
Érdemes ellenőrizni a személyigazolványunkat, hogy hétvégén élhessünk jogunkkal
Fotó: Haáz Vince
A személyi nyilvántartó irodák szombaton és vasárnap is nyitva tartanak majd, ám ezúttal főként azokat fogadják, akiknek ellopták vagy eltűntek az irataik, hiszen a koronavírus-járványra való tekintettel a kormány meghosszabbította azoknak a személyazonossági igazolványoknak az érvényességét, amelyek március elején lejártak.
2020. szeptember 25., 20:572020. szeptember 25., 20:57
2020. szeptember 25., 20:582020. szeptember 25., 20:58
A szavazókörzetek helyszínét illetően nem lesznek változások Csíkszeredában, a városban összesen 23 ponton várják azokat, akik szeptember 27-én állampolgári jogukkal élnének, és szavaznának a helyhatósági választásokon.
„A lakossági nyilvántartó osztály a hétvégén hosszabbított programmal várja azokat, akik személyigazolványt váltanának ki.
– hangsúlyozta Wohlfart Rudolf, Csíkszereda jegyzője. Hozzátette: amennyiben valamelyik szavazókörzetben a helyi választási bizottság elnöke mégsem fogadja el a lejárt igazolványt, akkor a városháza illetékes kollégai azonnali hatállyal tudnak újat kiállítani. „Az ilyen helyzet sem akadályozhat meg senkit abban, hogy éljen állampolgári jogával” – jegyezte meg a jegyző.
Székelyudvarhelyen lesznek változások: három szavazókörzet lakói új helyszínen fognak szavazni a hétvégi helyhatósági választásokon, tájékoztatott Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala. E szerint a 35-ös körzet – amely korábban a Bányai János Szakközépiskolában volt – a Marin Preda Szakközépiskolába (a Mária tér 1. szám alá) költözik, ide tartoznak a Cserehát, a Kis Gergely, a Domb, az Imecs László, a Kuvar, a Csere, az Éltetőkút, a Keskeny, a Berde Mózes, a Tulipán, a Vásárhelyi Gergely, a Soó Rezső utcák, valamint a Mária és az Árpád-tér is.
A 42-es körzet a Villanytelepi Napköziotthonba (a Villanytelep utca 17. szám alá) költözik, korábban a Kriza János Szeretetotthon épületében volt. Ide a Villanytelep, a Vásártér 1–13. és 4–10. szám, a Sport, a Bethlen Gábor 1–49. és 2–72. számok, a Tábor 2–62. számok, az Ady Endre 1–9. és 2–18. számok, a Szarkakő, a Kornis Ferenc utca 25–45. és 30–38. számok, a Mihály-udvar, a Szűcs-udvar, a Fehér-bejárat és a Függetlenség út 31–33. számok tartoznak majd.
Az 55-ös körzet a bethlenfalvi kultúrotthonból a Kipi-Kopi Napköziotthonba (a Termés utca 1. szám alá) költözik, ezért a Bethlenfalvi út 53–263. és 84–326. számok, a Strand, az Ösvény, a Fecske, a Lomb, a Termés, az Akácfa, a Bükkfa, a Mikes Kelemen, a Kőbánya, a Gyümölcsfa, a Kadicsfalvi, a Rét, az Átjáró, a Gát, a Fenyő, a Török Ferenc, a Reményik Sándor utca és a Gutenberg tér lakói itt szavazhatnak majd. Egyébként a szavazókörzetek teljes listája a polgármesteri hivatal honlapján is megtalálható.
Fontos ugyanakkor tudni, hogy a választások apropóján Székelyudvarhelyi Polgármesteri Hivatalának pénztára és a személyi nyilvántartó iroda rendkívüli programmal fog működni: a pénztár szeptember 26-án, szombaton 9 és 13, míg szeptember 27-én, vasárnap 9 és 13, illetve 14 és 20 óra között lesz nyitva. Mindkét napon lehetőség lesz befizetni a személyazonossági igazolvány kiállításához szükséges illetéket.
Gyergyószentmiklóson nem történt változás a szavazókörzetek helyszínét illetően: a városban kilenc helyszínen várják a voksolókat, és a Gyilkos-tón is lesz egy körzet. A helyi polgármesteri hivatal lakossági nyilvántartó irodája hosszabbított programmal áll azok rendelkezésére, akik személyi igazolványt újítanának, váltanának ki, közölte Kertész László sajtószóvivő: szombaton 8 és 16 óra között, vasárnap pedig 7 és 21 óra között lesz fogadóórájuk.
Maros megyében kettővel több szavazókörzet lesz, mint a legutóbbi választásokon, a megyeszékhelyen azonban ezúttal nem lesz sem bővítés, sem helyszínváltozás – mondta el a Székelyhonnak Cosmin Blaga, a marosvásárhelyi városháza sajtószóvivője. Maros megyében egyébként a megyeszékhelyen kívül még 15 lakossági nyilvántartó iroda működik, ahol személyit tudnak cserélni azok, akik eddig elmulasztották, de szeretnének szavazni. Mint azt Codruta Sava igazgató elmondta,
Szombaton 8–16, vasárnap pedig 7–21 óra között fogadják a kéréseket. Elsősorban azokat fogadják, akiknek ellopták az iratait, akik elveszítették a személyi igazolványukat, vagy annyira megrongálódott, hogy nem lehet már szavazni vele. E két napon nincs szükség előzetes időpontkérésre, az irodáknál lehet jelentkezni az iratcseréhez szükséges papírokkal.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!