
A programot és a jó ízlés határait betartani. Ennyit kérnek a lakóktól. Képünk illusztráció
Fotó: 123RF
Csíkszék falvaiban is megszervezi a tavaszi lomtalanítást a hulladékgazdálkodással megbízott Eco-Csík Kft. A jövő hét végéig tartó akció során ingyen elszállítják a hulladékot azoktól a lakóktól, akik reggel hét óráig kihelyezik azt kapuik elé. Kérésük viszont az, hogy a jó ízlés határait súroló hulladékoktól ne így próbáljanak megszabadulni.
2019. április 05., 13:002019. április 05., 13:00
2019. április 05., 13:012019. április 05., 13:01
Csíkszék falvaiban is ingyenes lomtalanítást szervez a hulladékgazdálkodással megbízott Eco-Csík Kft., partnerségben az S. L. C. hulladékfeldolgozó központtal. Az akció már a héten elkezdődött, és jövő héten is folytatódik, az eddigi tapasztalatok alapján azonban az illetékesek fontosnak tartottak leszögezni néhány tudnivalót.
A vidéki lomtalanítás kedden kezdődött, azóta öt településen szállították el a hulladékot az Eco-Csík Kft. munkatársai. Az akció szabályai szerint a családi házak lakói egy előre meghatározott programnak megfelelően kihelyezhetik a kapuk elé a lomtalanításból származó hulladékaikat (bútordarabok, elektronikai cikkek, papír, műanyag, üveg stb.), ezeket pedig ingyen elszállítják. Szintén fontos tudnivaló, hogy a hulladékot reggel hét óráig kell kitenni, hogy a cég munkatársai a tervek szerint haladhassanak az elszállítással.
Pál Tamás, az Eco-Csík Kft. igazgatója érdeklődésünkre elmondta, az eddigi tapasztalatok alapján két dologra szeretné felhívni a lakosság figyelmét. Egyik az, hogy a közvélekedéssel ellentétben nem lehet bármilyen hulladékot kihelyezni. A cégek esetében például kivételt képeznek az ipari tevékenységből származó, illetve a veszélyes hulladékok. Magánszemélyek esetében nem voltak hasonló kikötések, ennek azonban az lett az eredménye, hogy
Az igazgató kiemelte, ehhez hasonlókat vagy állattetemeket nem szeretnének a hulladék között látni. Emellett a zöld hulladékot (ág, nyesedék, fű stb.) sem szállítják el, azt ugyanis komposztálni kell a Hargita Megye Tanácsa által korábban kiosztott komposztládákban.
Hozzátette, sok esetben az elszállítás menetét is félreértelmezik a lakók, és azt hiszik, hogy az Eco-Csík munkatársai össze is gyűjtik a hulladékot az udvaraikról. Ez azonban nem így van,
Az akció célja az, hogy minél több hulladékot, fölöslegessé vált lomot szállítsanak el a lakóktól, ezáltal csökkentve a lerakásra szánt mennyiséget, hogy elérjék a törvény által megkövetelt 42 százalékos hulladék-újrahasznosítási arányt. A lakosok minden leadott nagyméretű készülék után (hűtő, fagyasztóláda, mosógép, mosogatógép, ruhaszárítógép, légkondicionáló berendezés) ajándékutalványban is részesülnek. A vidéki lomtalanítás programját az érdeklődők az alábbi táblázatban tekinthetik meg.
| Április 5., péntek | Csíkszentgyörgy, Csíkcsicsó |
| Április 8., hétfő | Tusnád, Csíkszentmihály |
| Április 9., kedd | Csíkkozmás |
| Április 10., szerda | Kászonaltíz, Csíkszentimre |
| Április 11., csütörtök | Csíkszentkirály, Csíkrákos |
| Április 12., péntek | Csíkszentlélek |
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
1 hozzászólás