
A tutajozás hagyományát korábban is felelevenítették a falunapokon, idén a gübülésben lehet újra része a remeteieknek. Archív
Huszonharmadik alkalommal tartják meg a hétvégén a Gyergyóremetei Falunapokat. A szervezők idén is változatos programot állítottak össze, benne számos érdekességgel.
2024. július 10., 19:182024. július 10., 19:18
Az eseménysor pénteken – az ezen a héten zajló – 6. Gyergyóremetei Citeratábor záróünnepségével kezdődik, majd szombaton Szabó Á. Töhötöm és Pozsony Ferenc néprajzkutatók igyekeznek az érdeklődők számára választ adni olyan kérdésekre, mint hogy mivé lett a kaláka gyakorlata, mi volt a jelentősége, és van-e ma még példa erre a társadalmi gyakorlatra?
A falurészek főztjének elfogyasztása után a Maros partjára, pontosabban a folyó vízébe várják az embereket élménykajakozásra és gübülésre. Azokat, akik kipróbálnák, hogy mi is az a gübülés, arra kérik, hogy vigyenek magukkal kosarat.
Később Intuíció címmel megnyitják néhai Katona Lajos vak szobrász műveinek kiállítását, ahol láthatóak lesznek az egyedülálló szerszámok is, amelyeket a művész használt. A tárlatot Csavar András képzőművész méltatja.
Este a Tiltott Illés koncertjére várják a közönséget, ahol a legendás Illés együttes dalai mellett Koncz Zsuzsa, Tolcsvay László szerzeményei is hallhatók lesznek. Eredeti korhű hangszerek és erősítők is színpadra kerülnek, így a látvány visszarepíti a közönséget a 60-as, 70-es évek hangulatába. Az estét a Néked zenekar fellépése zárja.
Vasárnap 11 órától kezdődik az ünnepi szentmise, majd a nagypályán folytatódnak az események a dísztanácsüléssel, melyet az idén 90 éves Gyergyóremetei Fúvószenekar ünnepe követ, ahol a házigazdáké mellett több más székelyföldi falu fúvósainak zenéje is felcsendül.
A Gyergyóremetei Falunapok részletes programja megtalálható a község Facebook-oldalán.
A magyarországi országgyűlésben mandátumot nyert mindhárom párttal fel fogja venni a kapcsolatot az Erdély Magyar Szövetség, hogy nemzetpolitikai kérdésekről tárgyalhassanak. Az RMDSZ politikájától pedig elhatárolódnak.
Tizenegy kiemelkedő személyiség részesült elismerésben az erdélyi kulturális-közösségi életet gazdagító munkájáért Kolozsváron. A díjazottak között székelyföldi gyökerekkel rendelkező, nagyra becsült művészek, néprajzkutatók, történészek szerepelnek.
Nicușor Dan államfő egyeztetésre várja a Cotroceni-palotába szerdán a koalíciós pártok vezetőit.
Többnyire sikerült párbeszéddel meggyőzni azokat a kutya- és macskatartókat is, akik nem akarták beoltatni házi kedvenceiket veszettség ellen. Két esetben viszont szankcionálni kellett Hargita megyében.
Irodájában fogadja Magyar Péter leendő miniszterelnök Kelemen Hunort, az RMDSZ elnökét kedden. Az egyeztetésen arról tárgyalnak, hogy a Tisza-kormány milyen módon tudja segíteni az erdélyi és a partiumi magyarságot – jelentette be a Tisza Párt elnöke.
A tanügyminisztérium jóváhagyta kedden a bölcsődei és óvodai beiratkozások ütemtervét a 2026–2027-es tanévre.
Kelemen Hunor szerint az RMDSZ nem lép ki a kormányból, és nem vesz részt a PSD és a PNL közötti konfliktusban. A politikus úgy látja, a legsürgetőbb feladat most az ország gazdasági helyzetének stabilizálása.
A hőmérséklet olykor jelentős ingadozása várható a következő két hétben, és csapadékra is számítani lehet, főként ennek a hétnek az első napjaiban, majd április 27. után – derül ki az április 20. és május 3. közötti időszakra vonatkozó előrejelzésből.
Gázvezeték cseréje miatt zárnak le egy utcát, két másikban az ivóvíz-szolgáltatás szünetelésére kell számítani kedden – közli Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
Ilie Bolojan hétfő este kijelentette, hogy „teljesen hibás és felelőtlen” a PSD döntése, amellyel megvonta tőle a politikai támogatást, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy továbbra is ellátja miniszterelnöki tisztségét, és biztosítja a kormányzást.
szóljon hozzá!