A művész hagyatéka hazaérkezett. A közelgő Szent Miklós-napok egyik fénypontja lesz, hogy a Tarisznyás Márton Múzeumban néhány alkotását közszemlére teszik.
2012. november 21., 18:542012. november 21., 18:54
2012. november 21., 19:102012. november 21., 19:10
Incze Ferenc festőművész 1910-ben született Gyergyószentmiklóson, egyéves korától viszont Szebenben nevelkedett, ott is járt iskolába, majd Budapesten végzett főiskolát. Később visszatért Szebenbe, illetve rövid ideig Bukarestben tartózkodott. 1939-ben költözött Kolozsvárra, ahol haláláig, 1988-ig élt.
A Salvador Dalí-stílusú festményeket alkotó művésznek nem volt szoros kapcsolata szülővárosával addig, amíg az 1970-es években felfedezik Nyugaton mint eredeti, komoly kifejező erővel rendelkező festőt. „Igazából egyedüli a XX. században, akit a párizsi Független Szalonban ezüstéremmel díjaznak. Ezt követően 1982-ben volt Szentmiklóson kiállítása” – mondta az igazgató, majd az akkori egyeztetésekre is kitért, melyek jegyzőkönyveit a festőművész életéről megjelent kötet is őrzi. Ezt a kötetet is bemutatják a kiállítás megnyitóján.
A városra, a Tarisznyás Márton Múzeumra a művész hagyatékát Polonyi Jolán, Incze Ferenc neveltlánya bízta. „Incze Ferenc a maga művészetével rendszerellenes volt, és az, hogy hazakerüljenek alkotásai szülővárosába, 1982–1990 között egy halott ügy volt. Utánajárás, rengeteg egyeztetés előzte meg azt, hogy az örökösökkel szerződést tudjunk aláírni. Így született meg harminc év után Incze Ferenc festőművész álma, hagyatékának Szentmiklósra kerülése. Egyelőre letétben van a hagyaték, az örökösök feltétele az, hogy állandó kiállítás nyíljon az alkotásokból. Remélem ez 2012–2015-ig megvalósul. Ehhez arra van szükség, hogy a volt tüdőkórházat átalakítsuk galériává, és ott egy állandó kiállítást rendezzünk be.”
Az igazgató szólt arról is, hogy Sepsiszentgyörgyön a Székely Nemzeti Múzeum égisze alatt a megyei tanács támogatásával létrehozzák a kortárs erdélyi magyar művészeti múzeumot. „Hagyatékoknak, elhaló festők képeinek adnak ott helyet, és el kell gondolkodni azon, hogy mi marad Gyergyóban” – mondta az igazgató, utalva arra, hogyha nem sikerül kialakítani az állandó tárlatot, akár el is veszítheti a város az értékes hagyatékot. „Miklós püspök szellemisége fog érvényesülni a városnapok keretében. Egy olyan kiállítást nézhetnek meg a gyergyóiak, amely igazi Szent Miklós-i szellemiségben történt adomány a város számára. Ez kivételes értéket képvisel, és garanciát vállalunk, hogy igenis meg lesz becsülve, közkinccsé lesz téve” – fogalmazott Csergő Tibor igazgató.
szóljon hozzá!