Hirdetés
Hirdetés

Gondjai vannak a mesterséges intelligenciának a mezőgazdasági növénykultúrák felismerésével

Hargita megyében nem nőtt meg a téves beazonosítások száma, így itt idén sem kell több gazda felkeresse az APIA-t a helyzet tisztázása érdekében, mint a korábbi években •  Fotó: Pinti Attila

Hargita megyében nem nőtt meg a téves beazonosítások száma, így itt idén sem kell több gazda felkeresse az APIA-t a helyzet tisztázása érdekében, mint a korábbi években

Fotó: Pinti Attila

Idéntől egy új, a mesterséges intelligenciára támaszkodó ellenőrzési módszert vezetett be az APIA az egységes mezőgazdasági támogatásokat igénylő gazdák földjeinek az ellenőrzésére, ám úgy tűnik, a mesterséges intelligencia szorul felülvizsgálatra, ugyanis nagyon gyakran tévesen állapítja meg azt, hogy milyen növényfajtát termesztenek az adott parcellán. A tévedések miatt az érintett gazdák kénytelen felkeresni az APIA-székhelyeket a helyzet tisztázása érdekében.

Széchely István

2023. szeptember 20., 07:552023. szeptember 20., 07:55

Az Országos Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) idéntől új ellenőrzési módszert vezetett be a támogatásigénylő gazdák földjeinek az ellenőrzésére:

a mesterséges intelligenciát fogják munkára, amely műholdképek alapján vizsgálja meg az összes földparcellát országszerte, és a szatelitképek alapján, egy színskálát használva megállapítja, hogy milyen növénykultúrát termesztenek az adott parcellán.

Hirdetés

Kiderült azonban, hogy a mesterséges intelligenciának még fejlődnie kell a mezőgazdasági növényfajták felismerését illetően, ugyanis gyakran tévesen állapítja meg, hogy mit termesztenek az adott parcellán, ez miatt pedig az érintett földek tulajdonosai az APIA-kirendeltségekre kell járjanak a helyzet tisztázása érdekében.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

A kialakult helyzetről a Romániai Mezőgazdasági Termelői Egyesületek Szövetsége (LAPAR) hozott nyilvánosságra részleteket, olyan esetekről is beszámolva, amelyek szerint egyes APIA-központokban azt tanácsolták az érintett gazdáknak, hogy a szatelites ellenőrzés téves eredményének megfelelően módosítsák az egységes támogatásigénylési kérelmüket – vagyis tegyenek hamis nyilatkozatot –, vagy forduljanak bírósághoz a helyzet megoldása érdekében.

A LAPAR figyelmeztetése szerint, noha a kérelem módosítása és a hamis nyilatkozat gyors megoldásnak tűnhet, valójában komoly kára származhat belőle az érintett gazdáknak.

Hargita megyében nincs gond

A helyzetről érdeklődtünk a Hargita Megyei Mezőgazdasági és Kifizetési Ügynökségnél (APIA) is, ám kiderült, a megyében nem jellemző a probléma, azaz nem gyakoribb, mint a korábbi években. Haschi András, az intézmény vezetője elmondta, nem tud róla, hogy Hargita megyében gyakoribb volna a téves szatelites eredmény, ilyen kimutatást sem látott, és a gyűléseken sem volt szó arról, hogy szokatlanul rosszak lennének az eredmények, nem tapasztalták tehát, hogy e téren gond lenne Hargita megyében. Így tehát

Hargita megyében idén sem kell több gazda felkeresse az APIA-t a helyzet tisztázása érdekében, mint a korábbi években.

Egyébként korábban, a teledetekciós ellenőrzések alkalmával is előfordultak téves eredmények, akkor is színskála alapján zajlott a növénykultúrák beazonosítása, annyi különbséggel, hogy azt nem a mesterséges intelligencia, hanem a feladat elvégzésével megbízott teledetekciós cég alkalmazottai végezték – fűzte hozzá magyarázatként Haschi András.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

Reagált a problémára a mezőgazdasági tárca

Amint a napokban kiderült, a mesterséges intelligencia számára leggyakrabban a borsóföldek beazonosítása jelentett gondot, azaz leggyakrabban ezt látta más növénykultúrának, de a búza és a repce esetében is viszonylag gyakran tévedett.

Ez lehet a magyarázat arra is, hogy Hargita megyében nem nőttek az ilyen jellegű esetszámok, ugyanis más megyékhez képest itt keveset, vagy egyáltalán nem termesztenek az említett növénykultúrákból.

A LAPAR figyelmeztetésére egyébként reagált a mezőgazdasági minisztérium is. Adrian Pintea, a szaktárca államtitkára, az APIA korábbi vezérigazgatója bejelentette, hogy megoldják a helyzetet anélkül, hogy az érintett gazdák büntetést kapnának.

Idézet
Valóban vannak hibák, de ezek a műholdas szolgáltatók és az APIA tisztázza majd. A gazdákat biztosan nem fogják megbüntetni ezekért a hibákért. Videokonferenciát tartottunk az APIA területi kirendeltségeinek vezetőségeivel, és elrendeltük, hogy a gazdákat ne hívják vissza tisztázásra”

– jelentette be az államtitkár.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. május 30., szombat

Rendőrségi vizsgálat: figyelmetlenség és mulasztás is állhat a szombati halálos baleset mögött

Kijött az elsődleges rendőrségi vizsgálat a szombat délután Brassó megyében bekövezett tragikus baleset után, amelynek következtében egy felnőttet és egy kiskorút próbáltak újraéleszteni, de csak előbbit sikerült, a gyermek életét vesztette.

Rendőrségi vizsgálat: figyelmetlenség és mulasztás is állhat a szombati halálos baleset mögött
Hirdetés
2026. május 30., szombat

Vezetéstechnikai képzés: kezdőknek kötelező kellene legyen, de haladóknak is erősen ajánlott – videóval

Helyes testtartás, kanyarodási technikák, vészfékezés – többek között ezeket próbálhatják ki a gyakorlatban a hétvégi csíkszeredai motoros vezetéstechnikai képzés résztvevői. A tréning nem csak „újoncoknak” szól.

Vezetéstechnikai képzés: kezdőknek kötelező kellene legyen, de haladóknak is erősen ajánlott – videóval
2026. május 30., szombat

Csak a nőt sikerült újraéleszteni, a gyermeket nem

Nem sikerült a gyermek életét megmenteni a szombat délután Brassó megyében bekövetkezett baleset után, a nő viszont reagált az újraélesztésre és kórházba vitték.

Csak a nőt sikerült újraéleszteni, a gyermeket nem
2026. május 30., szombat

Székelyföldi talajszelvény is elnyerheti az Év talaja elismerést

A Magyar Talajtani Társaság minden évben meghirdeti talajszelvény-versenyét, melyen idén egy, az Apor Lányok Feredője melletti talajszelvény is versenybe száll. Szavazatával ön is növelheti nyerési esélyeit.

Székelyföldi talajszelvény is elnyerheti az Év talaja elismerést
Hirdetés
2026. május 30., szombat

Egy kiskorút és egy felnőttet próbálnak újraéleszteni a szombat délutáni súlyos balesetnél

Négy gyermek és öt felnőtt érintett abban a balesetben, amely szombaton délután következett be az 1-es országúton a Brassó megyei Sárkány és Mundra között, amikor három autó is összeütközött.

Egy kiskorút és egy felnőttet próbálnak újraéleszteni a szombat délutáni súlyos balesetnél
2026. május 30., szombat

Két éve körözték nemzetközi szinten, záróvonalas forduláson bukott le

Záróvonalon fordult meg autójával egy sofőr, így szúrták ki a rendőrök Bukarestben. A vizsgálatok során kiderült, hogy a 44 éves férfit nemzetközileg körözik Ausztriában elkövetett lopások miatt.

Két éve körözték nemzetközi szinten, záróvonalas forduláson bukott le
2026. május 30., szombat

Június első hete a ballagásoké Maros megyében

Maros megye 33 középiskolájából ballagnak el a végzős diákok az első nyári hónap legelső hetén. Legtöbb tanintézetben június 2-4. között búcsúznak az alma matertől a tizenkettedikesek.

Június első hete a ballagásoké Maros megyében
Hirdetés
2026. május 30., szombat

Kétéves gyermek vesztette életét egy légváras balesetben

Meghalt péntek este Szatmárnémetiben egy kétéves gyermek egy felfújható csúszdán. A hatóságok vizsgálják a tragédiát, a városháza pedig arról döntött, hogy a városnapok idején az események helyszínein található minden vidámparki játékot leállítanak.

Kétéves gyermek vesztette életét egy légváras balesetben
2026. május 30., szombat

Bizonyítékkal szolgál a román védelmi miniszter a Galacon becsapódott drón eredetét illetően

Orosz drón csapódott egy galaci tömbházba péntekre virradóan. Szombaton is folyamatosan érkeznek a fejlemények mind országos, mind pedig nemzetközi szinten.

Bizonyítékkal szolgál a román védelmi miniszter a Galacon becsapódott drón eredetét illetően
2026. május 29., péntek

Medvét etetett, megharapta a nagyvad, majd meg is bírságolták – videóval

Húszezer lejre bírságolták azt a bolgár turistát, akit szerdán megharapott egy medve a Transzfogarasi úton.

Medvét etetett, megharapta a nagyvad, majd meg is bírságolták – videóval
Hirdetés