
Az épülő akadémia látványterve. Elméleti is gyakorlati képzést is kapnak a tanulni vágyók
Fotó: Ideco – Interior Design
Szállodai, éttermi személyzetet fognak képezni abban a székelyudvarhelyi magániskolában, amelyet a Páva KulinarIQum Egyesület létesít a magyar kormány támogatásával. A felnőtteknek szóló akadémiát egy összehangolt stratégiai elképzelés mentén szervezik meg.
2022. március 15., 13:492022. március 15., 13:49
Gasztroakadémiát létesít Székelyudvarhelyen a Páva KulinarIQum Egyesület, amelynek vezetősége a Pro Economica Alapítvány pénzügyi támogatásával dolgozik a céljai megvalósítása érdekében.
Trucza Adorján, akit a Páva étterem tulajdonosaként is ismerhetnek, lapunknak kifejtette, a felnőtteknek szóló tanintézetben szállodai és éttermi személyzetet fognak oktatni. Mint mondta, három héttől két hónapig terjedő intenzív tanfolyamokat fognak szervezni, napi nyolc-tíz órás képzéssel. Ebben az elmélet és a gyakorlat is szerepet kap. A távolabbról érkező tanulóknak bentlakásos rendszert hoznak létre.
Persze igény esetén késő tavasszal, nyáron már lehet tanfolyamokat szervezni. A projekt megálmodói egy magyarországi képzési rendszerhez csatlakoztak, aminek köszönhetően mintegy kétszáz szaktanárral dolgozhatnak együtt. Fontos célkitűzésük az is, hogy mihamarabb akkreditálttá tegyék képzéseiket, ugyanakkor román nyelven is megszervezzék azokat. Utóbbiról jelenleg tárgyalnak.
– szögezte le Trucza Adorján, hozzátéve, hogy már most vannak felkéréseik vállalkozóktól a megfelelő személyzet kiképzésére.
Kozma Mónika, a Pro Economica Alapítvány elnöke lapunknak kifejtette, korábban több mint hatezer kisgazdát támogattak de minimis programjuk részeként, most pedig folyamatban van egy applikáció létrehozása, amelyen a helyi termékeket mutatnák be. Ezek mellett a nagyobb beruházásokat is támogattak – tejfeldolgozók, pékségek, vágóhidak –, így a gasztronómiai integrált lánc azon részére jutottak el, amely a turisták bevonzását, kiszolgálását érintené.
Az ehhez szükséges személyzet megtalálása azonban nem egyszerű feladat, így a szakemberek kiképzésében szeretne segíteni az alapítvány a Gasztroakadémia támogatásával. A létrehozott intézményben egyébként az épülő szállodák személyzetét fogják először oktatni. Hosszútávon vendéglátóipari menedzserek képzésére is hangsúlyt fektetnének.
A kormány március végéig bemutatja a villamosenergia árának csökkentését célzó intézkedési tervét – jelentette ki Ilie Bolojan csütörtökön.
Ilie Bolojan miniszterelnök csütörtökön bejelentette, hogy a kormány elfogadta a sürgősségi rendeletet, amely alapján a földgáz árát jövő tavaszig a jelenlegi szinten tartják.
Bár szerdára várták, Hankó Balázs miniszter csütörtökön tudott hosszabb lélegzetvételű látogatást tenni Kézdivásárhelyre. És ha már jött, újfent nyilvánvalóvá tette: a székelyek változatlanul számíthatnak a magyar kormány támogatására.
Két súlyos betegséggel kezelt gyermek számára keresnek sürgősen 0 Rh pozitív véradókat, valamint trombocita-donorokat. A felhívás elsősorban a Marosvásárhelyen élőket érinti, de a családok más településekről is segítik az önkéntesek utaztatását.
Románia azok közé az uniós tagországok közé tartozik, amelyekben a legkisebb mértékben nőtt az üzemanyag ára a közel-keleti konfliktus kirobbanása óta – nyilatkozta csütörtökön Bogdan Ivan energiaügyi miniszter.
Közvitára bocsátotta csütörtökön az oktatási minisztérium a tantárgyversenyeken kiemelkedően teljesítő tanulók középiskolai beiratkozásának módszertanát szabályozó rendelet tervezetét.
Megerősödő szélre figyelmeztető előrejelzést adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia egész területére.
A szerencsejáték-termek működésének engedélyezését önkormányzati hatáskörbe utaló sürgősségi kormányrendelet tisztázását kéri a Brassó megyei prefektustól Barcarozsnyó polgármestere.
Együtt a nemzet! Gyarapodó Erdély címmel készült összegző kiadvány azokról az eredményekről, amelyeket az erdélyi magyar közösség és a magyar kormány az elmúlt másfél évtizedben közösen ért el. A kiadványt az erdélyi magyar családokhoz is eljuttatják.
A Richter-skála szerint 3,3-as erősségű földrengés történt csütörtökön 6 óra 1 perckor Buzău megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
1 hozzászólás