
Lenyesték a fölösleges ágakat a központi park fáiról
Fotó: Gergely Imre
A helyi civil szervezetek és lakók bevonásával ebben az évben tíz helyszínen tervez tereprendezést, felújítást, bővítést Gyergyószárhegy önkormányzata. Az első kalákát szombatra hirdették meg a központi park rendbetételéért. A kezdeményezés sikeresnek bizonyult – közel hatvanan jelentkeztek közmunkára, a beütemezett munkát így alig néhány óra alatt sikerült elvégezni.
2017. március 13., 17:222017. március 13., 17:22
2017. március 13., 17:282017. március 13., 17:28
Megcsappant a szociális juttatásért dolgozók száma Szárhegyen, nincs aki elvégezze a köztereken adódó tennivalókat, ezért határozott úgy az önkormányzati képviselő-testület, hogy a civil szervezetek bevonásával bonyolítja le a térrendezési munkálatokat. Még tavaly összeírták a fontosabb tennivalókat, és idénre tíz helyszín rendbetételét tűzték ki célul kalákamunkával. Az elsőt március 11-re hirdették meg a központi park rendbetételéért.
„A pénteki rossz idő miatt úgy tűnt, hogy nem tudjuk megtartani a meghirdetett kalákát, de az időjárás nem riasztotta el az embereket, meglepő, hogy mennyien eljöttek. A civil szervezetek képviselői mellett a lakók is bekapcsolódtak” – mondta lapunknak a helyszínen tevékenykedő Györffy Gábor alpolgármester. Becslése szerint több mint hatvanan dolgoztak a délelőtti órákban, zömében fiatal férfiak, de nők és gyerekek is azon munkálkodtak, hogy elvégezzék a tavaszi nagytakarítást a központi parkban. Voltak, akik a tujákat nyesték, mások a fák elkorhadt ágait vágták le vagy hordták el, gereblyélték a hulladékot. Gépek segítették az emberi munkát, mint ahogy az egyes hulladékok újrahasznosítását is. Faaprító működött a helyszínen, darálta össze a nem kis mennyiségű fanyesedéket, száraz gallyakat. Tüzelő lesz ezekből, az önkormányzati épületek kazánjaiban hasznosítják – mondta az alpolgármester.
A központi park különböző részein közel hatvanan tevékenykedtek
Fotó: Gergely Imre
A szombati kaláka során nem maradt ki a parkban lévő emlékmű rendbetétele sem – a háborús hősök emlékoszlopának köveit lecsiszolták, az oszlop körüli vasláncokat rozsdamentesítették. Ezeknek lefestését is tervezik, és restaurátor vállalta, hogy az emlékmű tábláján szereplő neveket is újrafesti.
A játszóteret felszámolták, mivel a fából készített elemek nem felelnek meg az uniós előírásoknak. Azt tervezik, hogy – miután sikerül telekkönyveztetni a parkot – találnak benne helyet egy korszerű játszótér számára. Addig is a tanintézetek udvarain lévőket újítják fel, szintén kalákában – tudtuk meg Györffy Gábortól.
„Elkezdődött egy közös gondolkodás, egy közös munka. Lesz ennek folytatása” – fogalmazott az alpolgármester, részletezve, mi mindent terveztek kalákában elvégezni idén. Tervben van többek között egy fásszín építése a Bethlen Gábor iskola udvarán, a hidegkúti kirándulóhelyen újabb pihenőhelyek kialakítása, a tatárdombi emlékmű és környékének rendezése, a temetőben a ravatalozó korszerűsítése, székelykapu felállítása a sírkert bejáratához, a temető körül pedig az elkezdett kerítés véglegesítése.
Lebontották a faelemeket. Korszerű játszótér építése van tervben
Fotó: Gergely Imre
„Pár évvel ezelőtt kezdtük el a temető körbekerítését fenyőcsemetékkel, ezt szeretnénk folytatni, és persze pótoljuk azokat, amelyek kiszáradtak. A frontra székelykaput terveztünk, mellé kerítést székely motívumokkal, a temető köré pedig fehér és vörös fenyőkből, illetve a kert felső végében lucfenyőkből élőkerítést” – magyarázta az alpolgármester.
Az említett csemeteültetéssel folytatódik a kalákaprogram Szárhegyen. Egy-két héten belül kerülhet sor erre, hogyha addig sikerül beszerezni a csemetéket és az időjárás is megfelelően alakul.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Maros megyei rendőrség hat ingatlanban tartott házkutatást pénteken orvvadászattal és illegális fegyvertartással gyanúsítható személyeknél.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion péntek este azt követelte, hogy pártja kerüljön kormányra, és bejelentette: ha Nicușor Dan államfő „nem tesz eleget ennek a felszólításnak”, fel kell függeszteni tisztségéből.
szóljon hozzá!