Hirdetés
Hirdetés

Gyergyóban vendégszerepel a Háromszék Táncegyüttes

Részlet a Mundruc című előadásból. Archív •  Fotó: Henning János

Részlet a Mundruc című előadásból. Archív

Fotó: Henning János

Két gyergyói településen lépnek színpadra a hét végén a sepsiszentgyörgyi Háromszék Táncegyüttes és a Heveder zenekar tagjai – szombaton, február 24-én Remetén A banda című produkciót mutatják be, vasárnap Gyergyószentmiklósra hozzák el Mundruc című előadásukat.

Pethő Melánia

2018. február 23., 13:122018. február 23., 13:12

A banda című produkcióról a következők olvashatók a forgatókönyvíró Könczei Csongortól: „A történet egyszerű: lakodalomra készülő zenészek, érkeznek a vőfélyek, de a banda még nem készült el.

Idézet
Sietni kell, mert következik a menyasszonykísérő, a menyasszony búcsúztató, de akad, aki megzavarja a szép ceremóniát. A lakodalomban a pálinka hatására fokozatosan elszabadulnak az indulatok, a vacsora is szegényes, hús csak a zenészeknek jut. Így aztán a násznép követelőző lesz, sőt egyesek agresszívvé válnak, és mindenki mást akar táncolni.

A zenészek még a nászéjszakát is végigmuzsikálják, majd fáradtan, saját maguk örömére zenélnek. És végül azt a cigarettát is elszívhatják, amit a nagy rohanásban nem volt lehetőségük, idejük elszívni.”

Hirdetés

A produkció rendező-koreográfusa, zenei szerkesztője Könczei Árpád. Az előadást szombaton 19 órától mutatják be a gyergyóremetei Balás Gábor Művelődési Házban. Jegyek elővételben a művelődési ház igazgatójától vásárolhatók.

Táncosnak és gyűjtőnek állít emléket

A Mundruc című táncszínházi előadás a leghíresebb, legvirtuózabb kalotaszegi táncosnak, Mátyás István Mundrucnak és egyúttal Martin György kutató-gyűjtőnek állít emléket.

Idézet
Közismert a Martin György és Mátyás István Mundruc közötti különleges kapcsolat. Nemcsak kutató-gyűjtő és hagyományőrző-adatközlő viszony, hanem mély emberi kapcsolat, igazi barátság volt közöttük. Martinnak köszönhetően Mátyás István táncáról, tánctudásáról jelenleg a legnagyobb mennyiségű és formakincsében a leggazdagabb táncanyag áll a kutatás, a táncosok, az utókor rendelkezésére. És bátran kijelenthetjük, hogy nem valószínű, hogy valaha is túlszárnyalja a gyűjtés, a kutatás ezt a mennyiséget és minőséget

– emeli ki Könczei Árpád rendező az előadásról szóló közleményben. Itt olvasható továbbá, hogy „az erdélyi férfitánc, a legényes legjelentősebb, legkiválóbb alkotó-előadója, a Nádas-menti, vistai Mátyás István Mundruc 1977-ben hunyt el. 36 év alatt, harmincéves korától haláláig, összesen

Idézet
45 táncfolyamatot sikerült filmen és kéziratos lejegyzésben rögzíteni. Ez összesen 3280 ütem terjedelmű legényes táncrögtönzést, mintegy 2500 motívumváltozatot, 100 motívumtípust foglal magába.

Az előadásban a rendező igyekszik a Nádas mentét, Vistát is megidézni, a környezetet, ahol megszületett a kalotaszegi legényes kiemelkedő alkotója.

A produkciót február 25-én, vasárnap 19 órától a gyergyószentmiklósi művelődési ház színháztermében nézheti meg a közönség. Jegyek a művelődési ház titkárságán válthatók pénteken 9-től 16 óráig, illetve előadás előtt a helyszínen. Helyfoglalás a 0266–361 992-es vagy a 0787–755 294-es telefonszámon lehetséges.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 11., csütörtök

Példa nélküli támadás indult az igazságszolgáltatás függetlensége ellen a bírák szerint

Több mint 3500 bíró tiltakozik az igazságszolgáltatás politikai alárendelésének kísérlete ellen – tájékoztatott szerdán a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) bírói részlege.

Példa nélküli támadás indult az igazságszolgáltatás függetlensége ellen a bírák szerint
Hirdetés
2026. június 11., csütörtök

Munkaügyi miniszter: egyenlő munkáért egyenlő bér jár

A bérreformot nem a közalkalmazottak ellenében, hanem velük együtt kell megvalósítani, és elengedhetetlen az érveken és megoldási javaslatokon alapuló párbeszéd – közölte szerdán a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.

Munkaügyi miniszter: egyenlő munkáért egyenlő bér jár
2026. június 11., csütörtök

Az állatkupecek elkerülésére inti a gazdákat a megyei főállatorvos

Hargita megyéből 180, juhokból és kecskékből vett vérmintát küldött Bukarestbe az állategészségügyi hatóság, ezekben a juhhimlő és a kiskérődző-pestis kórokozója, vagy antitestek jelenlétét próbálják kimutatni. A gazdákat fokozott óvatosságra intik.

Az állatkupecek elkerülésére inti a gazdákat a megyei főállatorvos
Hirdetés
2026. június 10., szerda

Előzetesben marad a drogkereskedelemmel és a kiskorú elleni nemi erőszakkal gyanúsított népdalénekes

A marosvásárhelyi ítélőtábla szerdán elutasította a drogkereskedelemmel gyanúsított Cristian Pomohaci fellebbezését, így a volt ortodox pap és népdalénekes előzetes letartóztatásban marad.

Előzetesben marad a drogkereskedelemmel és a kiskorú elleni nemi erőszakkal gyanúsított népdalénekes
2026. június 10., szerda

Lemondott az ukrán állampolgárságáról, minden kapcsolata megszűnt az ukrán hatóságokkal Eugen Tomac-nak

Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök szerdán közölte, hogy a román állampolgárság megszerzésekor minden kapcsolata megszűnt az ukrán hatóságokkal, és évekkel ezelőtt, önként lemondott az ukrán állampolgárságról.

Lemondott az ukrán állampolgárságáról, minden kapcsolata megszűnt az ukrán hatóságokkal Eugen Tomac-nak
2026. június 10., szerda

Mobilalkamazás segítségével kérhetnek segítséget a látás- és hallássérültek

A Különleges Távközlési Szolgálat (STS) szerdán közölte, hogy elérhetővé vált a látás- és/vagy hallássérültek vészhelyzeti kommunikációját segítő Apel 112 mobilalkalmazás.

Mobilalkamazás segítségével kérhetnek segítséget a látás- és hallássérültek
Hirdetés
2026. június 10., szerda

„Az emberek kormányt akarnak” – a pártoknak üzent Nicușor Dan

Az emberek kormányt akarnak, nem érdeklik őket a politikusok választási vitái – jelentette ki szerdán Nicușor Dan.

„Az emberek kormányt akarnak” – a pártoknak üzent Nicușor Dan
2026. június 10., szerda

Ne legyen szigorúan védett a barnamedve – Brüsszelhez fordul Tánczos Barna

Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes szerdán bejelentette, kezdeményezni fogja az Európai Bizottságnál (EB), hogy vegyék le a barnamedvét a szigorúan védett fajok listájáról és helyezzék át egy másik listára.

Ne legyen szigorúan védett a barnamedve – Brüsszelhez fordul Tánczos Barna
2026. június 10., szerda

Egy baleset, 17 segítségnyújtás, 16 riasztás két nap alatt

A Hargita megyei tűzoltók összesen 18 sürgősségi esethez vonultak ki a hét első két napján, miközben 16 Ro-Alert figyelmeztetést is kiadtak a településeken megjelenő medvék miatt.

Egy baleset, 17 segítségnyújtás, 16 riasztás két nap alatt
Hirdetés