Fotó: Pethő Melánia
Az Európai Unió stratégiájának irányelveiről, aktuális és jövőbeni pályázati lehetőségekről tudhattak meg többet azok, akik részt vettek a Gyergyóremete Polgármesteri Hivatalában tartott pénteki tanácskozáson. A többnyire önkormányzati képviselőkből álló közönséget Sógor Csaba európai parlamenti képviselő, Moldován József parlamenti képviselő és Veres-Nagy Tímea, a PONT csoport pályázati szakértője tájékoztatta.
2013. július 07., 17:212013. július 07., 17:21
2013. július 07., 18:062013. július 07., 18:06
Az Európai Unió aktuális pályázati lehetőségeire hívta fel a figyelmet Veres-Nagy Tímea pályázati szakértő. Ismertette, önkormányzatok számára a gazdasági versenyképesség növelésének céljából inkubátorházak létrehozására, értékesítési láncok összehozására vannak aktuális kiírások, továbbá turisztikai objektumok, természeti örökségek fejlesztésére is lehet pályázni. 2013 végéig belső menedzsment fejlesztésére egy német támogatási program is lehetőséget nyújt a pályázó önkormányzatoknak német szakemberekkel való tapasztalatcserére a hivatali menedzsment témájában. A pályázati szakértő az Európa a polgárokért elnevezésű programot is megemlítette, amely testvértelepülési kapcsolatok ápolására biztosít európai forrásokat, az érdeklődők ennek keretében szeptemberig adhatják le pályázataikat. A 2014–2020-as keretköltségvetés kapcsán a szakértő elmondta, a pályázati kiírások főként az embert „célozzák meg”, a versenyképes fiatalok felkészítésén lesz a hangsúly.
Moldován József RMDSZ-es parlamenti képviselő szerint, bár csökkenni fognak az infrastukturális beruházásokra előirányzott összegek a következő időszakban, a vidékfejlesztési és mezőgazdasági tengelyeken erre továbbra is lesz európai pénzforrás. Meglátása szerint a jövőben a közhivatalok főként olyan pályázatokat kellene kezdeményezzenek, amelyekkel munkahelyeket tudnak teremteni.
„A gazdasági válság azt mutatta meg, hogy azok az országok, ahol erős a civil társadalom, könnyebben vették az akadályokat” – mondta Sógor Csaba, hozzátéve, ezt az Európai Unió is felismerte, és a következő időszakban a civil gazdaság megerősítésére törekszik. Az Európa 2020 stratégia fő irányelveit ismertetve kitért a foglalkoztatás növelésének, a kutatás és innováció fejlesztésének, az energiahatékonyságnak, az oktatásnak, valamint a szegénység és társadalmi kirekesztettség elleni harc fontosságára. Szólt továbbá a munkaerő-fejlesztés szükségességéről, „szakképzett munkaerő nélkül a fejlesztés is nehezebb” – mondta.
Az EP-képviselő a kisvállalkozások létrehozását, a fiatal vállalkozók támogatását kiemelt jelentőségűnek tartja, hivatkozva arra a problémára, hogy az elmúlt évek során Kelet-Közép-Európa országaiból 7 millió ember vándorolt nyugatra, ott dolgozik, ott alapít családot és ott fizeti az adóját. „Az fogja eldönteni a jövőnket, hogy mit tudunk tenni ennek a jelenségnek a visszaszorítása érdekében, hogyan tudjuk a kivándorlást megakadályozni” – emelte ki Sógor Csaba.
Az EP-képviselő Gyergyóremete önkormányzatát pozitív példaként említette, amely számos pályázatot valósított meg, valamint közösségfejlesztő programokat is bonyolít. Az előadók egyetértettek abban, hogy a civil szféra szerepe egy-egy közösség életében elengedhetetlen fontosságú.
szóljon hozzá!