
A programot és a jó ízlés határait betartani. Ennyit kérnek a lakóktól. Képünk illusztráció
Fotó: 123RF
Csíkszék falvaiban is megszervezi a tavaszi lomtalanítást a hulladékgazdálkodással megbízott Eco-Csík Kft. A jövő hét végéig tartó akció során ingyen elszállítják a hulladékot azoktól a lakóktól, akik reggel hét óráig kihelyezik azt kapuik elé. Kérésük viszont az, hogy a jó ízlés határait súroló hulladékoktól ne így próbáljanak megszabadulni.
2019. április 05., 13:002019. április 05., 13:00
2019. április 05., 13:012019. április 05., 13:01
Csíkszék falvaiban is ingyenes lomtalanítást szervez a hulladékgazdálkodással megbízott Eco-Csík Kft., partnerségben az S. L. C. hulladékfeldolgozó központtal. Az akció már a héten elkezdődött, és jövő héten is folytatódik, az eddigi tapasztalatok alapján azonban az illetékesek fontosnak tartottak leszögezni néhány tudnivalót.
A vidéki lomtalanítás kedden kezdődött, azóta öt településen szállították el a hulladékot az Eco-Csík Kft. munkatársai. Az akció szabályai szerint a családi házak lakói egy előre meghatározott programnak megfelelően kihelyezhetik a kapuk elé a lomtalanításból származó hulladékaikat (bútordarabok, elektronikai cikkek, papír, műanyag, üveg stb.), ezeket pedig ingyen elszállítják. Szintén fontos tudnivaló, hogy a hulladékot reggel hét óráig kell kitenni, hogy a cég munkatársai a tervek szerint haladhassanak az elszállítással.
Pál Tamás, az Eco-Csík Kft. igazgatója érdeklődésünkre elmondta, az eddigi tapasztalatok alapján két dologra szeretné felhívni a lakosság figyelmét. Egyik az, hogy a közvélekedéssel ellentétben nem lehet bármilyen hulladékot kihelyezni. A cégek esetében például kivételt képeznek az ipari tevékenységből származó, illetve a veszélyes hulladékok. Magánszemélyek esetében nem voltak hasonló kikötések, ennek azonban az lett az eredménye, hogy
Az igazgató kiemelte, ehhez hasonlókat vagy állattetemeket nem szeretnének a hulladék között látni. Emellett a zöld hulladékot (ág, nyesedék, fű stb.) sem szállítják el, azt ugyanis komposztálni kell a Hargita Megye Tanácsa által korábban kiosztott komposztládákban.
Hozzátette, sok esetben az elszállítás menetét is félreértelmezik a lakók, és azt hiszik, hogy az Eco-Csík munkatársai össze is gyűjtik a hulladékot az udvaraikról. Ez azonban nem így van,
Az akció célja az, hogy minél több hulladékot, fölöslegessé vált lomot szállítsanak el a lakóktól, ezáltal csökkentve a lerakásra szánt mennyiséget, hogy elérjék a törvény által megkövetelt 42 százalékos hulladék-újrahasznosítási arányt. A lakosok minden leadott nagyméretű készülék után (hűtő, fagyasztóláda, mosógép, mosogatógép, ruhaszárítógép, légkondicionáló berendezés) ajándékutalványban is részesülnek. A vidéki lomtalanítás programját az érdeklődők az alábbi táblázatban tekinthetik meg.
| Április 5., péntek | Csíkszentgyörgy, Csíkcsicsó |
| Április 8., hétfő | Tusnád, Csíkszentmihály |
| Április 9., kedd | Csíkkozmás |
| Április 10., szerda | Kászonaltíz, Csíkszentimre |
| Április 11., csütörtök | Csíkszentkirály, Csíkrákos |
| Április 12., péntek | Csíkszentlélek |
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
1 hozzászólás