Hirdetés
Hirdetés

Gyergyószék több településén tartanak köztéri adventi gyertyagyújtást

Gyergyószentmiklóson a városi adventi koszorú gyertyáinak lángjából haza is vihetnek az ünneplők •  Fotó: Baricz Tamás Imola

Gyergyószentmiklóson a városi adventi koszorú gyertyáinak lángjából haza is vihetnek az ünneplők

Fotó: Baricz Tamás Imola

Köztéri adventi gyertyagyújtással hangolódnak karácsonyra Gyergyószentmiklós mellett Szárhegyen, Remetén, Alfaluban és Csomafalván is. Lelkiekben is felkészülnek az ünnepekre. 

Balázs Katalin

2018. november 28., 15:272018. november 28., 15:27

Több gyergyószéki településen is együtt készül a közösség karácsonyra: a köztéren elhelyezett adventi koszorúk gyertyáinak meggyújtásával hangolódnak majd az ünnepre.

Gyergyószentmiklóson a hagyomány szerint a központi parkba várják vasárnaponként 19.15-re a város lakosságát. A szervezők arra kérik a városlakókat, hogy vigyenek magukkal gyertyát, mécsest, hiszen az adventi gyertya lángjából mindenki hazavihet a családjának. Idén a szentmiklósi táncosok is kiveszik a részüket a vasárnaponkénti kis ünnepségekből: a Hóvirág Néptáncegyüttes, a Porozó Táncklub, a BrillDance Táncstúdió és a Step Dance Sportklub tagjai olvasnak fel könyörgéseket, következő hétre szóló üzeneteket. Advent első vasárnapján az önkormányzati köszöntő után Gál Hunor örmény katolikus lelkipásztor és Tőkés-Bencze Zsuzsanna unitárius lelkész szól a jelenlévőkhöz, az éneklést az Ifjúsági zeneszolgálat vállalta.
A következő vasárnapokon a helybéli lelkészek és lelkipásztorok, illetve a kórusok váltásban szolgálnak majd, miközben a központi parkban nyitva lesznek az ajándéktárgyakat és enni-innivalót kínáló házikók is.

Hirdetés

A gyergyószárhegyi önkormányzat idén is készíttet adventi koszorút a polgármesteri hivatal előtti térre. Minden vasárnap az esti mise után, 18.20-tól Nagy László plébános vezeti fel a gyertyagyújtást, majd egy-egy rövid kulturális műsor is megtekinthető lesz. Az ünnepre készülők először a Bethlen Gábor Általános Iskola, majd a Cika Hagyományőrző Csoport, a Kájoni János Gyermekotthon, és a negyedik vasárnap a Kájoni János Kórus előadását láthatják. Gyergyóremetén is lesz gyertyagyújtási ünnepség az adventi időszakban, az ehhez szükséges községi adventi koszorút a helybéliek együtt készítik el – ehhez a kalákát pénteken 10 órától tartják. Az önkormányzat házigazdaként a gyertyagyújtások menetét is ismertette már a lakossággal. E szerint advent első vasárnapján az édesapák és nagytaták, a másodikon az édesanyák és nagymamák, a harmadikon az ifjak, a negyediken pedig a gyerekek gyújtják meg a gyertyát.

Gyergyóalfaluban az esti, hatórai szentmise előtt gyújtják majd meg a községi adventi koszorú gyertyáit vasárnapról-vasárnapra a templomtéren. A helyi plébánia szervezte esemény után a hívek együtt vonulnak be a templomba. Gyergyócsomafalván szombatonként, délután öt órára várják a helyi központi templomba mindazokat, akik az adventi gyertyagyújtáson részt szeretnének venni. A szertartást, melyen a helyi kórus énekel, Gál Hunor örmény katolikus plébános, volt csomafalvi káplán végzi mind a négy szombaton. A tervek szerint a templomi adventi koszorú gyertyájának meggyújtása után a templomkertben lévő Jézus szíve szobra körül elhelyezett koszorúfonaton is gyertyát gyújtanak az ünneplők.

szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. május 17., vasárnap

Gazdasági miniszter: nem teszi „összeszerelő országgá” Romániát a SAFE-program

A SAFE hitelprogramból Romániának jutó források több mint fele az országban marad, a jelenlegi piaci finanszírozásnál jóval kedvezőbb feltételek mellett – jelentette ki vasárnap a Digi24-nek Irineu Darău ügyvivő gazdasági miniszter.

Gazdasági miniszter: nem teszi „összeszerelő országgá” Romániát a SAFE-program
Hirdetés
2026. május 17., vasárnap

Egyre többen fizetnek kártyával Romániában

A múlt év végén 28,63 millió aktív bankkártya volt forgalomban Romániában, ami 10,07 százalékos növekedést jelent 2025 júniusához képest – derül ki a Román Nemzeti Bank (BNR) összesítéséből.

Egyre többen fizetnek kártyával Romániában
2026. május 17., vasárnap

„Kínozzuk, mert még hiszünk” – parajdi hétköznapok egy évvel a bányakatasztrófa után

Egy évvel a bányakatasztrófa után a parajdi árusok közül sokan már feladták, bezárták a boltokat. De van, aki még kitart.

„Kínozzuk, mert még hiszünk” – parajdi hétköznapok egy évvel a bányakatasztrófa után
2026. május 17., vasárnap

Ön is várja már a nyárias időt? – a főmeteorológus elmondta, mikor jöhet a felmelegedés

Lehűlésre számíthatunk az elkövetkező napokban, jövő hét közepéig egy hideg légtömeg határozza meg térségünk időjárását – vetítette előre Elena Mateescu, az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) igazgatója a Digi24 hírtelevíziónak nyilatkozva.

Ön is várja már a nyárias időt? – a főmeteorológus elmondta, mikor jöhet a felmelegedés
Hirdetés
2026. május 17., vasárnap

Új miniszterelnök kerestetik: hétfőn kezdődnek az egyeztetések az államfővel

Nicușor Dan államfő hétfőn a Cotroceni-palotában konzultál a parlamenti pártokkal az új kormány megalakításáról.

Új miniszterelnök kerestetik: hétfőn kezdődnek az egyeztetések az államfővel
2026. május 17., vasárnap

Éjszakai razzia: fokozott közúti ellenőrzéseket végeztek a székelyföldi megyékben

Átfogó közlekedésrendészeti akciókat szerveztek a hétvégén Maros, Kovászna és Hargita megyében. A rendőrök több száz autóst és motorost ellenőriztek, és ittas, valamint kábítószer hatása alatt vezető sofőröket is kiszűrtek a forgalomból.

Éjszakai razzia: fokozott közúti ellenőrzéseket végeztek a székelyföldi megyékben
2026. május 17., vasárnap

Románia a harmadik helyen végzett az Euróvíziós Dalfesztiválon – videóval

A bolgár DARA nyerte meg szombat este az Eurovíziós Dalfesztivált a Bangaranga című dallal. Bulgária először diadalmaskodott a versenyen, amelyen az elmúlt három évben gazdasági nehézségek miatt nem vett részt – jelentette az AFP és az EFE.

Románia a harmadik helyen végzett az Euróvíziós Dalfesztiválon – videóval
Hirdetés
2026. május 16., szombat

Aki többet szennyez, többet fizet: változhat az útdíj kiszámításának módja

Közvitára bocsátotta a közlekedési minisztérium a július 1-jétől érvényes járműkategóriánkénti úthasználati díjat (rovinieta) szabályozó rendelettervezetet. Az új rendszer az európai kibocsátási normákat is figyelembe veszi.

Aki többet szennyez, többet fizet: változhat az útdíj kiszámításának módja
2026. május 16., szombat

Eurómilliárdokat veszíthet el Románia a reformok késlekedése miatt

Dragoș Pîslaru beruházásokért és európai projektekért felelős ügyvivő miniszter szombaton kijelentette, hogy megvan a terve a helyreállítási terv (PNRR) teljes vissza nem térítendő keretének lehívására.

Eurómilliárdokat veszíthet el Románia a reformok késlekedése miatt
2026. május 16., szombat

Árvízriasztás: háromszéki folyó is kiléphet a medréből

Másodfokú (narancssárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el szombaton az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) 8 megye, és elsőfokú riasztást 22 megye folyóinak vízgyűjtő területére.

Árvízriasztás: háromszéki folyó is kiléphet a medréből
Hirdetés