
Népi mesterségek, kézművesek is bemutatkoznak a Székely Fesztiválon
Fotó: Székelyfesztivál.com
Különleges alkalom és lehetőség nyílik Gyergyószék székely-magyar többségű települései számára, hogy egységesen mutatkozhatnak be, közösen tehetik ismertebbé értékeiket Magyarország fővárosában.
2017. május 11., 15:362017. május 11., 15:36
A 3. alkalommal sorra kerülő Székely Fesztiválon idén Gyergyószék díszvendégként kap kiemelt figyelmet. A Gyergyói Hírlap is fontos feladatot vállal.
A Millenárison péntektől vasárnapig tartó Székely Fesztiválon megjelenő gyergyószéki bemutatkozás célja kíváncsiságot ébreszteni a régió iránt. Egyfajta meghívás is ez a magyarországiak számára, hogy minél többen eljöjjenek, akik még nem jártak erre, aki pedig már volt itt, az visszatérjen, és másokat is hívjon magával. Ugyanakkor találkozási lehetőség is azokkal, akik innen, Gyergyószékről származtak el, és ma Magyarországon élnek.
A fesztiválon résztvevő nyolc település, Alfalu, Borszék, Csomafalva, Ditró, Remete, Szárhegy, Szentmiklós és Újfalu közösen vonultatja fel az értékeit. Például olyan néptáncegyüttes áll össze erre az alkalomra, amelybe minden helység ad táncosokat.
Ugyanakkor olyan kulturális programot állítottak össze, amelyben a térségről szóló filmbemutatók, közönségtalálkozók, tudományos ismereterjesztő előadások kapnak helyet.
A Székely Fesztivál fővédnöke, Varga Mihály, Magyarország nemzetgazdasági minisztere hétfői budapesti sajtótájékoztatóján elmondta: ez a rendezvény Székelyföld találkozása Budapesttel. A fesztiválon a budapestiek és az ország más részéről ide érkezők megismerhetik Székelyföldet, hagyományait, termékeit, áruit, kultúráját, idegenforgalmi lehetőségeit és vállalkozóit, akik képesek egyre inkább versenyképes termékeket gyártani.
Domokos István, a fesztivál szervezője ismertette: a rendezvény gasztrokulturális jellege az idén sem változik, a három nap alatt kulturális, gasztronómiai és kézműves kiállítók jelennek meg, ők mutatják be Székelyföldet minden értékével, szépségével együtt.
Amellett, hogy három napon át Gyergyószék a díszvendég, minden nap egy-egy megye – Hargita, Kovászna, Maros – mutatja be kulturális értékeit, folyamatos programokkal jelentkezve a Millenáris park több helyszínén. A szervező elmondta: több mint száz kézműves termelőt hívtak meg, akik mintegy 1300 terméket visznek a fesztiválra.
A Gyergyói Hírlap fontos feladatot vállalt. Gyergyószék napilapja különkiadással jelentkezik a Székely Fesztiválon. A nyolc település egy-egy oldalon mutatja be, meséli el, amit fontosnak tart tudatni magáról a saját szempontjai szerint. Emellett a különszám hasábjain hívjuk fel a figyelmet a térség sport-büszkeségeire, természeti látnivalóira, különleges, csak itt kóstolható ételeire is.
Hamis nyilatkozattétellel és bigámiával vádolnak egy nőt, miután másodszor is megházasodott, anélkül hogy elvált volna az első férjétől. A nő az anyakönyvvezető előtt azt állította, hogy semmilyen jogi akadálya nincs a második házasságnak.
Európában – így Romániában is – strukturális gázolajhiány tapasztalható, ezért a térség jobban függ az importtól, mint a benzin esetében.
Meghaladta a literenkénti 9 lejt a standard gázolaj ára, standard benzint pedig már csak 8,5 lej fölötti összegért tankolhatunk a Rompetrol és az OMV töltőállomásokon Székelyföldön, miután pénteken újabb 9 banival emelkedett az üzemanyagok ára Romániában.
A tavaly februári 9,62 százalékról idén februárban 9,31 százalékra csökkent az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan a csütörtöki kormányülés utáni sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány intézkedéseket fontolgat az üzemanyagárak emelkedésének mérséklésére, ha a közel-keleti konfliktus miatt a drágulás a következő időszakban is folytatódik.
Elfogadta a kormány csütörtöki esti ülésén azt a határozatot, amely szerint július 1-től a jelenlegi 4050 lejről 4325 lejre nő a bruttó minimálbér.
Jóváhagyta csütörtök esti rendkívüli ülésén a Bolojan-kabinet a 2026-os állami költségvetés tervezetét, amelyet a parlament elé terjesztenek.
A romániai polgárok valamivel több mint fele (50,4 százalék) úgy véli, hogy az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti feszültségek körülményei között Romániának egyensúlyt kellene fenntartania a két partner között – derül ki egy felmérésből.
Öt székelyföldi helyszínen mutatják be Demeter Szilárd Hazaszótár című könyvét március 14-20. között.
Nicușor Dan államfő és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtökön aláírták a két állam közötti stratégiai partnerségről szóló közös nyilatkozatot a Cotroceni-palotában.
szóljon hozzá!