
Okos madarak a varjak, de jobb volt nélkülük a városban
Fotó: Tuchiluș Alex
Elvesztettük a harcot a varjakkal szemben – állítja Czimbalmos Csaba, Sepsiszentgyörgy városmenedzsere. Tény, hogy a varjak Románia szinte minden nagyvárosában, de már falvakon is annyira elszaporodtak, hogy jelenlétük egyre terhesebb az ember számára.
2024. április 05., 20:262024. április 05., 20:26
Rögtön a lényegre tér Czimbalmos Csaba, Sepsiszentgyörgy városmenedzsere, amikor arról érdeklődünk, mi a teendő az elszaporodott varjakkal szemben.
Nyolc ilyen amerikai gyártmányú készülék van felszerelve nagyjából a park külső kerületén. Valami látszata van ugyan, de az eredmény elmarad az általunk remélttől. Annak ellenére, hogy változtatjuk a készülékek hatósugarát, az általuk kibocsátott hangfrekvenciát, a varjak kevéssé zavartatják magukat. És bár kevesebben vannak a központban, a város más negyedeiben viszont egyre többen vannak, mert túlszaporodtak” – nyilatkozta a Székelyhon megkeresésére a városmenedzser.
Mint mondja, a Rara Avis szervezettel élő szerződésük van, most Szentgyörgy külső lakótelepein (különösen az Újnegyedben) zavarják a varjakat.
– fogalmazott Czimbalmos Csaba.
Két fán 13 fészek
Fotó: Tuchiluș Alex
A vetési varjak védett madarak az Európai Unióban, mert más országokban megcsappant a létszámuk, de itthon túl sok van belőlük. „És megyénk más megyékhez viszonyítva még jól is áll e területen” – állítja Kelemen László, a Rara Avis egyesület elnöke. Azt is elmagyarázta, hogy a vetési varjak ismertek arról, hogy terjeszkednek. Korábban – mintegy húsz éve – nagy kuriózum volt, hogy a kökösi hídnál észleltek egy madárkolóniát, akkor csak néhány fészek volt ott a fákon. A következő években is bejöttek ugyan telelni az Ukrajnából érkező madarak a városba, de tavasszal, májusban ismét kivonultak.
Háromszéki jelenlétük 10-15 éve jelent nagyobb problémát – ami ornitológiai szempontból ugyanakkor figyelemreméltó jelenség –, most már viszont a délről terjeszkedő, invazív hazai varjúfajtákról beszélünk, melyek a városok, illetve települések felé húzódtak. Illyefalvától Kökösig, Sepsiszentgyörgytől Barótig jelen vannak, beszoktak, urbanizálódtak, már a fészkeiket is itt rakják, 3-5 utóddal szaporítva az állományt.
A fák alatt parkoló autók rosszul járnak
Fotó: Tuchiluș Alex
– állítja Kelemen. Így most a rövid távú, mégis pár évet igénylő cél, amihez mégis az emberek türelme szükséges, hogy a városon kívülre vagy a perifériára szorítsák ki a varjúkolóniákat.
– osztotta meg a szakember.
Szerinte a védekezést már első pillanattól megyeszintre kellett volna kiterjeszteni, viszont
Közben pedig mások megköszönik munkájukat, és kérik, hogy folytassák azt. Arra pedig máshol is nagy szükség lenne, például brassói „varjúűzésre” is felkérték a Rara Avist, de Kelemen László nemet mondott.

Puskaropogás törte meg a csendet Székelyudvarhely utcáin, ugyanis sok év után újra lehetőség nyílt a lakókat zavaró és olykor az énekesmadarak fészkeit is feldúló csókák, szürke dolmányos varjak, vetési varjak és szarkák kilövésére.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!