
Balról jobbra: Tóth László, Nagy Miklós Kund és Soós Zoltán
Fotó: Haáz Vince
A Bernády György Közművelődési Alapítvány székházában szervezte a V4 természetfotó-kiállítást Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa és Marosvásárhely Polgármesteri Hivatala. A válogatott fotók a visegrádi országok – Csehország-Lengyeloszág-Magyarország-Szlovákia – természeti kincseiből című kiállítás a négy ország természeti szépségét hivatott bemutatni 60 képben.
2021. október 12., 21:392021. október 12., 21:39
A kiállítás keddi megnyitóján Soós Zoltán, Marosvásárhely polgármestere méltatta a tárlatot elsőként, aki rámutatott arra, hogy a városnak óriási a fotóhagyatéka, hagyománya van ugyanis a fotózásnak, nemhiába itt jön létre az a fotómúzeum is, amely az értékes hagyatékot hivatott őrizni és gondozni.
A polgármester kifejtette azt is, hogy a kiállított képeket nézegetve a látogató felismeri, hogy nem kell Afrikába, vagy más egzotikus tájakra utazni ahhoz, hogy érdekes fotók készülhessenek, itt a környékünkön, szűkebb környezetünkben is rengeteg a természeti látni- és fotóznivaló.
Fotó: Haáz Vince
Tóth László, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának főkonzulja köszönetet mondott a Bernády Háznak a partnerségért, azért, hogy azonnal vállalta a kiállítás befogadását. Elmondta, a magyar Külgazdasági és Külügyminisztérium felkérésére négy ország legjobb természetfotósai vállalták a kihívást.
Fotó: Haáz Vince
A minisztérium a Magyar Természetfotósok Szövetségét, a magyar naturArtot kérte fel a projekt megszervezésére és koordinálására. A visegrádi országok legnagyobb természetfotós egyesületei vettek részt a képek kiválasztásában és rendelkezésre bocsátásában. Tóth László azt is elárulta, nem véletlen, hogy a tárlat első helyszíne Marosvásárhely, hiszen itt járt iskolába a Művészeti Líceumban, és tudja, mekkora múltja van a városban a fotózásnak.
Fotó: Haáz Vince
A kiállított fotókról, azok művészi értékéről végül a Bernády Ház részéről, mint házigazda, Nagy Miklós Kund, a Bernády György Közművelődési Alapítvány kuratóriumának alelnöke beszélt, hangsúlyozva az üzenetet is, amelyet hordoznak: ezt a gazdagságot, a kincset, amelyet megerökítettek, meg kell őriznünk.
Fotó: Haáz Vince
A szél élénkülésére figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat az ország nagyrészére, köztük a székelyföldi megyékre is.
Ugyan korlátozottak a lehetőségek azok számára, akik hétvégén már szeretnének sízni Székelyföldön, de érdemes figyelni a sípályák honlapjait, mert az éjszakák egyre hidegebbek és a hóágyúk éjjel-nappal dolgoznak.
Tizenegy autó ütközött össze péntek délután a Craiovát Pitești-tel összekötő, 12-es gyorsforgalmi úton, Olt megyében. A járművekben több mint harminc ember utazott, a hatóságok aktiválták a vörös beavatkozási tervet.
Oroszország a csütörtökről péntekre virradó éjszaka újabb dróntámadásokat intézett a román határ közelében lévő ukrán kikötői infrastruktúra ellen; a hatóságok RO-Alert üzenetben figyelmeztették az ukrán határral szomszédos Tulcea megye lakosságát.
Szinte az egész országban téliesre fordul az időjárás a hétvégén: erős szél, havazás, ónos eső, a hegyekben hófúvás várható a meteorológusok szerint. Székelyföld legnagyobb részén sárga jelzésű riasztás lesz érvényben a kedvezőtlen idő miatt.
December 31-ig hosszabbították meg a jelentkezési határidőt a Mathias Corvinus Collegium (MCC) – Erdély középiskolás programjába.
Az idei tél eddigi legfagyosabb reggelére ébredtünk karácsony másodnapján, a hőmérséklet Székelyföld-szerte megközelítette, helyenként meg is haladta a mínusz 10 fokot. A leghidegebb ezúttal is Csíkszeredában volt.
Mit nézzünk idén karácsonykor, ha nem a tévécsatornák műsorai közül válogatnánk? A rövid válasz: a Stranger Things ötödik évadának új epizódjait. A hosszú pedig az alábbi film- és sorozatajánlónk.
Súlyos baleset történt karácsony napján a predeali üdülőhely egyik szánkópályáján, ahol egy szánkózó nő orvosi ellátásra szorult, miután egy másik szánkózó hátulról elütötte. Az ütközés következtében a sérült elvesztette az eszméletét.
Naphosszat készülődünk, próbáljuk letudni a teendők hosszú listáját, miközben egy tökéletes ünnep képét hajszoljuk. Szakértővel kerestünk választ arra, mit tehetünk azért, hogy a karácsony ne a teljesítménykényszerről, hanem a jelenlétről szóljon.
szóljon hozzá!