
Barti Tihamér, az RMDSZ Gyergyó Területi Szervezetének elnöke
Fotó: Gergely Imre
Akik nem a személyi igazolványukban szereplő állandó lakcímen élnek, azok mindenképpen éljenek az népszámlálás online önkitöltős szakaszának a lehetőségével – figyelmeztet Barti Tihamér, az RMDSZ Gyergyó Területi Szervezetének elnöke. Ugyanakkor mindenki más számára is hangsúlyozza, hogy ha egyedül nem tudnák az önkitöltést elvégezni, akkor forduljanak az erre létrehozott irodákhoz.
2022. május 11., 17:282022. május 11., 17:28
Még néhány napig, május 15-éig tart a népszámlálás önkitöltési időszaka. Barti Tihamér sajtótájékoztatón hívta fel ismételten azok figyelmét, akik nem a személyi okmányukban szereplő állandó lakcímen élnek, hogy mindenképpen éljenek az online adatkitöltés lehetőségével. Ugyanis a május 15. után következő újabb népszámlálási szakasz során a népszámláló biztosok az állandó lakcímen fogják keresni őket.
A statisztikába azok is bekerülnek majd, akiket nem találnak otthon, de nem kerülnek bejegyzésre a magyarság számára nagyon fontos nemzetiségre, anyanyelvre, vagy vallási felekezetre vonatkozó adatok. Barti rámutatott még, hogy az utóbbi napokban lassult, akadozott az online felület működése, de ha regisztrált valaki a személyi számával, az legyen türelemmel, míg újra működni fog a rendszer.
Akik nem biztosak abban, hogy egymaguk is képesek a kérdőív helyes kitöltésére, azokat arra kéri, hogy forduljanak a településükön működő kitöltési pontokhoz, vagy az RMDSZ irodáihoz, ahol segítséget kapnak ebben.
Ugyanakkor arra is felhívja a figyelmet, hogy ellenőrizzék le a nepszamlalas.ro felületén, hogy megtörtént-e a kitöltésük hitelesítése. Gyergyószéken egyébként Gyergyóremetén történt meg a legnagyobb arányban az önkitöltés elvégzése (63 százalék), majd Borszék és Gyergyócsomafalva következik. Gyergyószentmiklóson eddig a lakosság 45,4 százaléka élt ezzel a lehetőséggel.
A tavalyi Báj-havasi túra megejtésekor került fel a bakancslistára a távolban sejtelmesen körvonalozódó Grohotis. Erdélynek megannyi hegye kínál barangolási lehetőséget egy-egy hétvégére, ám az ezeréves határ még mindig különleges csáberővel bír.
Maroshévízen egy kereskedelmi egység alagsorába folyt be a víz, a szivattyúzáshoz a helyi hivatásos tűzoltókat riasztották.
A szombat délutáni rendkívül heves esőzések, viharok következtében Kovászna megye több helyszínén is szükség volt a Kovászna megyei tűzoltóság egységeinek segítségére.
Baleset történt Sepsiszentgyörgy kézdivásárhelyi kijáratánál a 13E országúton. Az ütközés következtében hat embert szállítottak kórházba és forgalomkorlátozást vezettek be.
Nicușor Dan államelnök szombaton megerősítette, hogy a pénteken felrobbant tengeri drón ukrán eredetű, de hangsúlyozta, hogy Oroszország a felelős a Romániát érintő helyzetért.
Bántalmaztak egy férfit és eltulajdonították az áldozat kerékpárját szombaton hajnalban Marosludason. Az elkövetők előzetesbe kerültek.
Narancs jelzésű viharriasztást követően több településen is intenzív felhőszakadással érkezett meg a viharos időjárás. A vihar által érintett települések lakóit Ro-Alert üzenetben is figyelmeztették a hatóságok.
Minden, ebben az időszakban elkészülő bölcsőde felvehet majd állami költségvetésből fizetett személyzetet, hogy ősztől elkezdhesse működését – jelentette ki szombaton Ilie Bolojan.
A Déli- és a Keleti-Kárpátokra, Munténiára, Dobrudzsára és Moldvára érvényes fokozott légköri instabilitásra figyelmeztető elsőfokú (sárga) riasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Több folyó is kiléphet a medréből az esőzések következtében szombaton és vasárnap. Székelyföldi folyók is érintettek.
szóljon hozzá!