Fotó: Kristó Róbert
Az idei esős nyár nyomán rég nem látott mennyiségben termett, terem a gomba. Ennek egyik következménye, hogy gombaárus is rengeteg van. A szakértő szerint, ahogy a szedésnél, úgy a vásárlásnál is az az érvényes szabály, hogy csak akkor vigyük haza a gombát, ha biztosak vagyunk benne, hogy ehető. A rengeteg gomba és árus ellenére nem volt több gombamérgezéses eset, mint máskor, és csak egy alkalommal fordult elő súlyosabb mérgezés.
2010. augusztus 15., 15:072010. augusztus 15., 15:07
2010. augusztus 15., 20:242010. augusztus 15., 20:24
Fotó: Kristó Róbert
A szokásosnál esősebb nyár során nagyon sok gomba termett. A magáncélra gyűjtők mellett nagyon sokan forgalmazzák is az erdők ajándékát, az országutak mellett, a piacokon talán sosem látott mennyiségben árulják a gombát. A kiemelkedően jó gombaszezon ellenére idén nyáron nem volt több a gombamérgezés – tudtuk meg dr. Weil Gyulától, a csíkszeredai Hargita Megyei Sürgősségi Kórház sürgősségi osztályának vezetőjétől. Dr. Weil Gyula elmondta, volt gombamérgezéses eset, de nem több, mint máskor. Előfordult, hogy egy egész éjszakás kezelésre szorult valaki gombamérgezés miatt, hosszabb kórházi kezelésre azonban nem volt senkinek szüksége, és szerencsére,S halálos kimenetelű gombamérgezés sem történt – közölte a sürgősségi osztály vezetője. Úgy vélte, a kevés mérgezés talán annak is betudható, hogy a gombát nagy mennyiségekben gyűjtő, a gombafajokat már ismerő romák begyűjtik a „műkedvelő”, kevésbé hozzáértő gombászok előtt a termés nagy részét.
„Csak ha ismerjük!”
Fekete Gyula csíkszeredai testnevelő tanár, természetbarát, amatőr gombaszakértő kérdésünkre válaszolva, hogy mennyire biztonságos az út menti vagy a piaci gombaárúsoktól vásárolni, azt mondta, nem szabad tőlük megvenni az árút, csak akkor, ha ismerjük a gombát. Ha nem ismerjük, akkor nem biztonságos, hisz nagyon sok gombapár van, és ha a szedők csak felületesen ismerik, könnyen összetéveszthető az ehető a mérgezővel – szögezte le Fekete Gyula. Elmondta, ha magunk gombászunk, akkor is az első és legfontosabb szabály: amit nem ismerünk, az mind mérgező, azt hagyjuk ott. Ha valaki gombászni indul, mindenképpen vigyen szakkönyvet magával vagy pedig kérdezzen meg egy gombaszakértőt – tanácsolta Fekete Gyula. Elmondta, nagyon sok jó szakkönyv van, amelyekből nemcsak a gombákat tudjuk meghatározni, hanem a fogyasztásra, tárolásra vonatkozóan is kaphatunk hasznos információkat. Vannak például gombák, amelyek után nem szabad alkoholt inni, mert ezzel kiválthatjuk a mérgezést, és olyanok is, amelyeknek a tárolására kell odafigyelni, egy jó könyvben ezek mind benne vannak – mutatott rá.
A piacon nincs szakértő
A nagyváradi piacon a helyi gombászegyesület kötelékéből gombaszakértőt alkalmaztak, aki a biztonság érdekében bevizsgálja az árusok portékáját. A csíkszeredai zöldségpiacon nincs ilyen, és nem is volt szó szakember alkalmazásáról, mivel tudomásuk szerint nincs hivatalos gombaszakértő a megyeszékhelyen – közölte Adrian Graur, a piac gondnoka. A nemrég elhunyt dr. Balló Béla sportorvos, aki hivatalos gombaszakértő is volt, néhány éve végzett ilyen tevékenységet, hobbiból vállalta, a piac pedig helyet biztosított számára – mondta el Adrian Graur. Fekete Gyula úgy tudja, több város piacán is dolgoznak gombaszakértők, és véleménye szerint Csíkszeredában is kellene – mint mondta, akár ő is segítene –, hisz nem lenne nagy dolog, és idén a sok eső miatt különösen gazdag a gombatermés, nemsokára pedig kezdődik az őszi gombák szezonja, amikor a leggazdagabb a gombavilág kínálata. Csíkszeredában egyébként nincs gombászegyesület, ha azonban valaki felvállalná a kezdeményezést, akkor akár lehetne is, hisz sokan gombásznak és sok amatőr gombaismerő van – mondta el Fekete Gyula.
Kitartó tévhitek
Számos tévhit tartja magát hosszú ideje a gombák begyűjtésével és fogyasztásával kapcsolatosan. Az egyik ilyen, hogy az utóbbi időben a mérgező gombákról átkerült spórák miatt ehető gombák is okozhatnak mérgezést. Fekete Gyula cáfolja ezt. Szintén nem igaz az, hogy amelyik gomba kukacos, az ehető is – mutatott rá az amatőr gombaszakértő, hozzátéve, hogy igenis, a mérgező gombákban is szoktak kukacok lenni. Fekete Gyula elmondta, szintén tévhit, hogy a tej hatástalanítja a mérges gomba toxinját, és az sem igaz, hogy sok eső esetén az rámossa a mérges gombák spóráját az ehető gombákra, és ezek szintén mérgezőkké válnak.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
szóljon hozzá!