
Jelentős a lakók önrésze, igaz, a programban részt vevő lépcsőházakat teljesen felújítják
Fotó: Erdély Bálint Előd
Hozzáfogott a régi tető elbontásához a kivitelező két Mihai Eminescu utcai lépcsőháznál, a munkálat európai uniós forrásokból, a hőszigetelési program révén valósul meg Székelyudvarhelyen. Az elkövetkezőkben még három tömbházat hőszigetelnek, a program további folytatása azonban kérdéses.
2021. március 04., 22:002021. március 04., 22:00
640 ezer lej értékű a Mihai Eminescu utca 2A és 2B számú tömbházak hőszigetelésére és teljes felújítására kötött kivitelezési szerződés értéke, az európai uniós támogatású hőszigetelési program révén korábban a Mihail Kogăliceanu utcában is megújult két lépcsőház.
Továbbá a nyílászárókat is kicserélik ott, ahol ez indokolt, a teljes tömbház pedig 10 centiméter vastagságú kőzetgyapotos hőszigetelését kap, de a munkálat során az erkélyek feljavítására, villámhárító felszerelésére és a protekciós járda kialakítására is sor kerül a tömbház körül. Jelenleg a tetőszerkezet elbontásával dolgozik a kivitelező, a munkálat kivitelezési ideje 18 hónap – közölte kérésünkre Zörgő Noémi, a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal sajtószóvivője. A terv szerint tehát
További három lépcsőház teljes felújítására és hőszigetelésére van EU-s finanszírozása a városnak: az Építők utca 1–3. szám alatti tömbház, illetve a Függetlenség 10. szám alatti lépcsőház szerepel ebben a programban, ez utóbbira a napokban írták ki a közbeszerzést – tudtuk még meg a sajtószóvivőtől. „Most ez a típusú program nem elérhető újabb projektek leadására” – tette hozzá az illetékes.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A városvezetés tervei és ígéretei ellenére 2016 óta csupán a felsorolt helyszíneken valósult vagy valósul meg a hőszigetelési program, a polgármesteri hivatal indoklása szerint ez egyrészt azért alakult így, mert a kiírási feltételek szigorúak voltak: csupán olyan tömbházak esetében lehetett pályázni, ahol korábban a lakók nem végeztek illegális hőszigetelést az épületen.
Később ugyan enyhítettek a feltételeken, azonban a tavaly tavaszi felmérés során végül egy lakóközösség sem jelezte részvételi szándékát. A szigetelést ugyanis elsősorban a lakóközösségnek kell igényelnie, majd szükséges egy olyan műszaki terv elkészítése, amelyből kiderül, hogy milyen léptékű beavatkozásra lenne szükség ahhoz, hogy elérje azokat a hőtani értékeket a szóban forgó épület, amelyre az Európai Unió támogatást ad.
– magyarázta a sajtószóvivő. Egyébként nem elhanyagolható az önrész mértéke sem: az Európai Unió a beruházás értékének 60 százalékát fedezi, a helyi önkormányzat 15 százalékot fizet, a lakók egyéni hozzájárulása pedig a fennmaradó 25 százalék, amely – a lakrész méretétől, a nyílászárók állapotától, illetve a lépcsőház paramétereitől függően – akár 5–10 ezer lej is lehet lakástulajdonosonként. Végül pedig fontos tudni: ahhoz, hogy egy lépcsőház részt vehessen a pályázati kiírásban, az ott lakók kétharmada kellett írásos formában beleegyezzen a feltételekbe.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.
1 hozzászólás