
A programot és a jó ízlés határait betartani. Ennyit kérnek a lakóktól. Képünk illusztráció
Fotó: 123RF
Csíkszék falvaiban is megszervezi a tavaszi lomtalanítást a hulladékgazdálkodással megbízott Eco-Csík Kft. A jövő hét végéig tartó akció során ingyen elszállítják a hulladékot azoktól a lakóktól, akik reggel hét óráig kihelyezik azt kapuik elé. Kérésük viszont az, hogy a jó ízlés határait súroló hulladékoktól ne így próbáljanak megszabadulni.
2019. április 05., 13:002019. április 05., 13:00
2019. április 05., 13:012019. április 05., 13:01
Csíkszék falvaiban is ingyenes lomtalanítást szervez a hulladékgazdálkodással megbízott Eco-Csík Kft., partnerségben az S. L. C. hulladékfeldolgozó központtal. Az akció már a héten elkezdődött, és jövő héten is folytatódik, az eddigi tapasztalatok alapján azonban az illetékesek fontosnak tartottak leszögezni néhány tudnivalót.
A vidéki lomtalanítás kedden kezdődött, azóta öt településen szállították el a hulladékot az Eco-Csík Kft. munkatársai. Az akció szabályai szerint a családi házak lakói egy előre meghatározott programnak megfelelően kihelyezhetik a kapuk elé a lomtalanításból származó hulladékaikat (bútordarabok, elektronikai cikkek, papír, műanyag, üveg stb.), ezeket pedig ingyen elszállítják. Szintén fontos tudnivaló, hogy a hulladékot reggel hét óráig kell kitenni, hogy a cég munkatársai a tervek szerint haladhassanak az elszállítással.
Pál Tamás, az Eco-Csík Kft. igazgatója érdeklődésünkre elmondta, az eddigi tapasztalatok alapján két dologra szeretné felhívni a lakosság figyelmét. Egyik az, hogy a közvélekedéssel ellentétben nem lehet bármilyen hulladékot kihelyezni. A cégek esetében például kivételt képeznek az ipari tevékenységből származó, illetve a veszélyes hulladékok. Magánszemélyek esetében nem voltak hasonló kikötések, ennek azonban az lett az eredménye, hogy
Az igazgató kiemelte, ehhez hasonlókat vagy állattetemeket nem szeretnének a hulladék között látni. Emellett a zöld hulladékot (ág, nyesedék, fű stb.) sem szállítják el, azt ugyanis komposztálni kell a Hargita Megye Tanácsa által korábban kiosztott komposztládákban.
Hozzátette, sok esetben az elszállítás menetét is félreértelmezik a lakók, és azt hiszik, hogy az Eco-Csík munkatársai össze is gyűjtik a hulladékot az udvaraikról. Ez azonban nem így van,
Az akció célja az, hogy minél több hulladékot, fölöslegessé vált lomot szállítsanak el a lakóktól, ezáltal csökkentve a lerakásra szánt mennyiséget, hogy elérjék a törvény által megkövetelt 42 százalékos hulladék-újrahasznosítási arányt. A lakosok minden leadott nagyméretű készülék után (hűtő, fagyasztóláda, mosógép, mosogatógép, ruhaszárítógép, légkondicionáló berendezés) ajándékutalványban is részesülnek. A vidéki lomtalanítás programját az érdeklődők az alábbi táblázatban tekinthetik meg.
| Április 5., péntek | Csíkszentgyörgy, Csíkcsicsó |
| Április 8., hétfő | Tusnád, Csíkszentmihály |
| Április 9., kedd | Csíkkozmás |
| Április 10., szerda | Kászonaltíz, Csíkszentimre |
| Április 11., csütörtök | Csíkszentkirály, Csíkrákos |
| Április 12., péntek | Csíkszentlélek |
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
1 hozzászólás