi városháza által szervezett lakossági fórumon azonban alig negyvenen jelentek meg csütörtökön este. Elhangzott: a városban nincs mód az adók csökkentésére.

Gyergyószentmiklóson nincs mozgástér az adók csökkentésére
Hirdetés
2026. február 04., szerda

Liliom-turné és más előadások a Figura februári műsorán

Molnár Ferenc, Székely Csaba, Madách Imre és Alfred Jarry művei is színpadra kerülnek februárban a Figura Stúdió Színház műsorán, Gyergyószentmiklóson és több székelyföldi városban.

Liliom-turné és más előadások a Figura februári műsorán
2026. február 04., szerda

B. Kovács András három könyvét mutatják be Gyergyószentmiklóson

Könyvbemutatóra várják az érdeklődőket csütörtökön 17 órától a Gyergyószentmiklósi Városi Könyvtárba. B. Kovács András író három kötetét ismerheti meg a közönség.

B. Kovács András három könyvét mutatják be Gyergyószentmiklóson
2026. február 04., szerda

Most Gyergyószentmiklóson a sor: tüntetést szervez az EMSZ szombaton az adóemelések ellen

Sepsiszentgyörgy, Kézdivásárhely, Csíkszereda és Székelyudvarhely után Gyergyószentmiklóson a sor: szombaton délután fél kettőre a művelődési ház előtti térre várják az adóemelés ellen tiltakozó gyergyóiakat.

Most Gyergyószentmiklóson a sor: tüntetést szervez az EMSZ szombaton az adóemelések ellen
Hirdetés
2026. február 04., szerda

Napokon belül véglegesen lezárhatják a régi vízvezetéket az egyik gyergyószentmiklósi lakónegyedben

A régi vízhálózatról az újra kötik át a tömbházakat ezekben a napokban a gyergyószentmiklósi Virág negyedben. Ha tartani tudják az ütemtervet, jövő héten le is zárják a régi hálózatot a lakónegyedben, és idén a város nagy része átáll az új rendszerre.

Napokon belül véglegesen lezárhatják a régi vízvezetéket az egyik gyergyószentmiklósi lakónegyedben
2026. február 03., kedd

Három székely város közös petíciója: év közben is legyenek csökkenthetők a helyi adók

Gyergyószentmiklós, Csíkszereda és Székelyudvarhely összehangolt petícióval fordul a miniszterelnökhöz, hogy törvénymódosítással adjanak szabad kezet az önkormányzatoknak a terhek mérséklésére és a fogyatékkal élők kedvezményeinek visszaállítására.

Három székely város közös petíciója: év közben is legyenek csökkenthetők a helyi adók
2026. február 02., hétfő

Gyergyószentmiklós: az EMSZ tüntetne, az önkormányzat fórumot tart

Gyergyószentmiklóson is érezhető az adóemelések miatti elégedetlenség. Az önkormányzat lakossági fórumra hívja az embereket, de online szavazás is zajlik, ahol a válaszadók nagy többsége azt jelzi, hogy részt venne egy adóemelés-ellenes tiltakozáson.

Gyergyószentmiklós: az EMSZ tüntetne, az önkormányzat fórumot tart
Hirdetés
2026. február 02., hétfő

Már reggel ittas volt a Gyergyószentmiklóson megállított sofőr

Ittas sofőrt tartóztattak fel a hatóságok vasárnap reggel Gyergyószentmiklóson, büntetőeljárást indítottak ellene – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.

Már reggel ittas volt a Gyergyószentmiklóson megállított sofőr
2026. február 01., vasárnap

Jubilál a gyergyói képi emlékezetet őrző Gyergyói DIA

Tíz éve gyűjti és teszi közkinccsé Gyergyószék fényképeken megörökített múltját a Gyergyói DIA. A Tarisznyás Márton Múzeum munkatársai idén bejárják a térséget, hogy újabb embereket nyerjenek meg az ügynek: megmentsék a fotókon fennmaradt értékeket.

Jubilál a gyergyói képi emlékezetet őrző Gyergyói DIA
2026. február 01., vasárnap

Előadás a gyergyói farsangok történetéről

A gyergyói farsangok története kerül terítékre a Jó, ha tudunk róla előadássorozat keretében Gyergyószentmiklóson.

Előadás a gyergyói farsangok történetéről
Előadás a gyergyói farsangok történetéről
2026. február 01., vasárnap

Előadás a gyergyói farsangok történetéről

Hirdetés