Hirdetés
Hirdetés

Gerillaakció a Nagy-Küküllő tisztán tartásáért?

Eldugaszolt túlfolyóvezeték. Meghibásodás esetén a háztartásokat is elönthette volna a szennyvíz •  Fotó: Barabás Ákos

Eldugaszolt túlfolyóvezeték. Meghibásodás esetén a háztartásokat is elönthette volna a szennyvíz

Fotó: Barabás Ákos

Purhabbal tömték be ismeretlen tettesek az Aqua Nova Hargita Kft. által működtetett szennyvízhálózati rendszer egyik túlfolyócsövét a Hunyadi János utcai Küküllő-híd közelében kedden. A szolgáltató vezetője szerint az átemelő pumpák károsodása esetén a lakosok házait elöntötte volna a szennyvíz. A vízszolgáltató vállalat közvagyon megrongálásáért tett feljelentést a helyi rendőrségen.

Fülöp-Székely Botond

2017. március 23., 15:542017. március 23., 15:54

Sok fogyasztó szennyvize folyik át a városi strand közelében lévő csöveken, ezért ott gyakrabban ellenőrzik a rendszer működését, így vették észre kedden, hogy

ismeretlenek purhabbal eldugaszoltak egy túlfolyó vezetéket

Hirdetés

– tudtuk meg Bálint-Major Árontól, az Aqua Nova Hargita igazgatójától. Mint mondta, a cső arra szolgál, hogy amennyiben elromlanak az átemelő pumpák és a biztonsági tartály is feltelik, a szennyvíztöbblet azon keresztül távozik a Nagy-Küküllőbe, tisztítatlanul. Állítja, ez máshol is így van megoldva, a város tulajdonában lévő rendszer az előírásoknak megfelelően épült meg.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

A vezeték eldugaszolt részét szerdán délelőtt ásták ki és vágták le a szolgáltató munkatársai, helyére pedig új került. A munkások a helyszínen elmondták,

közel száz köbméternyi szennyvíz tárolására képes a rendszer biztonsági tartálya, amelybe egy harminc centi átmérőjű csövön érkezik a szennyvíz, ha a pumpák meghibásodnak.

Nagy baj is történhetett volna

Idézet
Ha olyankor hibásodnak meg az átemelő pumpák, amikor a túlfolyó el van dugulva, a szennyvíz visszafolyhat a szolgáltató udvarára, ráadásul háztartásokat és intézményeket is elönthet

– magyarázta Bálint-Major Áron a mostanihoz hasonló rongálások veszélyeiről. Hozzáfűzte, a szennyvíz úgyis belefolyik a Küküllőbe, csak éppen nem a szokásos helyen. Az igazgató egyébként

közvagyon megrongálásáért tett feljelentést a helyi rendőrségen.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

„Nem helyes, hogy szennyvizet engednek a folyóba” – jelentette ki Magyari Lajos, a székelyudvarhelyi UTCA nevű civil szervezet tagja, akivel a helyszínen találkoztunk. Hozzátette, bár szervezetük többször is hangoztatta, hogy végső megoldásként betömné a csöveket, amelyekből szennyvíz folyik a Küküllőbe, a mostani akcióhoz nincs közük.

„Ettől függetlenül egyetértek azzal, aki ezt a megoldást választotta a szennyezés megszüntetésére, hiszen számtalanszor jelentették nekünk is a horgászok, hogy problémák vannak a vezetékkel. Persze terveztünk hasonló akciókat, de nem most. Nekünk elsősorban a törvényes megoldás a fontos: megkeresni, hogy honnan származik a szennyezés, és megszüntetni azt az érintettekkel egyeztetve. Végső megoldás lett volna a gazdátlan vezetékek bedugaszolása” – fogalmazott.

Szerdán kicserélték a vezetéket, és a szolgáltató igazgatója feljelentést tett rongálásáért •  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Szerdán kicserélték a vezetéket, és a szolgáltató igazgatója feljelentést tett rongálásáért

Fotó: Barabás Ákos

Egyébként Bálint-Major Áron sem tagadta, hogy az említett vezetékből meghibásodások esetén szennyvíz folyt a Küküllőbe, de állítása szerint ez nem volt rendszeres. Legutóbb nagyjából két hete volt hasonló probléma, amely miatt a vízügyi igazgatóság is ellenőrzést tartott.

Nem vezet jóra az önbíráskodás

László Szabolcs, a helyi rendőrség vezetője megerősítette, hogy ismeretlen tettes ellen nyomoznak a közvagyon megrongálása miatt. Mint mondta, az elkövető valószínűleg azt szerette volna megakadályozni, hogy szennyvíz jusson a folyóba, és a cél ugyan jó, de erre korántsem a megfelelő megoldást választotta. Hasonló jellegű problémák észlelése esetén mindenképp a hatóságokra kell bízni a megoldást az önbíráskodás helyett, hangsúlyozta.

Idézet
Amennyiben a tettes kézre kerül, a törvényeknek megfelelően megbírságolják, valamint az okozott kárt is meg kell térítenie

– tájékoztatott a helyi rendőrség vezetője.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

A vízszolgáltatással is problémák voltak

A fő nyomóvezeték egyik tolózárjának meghibásodása miatt nem tudtak elég ivóvizet termelni az udvarhelyi víztisztítónál kedden, így a város magasabban fekvő részein szünetelt a szolgáltatás, míg máshol gyenge volt a víznyomás – tudtuk meg Bálint-Major Árontól. Mint mondta, munkatársaik egész éjszaka dolgoztak a probléma elhárításán, szerdára ez sikerült is. Ezután légteleníteni kellett a rendszert, ami szintén kellemetlenségeket okozhatott a fogyasztóknak, de már jól működik a szolgáltatás. Az igazgató hozzátette, sok fogyasztó kereste őket a helyzetről érdeklődve, ám diszpécserszolgálatuk túlterheltsége miatt nem sikerült mindenkivel beszélniük, ezért elnézést kérnek. Továbbra is várják a fogyasztók hívását, amennyiben problémák merülnek fel.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. január 17., szombat

Szakértő: ilyen hidegben Románia gázellátása döntően Magyarországtól függhet

Romániában a tartós, kemény fagyok idején csak korlátozottan növelhető a belföldi földgáz-kitermelés és a tartalékok kitárolási üteme, ezért az import – elsősorban Magyarország felől – elengedhetetlenné válik – figyelmeztetett a szakértő.

Szakértő: ilyen hidegben Románia gázellátása döntően Magyarországtól függhet
Hirdetés
2026. január 17., szombat

Három nap kemény fagyra van kilátás

Az Országos Meteorológiai Szolgálat szombaton egy figyelmeztető előrejelzést, valamint több, szerda reggelig érvényben lévő sárga jelzésű riasztást adott ki kemény fagy és rendkívül alacsony hőmérsékletek miatt Románia legnagyobb részére.

Három nap kemény fagyra van kilátás
Három nap kemény fagyra van kilátás
2026. január 17., szombat

Három nap kemény fagyra van kilátás

2026. január 17., szombat

Bejutottak a robbanás után a tömbházlakásba, és megmutatták, mit találtak – fotók

Robbanás történt szombaton reggel egy gyulafehérvári tömbházban, amelynek következtében egy férfi súlyos égési sérüléseket, egy fiatal nő pedig lábsérülést szenvedett, és huszonkét lakót kellett ideiglenesen kiköltöztetni az épületből.

Bejutottak a robbanás után a tömbházlakásba, és megmutatták, mit találtak – fotók
2026. január 17., szombat

Holtan találtak egy embert a hegyimentők

A Salvamont ötvenkét emberen segített az elmúlt huszonnégy órában, egyvalaki életét azonban nem tudták megmenteni.

Holtan találtak egy embert a hegyimentők
Holtan találtak egy embert a hegyimentők
2026. január 17., szombat

Holtan találtak egy embert a hegyimentők

Hirdetés
2026. január 17., szombat

Megdöbbentő számok a nyilvánosságra hozott különnyugdíjaknál

A korkedvezménnyel nyugdíjba vonult romániai bírák és ügyészek átlagosan 4000 eurónak megfelelő nettó szolgálati nyugdíjat kapnak kézhez havonta, ami csaknem kilencszerese a közalkalmazotti átlagnyugdíjnak.

Megdöbbentő számok a nyilvánosságra hozott különnyugdíjaknál
2026. január 17., szombat

Meg sem közelítette a csíki hidegrekordot a mai mínusz 21

Szombat reggel Gyergyóalfaluban mérték a legalacsonyabb hőmérsékletet az országban: a Hargita megyei településen mínusz 22 Celsius-fok volt.

Meg sem közelítette a csíki hidegrekordot a mai mínusz 21
2026. január 17., szombat

Az idei tél leghidegebb napja: mínusz 21 fok alatt Csíkszereda és Gyergyóalfalu

Mínusz 21 fok alá esett a hőmérséklet szombatra virradóan Csíkszeredában és Gyergyóalfaluban is. Ez volt a leghidegebb az országban.

Az idei tél leghidegebb napja: mínusz 21 fok alatt Csíkszereda és Gyergyóalfalu
Hirdetés
2026. január 16., péntek

Utcára vonulnának Sepsiszentgyörgyön az adóemelés miatt

Megelégelték a magyarázkodást, őszinte válaszokat várnak a városvezetéstől az adóemelések kapcsán a sepsiszentgyörgyiek. Egy felhívásban arra buzdítják a lakókat, ne csak az online térben adjanak hangot az elégedetlenségüknek.

Utcára vonulnának Sepsiszentgyörgyön az adóemelés miatt
2026. január 16., péntek

Felújított otthona van a kultúrának és a közösségnek Szentegyházán

Nyolc évig volt használaton kívül a szentegyházi Bartók Béla Művelődési Ház, amelyet most, egy nagyszabású felújítást követően ismét birtokba vehettek a lakók. Az avatóünnepségen a közösség gyűjtőpontjának nevezték az épületet.

Felújított otthona van a kultúrának és a közösségnek Szentegyházán
2026. január 16., péntek

Vizsgálatot indít a craiovai egyetem az igazságügyi miniszter doktori disszertációjával kapcsolatos plágiumgyanú ügyében

A Craiovai Egyetem etikai bizottsága pénteken úgy döntött, hogy vizsgálatot indít az igazságügyi miniszter, Radu Marinescu doktori disszertációjával kapcsolatos plágiumgyanú ügyében.

Vizsgálatot indít a craiovai egyetem az igazságügyi miniszter doktori disszertációjával kapcsolatos plágiumgyanú ügyében
Hirdetés