
Jelentős a lakók önrésze, igaz, a programban részt vevő lépcsőházakat teljesen felújítják
Fotó: Erdély Bálint Előd
Hozzáfogott a régi tető elbontásához a kivitelező két Mihai Eminescu utcai lépcsőháznál, a munkálat európai uniós forrásokból, a hőszigetelési program révén valósul meg Székelyudvarhelyen. Az elkövetkezőkben még három tömbházat hőszigetelnek, a program további folytatása azonban kérdéses.
2021. március 04., 22:002021. március 04., 22:00
640 ezer lej értékű a Mihai Eminescu utca 2A és 2B számú tömbházak hőszigetelésére és teljes felújítására kötött kivitelezési szerződés értéke, az európai uniós támogatású hőszigetelési program révén korábban a Mihail Kogăliceanu utcában is megújult két lépcsőház.
Továbbá a nyílászárókat is kicserélik ott, ahol ez indokolt, a teljes tömbház pedig 10 centiméter vastagságú kőzetgyapotos hőszigetelését kap, de a munkálat során az erkélyek feljavítására, villámhárító felszerelésére és a protekciós járda kialakítására is sor kerül a tömbház körül. Jelenleg a tetőszerkezet elbontásával dolgozik a kivitelező, a munkálat kivitelezési ideje 18 hónap – közölte kérésünkre Zörgő Noémi, a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal sajtószóvivője. A terv szerint tehát
További három lépcsőház teljes felújítására és hőszigetelésére van EU-s finanszírozása a városnak: az Építők utca 1–3. szám alatti tömbház, illetve a Függetlenség 10. szám alatti lépcsőház szerepel ebben a programban, ez utóbbira a napokban írták ki a közbeszerzést – tudtuk még meg a sajtószóvivőtől. „Most ez a típusú program nem elérhető újabb projektek leadására” – tette hozzá az illetékes.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A városvezetés tervei és ígéretei ellenére 2016 óta csupán a felsorolt helyszíneken valósult vagy valósul meg a hőszigetelési program, a polgármesteri hivatal indoklása szerint ez egyrészt azért alakult így, mert a kiírási feltételek szigorúak voltak: csupán olyan tömbházak esetében lehetett pályázni, ahol korábban a lakók nem végeztek illegális hőszigetelést az épületen.
Később ugyan enyhítettek a feltételeken, azonban a tavaly tavaszi felmérés során végül egy lakóközösség sem jelezte részvételi szándékát. A szigetelést ugyanis elsősorban a lakóközösségnek kell igényelnie, majd szükséges egy olyan műszaki terv elkészítése, amelyből kiderül, hogy milyen léptékű beavatkozásra lenne szükség ahhoz, hogy elérje azokat a hőtani értékeket a szóban forgó épület, amelyre az Európai Unió támogatást ad.
– magyarázta a sajtószóvivő. Egyébként nem elhanyagolható az önrész mértéke sem: az Európai Unió a beruházás értékének 60 százalékát fedezi, a helyi önkormányzat 15 százalékot fizet, a lakók egyéni hozzájárulása pedig a fennmaradó 25 százalék, amely – a lakrész méretétől, a nyílászárók állapotától, illetve a lépcsőház paramétereitől függően – akár 5–10 ezer lej is lehet lakástulajdonosonként. Végül pedig fontos tudni: ahhoz, hogy egy lépcsőház részt vehessen a pályázati kiírásban, az ott lakók kétharmada kellett írásos formában beleegyezzen a feltételekbe.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
1 hozzászólás