
A programot és a jó ízlés határait betartani. Ennyit kérnek a lakóktól. Képünk illusztráció
Fotó: 123RF
Csíkszék falvaiban is megszervezi a tavaszi lomtalanítást a hulladékgazdálkodással megbízott Eco-Csík Kft. A jövő hét végéig tartó akció során ingyen elszállítják a hulladékot azoktól a lakóktól, akik reggel hét óráig kihelyezik azt kapuik elé. Kérésük viszont az, hogy a jó ízlés határait súroló hulladékoktól ne így próbáljanak megszabadulni.
2019. április 05., 13:002019. április 05., 13:00
2019. április 05., 13:012019. április 05., 13:01
Csíkszék falvaiban is ingyenes lomtalanítást szervez a hulladékgazdálkodással megbízott Eco-Csík Kft., partnerségben az S. L. C. hulladékfeldolgozó központtal. Az akció már a héten elkezdődött, és jövő héten is folytatódik, az eddigi tapasztalatok alapján azonban az illetékesek fontosnak tartottak leszögezni néhány tudnivalót.
A vidéki lomtalanítás kedden kezdődött, azóta öt településen szállították el a hulladékot az Eco-Csík Kft. munkatársai. Az akció szabályai szerint a családi házak lakói egy előre meghatározott programnak megfelelően kihelyezhetik a kapuk elé a lomtalanításból származó hulladékaikat (bútordarabok, elektronikai cikkek, papír, műanyag, üveg stb.), ezeket pedig ingyen elszállítják. Szintén fontos tudnivaló, hogy a hulladékot reggel hét óráig kell kitenni, hogy a cég munkatársai a tervek szerint haladhassanak az elszállítással.
Pál Tamás, az Eco-Csík Kft. igazgatója érdeklődésünkre elmondta, az eddigi tapasztalatok alapján két dologra szeretné felhívni a lakosság figyelmét. Egyik az, hogy a közvélekedéssel ellentétben nem lehet bármilyen hulladékot kihelyezni. A cégek esetében például kivételt képeznek az ipari tevékenységből származó, illetve a veszélyes hulladékok. Magánszemélyek esetében nem voltak hasonló kikötések, ennek azonban az lett az eredménye, hogy
Az igazgató kiemelte, ehhez hasonlókat vagy állattetemeket nem szeretnének a hulladék között látni. Emellett a zöld hulladékot (ág, nyesedék, fű stb.) sem szállítják el, azt ugyanis komposztálni kell a Hargita Megye Tanácsa által korábban kiosztott komposztládákban.
Hozzátette, sok esetben az elszállítás menetét is félreértelmezik a lakók, és azt hiszik, hogy az Eco-Csík munkatársai össze is gyűjtik a hulladékot az udvaraikról. Ez azonban nem így van,
Az akció célja az, hogy minél több hulladékot, fölöslegessé vált lomot szállítsanak el a lakóktól, ezáltal csökkentve a lerakásra szánt mennyiséget, hogy elérjék a törvény által megkövetelt 42 százalékos hulladék-újrahasznosítási arányt. A lakosok minden leadott nagyméretű készülék után (hűtő, fagyasztóláda, mosógép, mosogatógép, ruhaszárítógép, légkondicionáló berendezés) ajándékutalványban is részesülnek. A vidéki lomtalanítás programját az érdeklődők az alábbi táblázatban tekinthetik meg.
| Április 5., péntek | Csíkszentgyörgy, Csíkcsicsó |
| Április 8., hétfő | Tusnád, Csíkszentmihály |
| Április 9., kedd | Csíkkozmás |
| Április 10., szerda | Kászonaltíz, Csíkszentimre |
| Április 11., csütörtök | Csíkszentkirály, Csíkrákos |
| Április 12., péntek | Csíkszentlélek |
A Szociáldemokrata Párt (PSD) szerint a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ szabotálja a kormányalakítást, és folyamatosan új feltételeket találnak ki pozícióik megőrzéséért.
Nicușor Dan államfő a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek parlamenti frakciójának vezetőivel készül egyeztetni pénteken a Cotroceni-palotában.
Közel kétmillió lejt kapott Székelyudvarhely, aminek nagy részét a művelődési ház hibásan megtervezett tűzvédelmi rendszerének kijavítására és kialakítására költik. Emellett megvásárolhatják az ifjúsági lakások építéséhez szükséges telket.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ közös miniszterelnök-jelöltje, Siegfried Mureșan pénteken közölte, célja egy hozzáértő, egységes Európa-barát kormány létrehozása.
Ünnepélyes keretek között adták át pénteken a csíkmadarasi kultúrházat. A több mint 250 férőhelyes épület a helyi közösségi élet új központja lesz, ahol kulturális rendezvények, próbák és találkozók kapnak helyet.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselőt javasolja miniszterelnök-jelöltnek.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) szakemberei pénteken ajánlásokat fogalmaztak meg a lakosság számára a kánikula idejére.
Narancssárga, majd vörös hőségriasztás lép életbe Hargita, Maros és Kovászna megyében a hétvégén, a meteorológusok szerint vasárnap már rendkívüli hőségre és fokozott hőérzetre kell számítani.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban – közölte Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős ügyvivő miniszter.
1 hozzászólás