Hirdetés
Hirdetés

Fontos lenne a fogászatok rendszeres látogatása, sokan mégis halogatják

Nem szabad elhanyagolni. Évente érdemes fogászati ellenőrzésre menni, ha pedig gond van, azonnal kell lépni •  Fotó: Barabás Ákos

Nem szabad elhanyagolni. Évente érdemes fogászati ellenőrzésre menni, ha pedig gond van, azonnal kell lépni

Fotó: Barabás Ákos

A hazai lakosság több mint fele idő- és pénzhiányra hivatkozva hosszú ideje nem járt fogorvosnál, sokan a jövőben sem szeretnének ezen változtatni, ráadásul a szülők a gyerekek harmadát sem vitték fogászatra egy friss kutatás szerint. Ez többek között azért jelent nagy problémát, mert fogaink rendszeres ápolásának elhanyagolása egész szervezetünkre kiható betegségek gócpontja lehet.

Iszlai Katalin

2021. február 21., 22:122021. február 21., 22:12

Beszédes adatokat közölt nemrég egy januárban elvégzett kutatást követően a Kantar piackutató-intézet:

a romániaiak több mint fele nem jár fogorvoshoz, 30 százalékuk kevesebb, mint éves rendszerességgel keres fel szakembert, 15 százalékuk pedig a jövőben sem tervez fogászati látogatást.

Ugyancsak aggasztó adat, hogy a gyerekek harmadát sem viszik fogorvoshoz a szüleik. Ez a magatartás számos kockázatot hordoz, hiszen a rendszeres és megfelelő szájápolás nem csak esztétikai célokat szolgál, hanem jelentős egészségügyi szereppel is rendelkezik, ezért fontos lenne – egyebek mellett – a fogászatok rendszeres látogatása.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

Szerteágazó kérdés

A fogászat két részre osztható, egyik a megelőzésre, a másik pedig a már meglévő problémák kezelésére vonatkozik. Előbbi lényege, hogy

függetlenül attól, hogy van-e valamilyen panaszunk, évente legkevesebb egy alkalommal ellátogatunk egy fogorvoshoz rutinellenőrzés céljából

– tudtuk meg Holló Zsolt fogorvostól. Mint részletezte, fontos a fogászati problémák megelőzésére időt és pénzt fordítani, mivel tény, hogy Romániában magas a fogászati ellenőrzések, kezelések díja, de az sem elhanyagolható szempont, hogy

egy kisebb gond megoldása jóval kevesebb pénzbe kerül, mint egy sokrétű probléma kezelése.

Ehhez kapcsolódik az a szakember által megfogalmazott ajánlás is, hogy ha panaszokat tapasztalunk, azonnal forduljunk fogorvoshoz, mert a fogászati problémák elhanyagolásának számos kockázata van.

Hirdetés

Ha a fogak már nem képesek ellátni funkciójukat, romlik a rágás minősége, az a teljes szervezetre kihathat.

Többek között tápcsatornai vagy gyomorműködési panaszokat okozhat, illetve gócok alakulhatnak ki a szervezetünkben.

Egy granulomás, közérthetőbb nevén gennyzacskós fog ilyen gócnak számít, amely folyamatosan szórja a baktériumokat a véráramba. Egy egészséges személy esetében ez nem okoz komoly problémát, de ha még társul ehhez valamilyen egyéb betegség, például szívprobléma, már súlyosabbá válik a helyzet. Ezért is van az, hogy például műtétek vagy protézisek felhelyezése előtt először góctalanítják a szervezetet, ami azzal kezdődik, hogy megnézik a fogakat.

Az egészséget érintő tényezők mellett továbbá az esztétikai szempontok sem elhanyagolhatóak, a jó megjelenéshez elengedhetetlen a rendezett fogsor.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

Hozzászoktatni a gyereket

A gyerekek esetében is nagyon fontos a rendszeres fogászati látogatás. Mint a szakember kifejtette, a fogzás általában fél éves kórtól kezdődik, és már ekkortól fontos a látogatás, az első években azonban még nem tud együttműködni a gyerek a fogorvossal, ezért főként arra kell odafigyeljenek a szülők, hogy hozzászoktassák a kicsiket a fogászatra járáshoz.

Szintén nagyon fontos a helyes és rendszeres fogmosásra való rászoktatás, az édesességfogyasztást pedig a minimálisra kell csökkenteni.

„A fogak legnagyobb ellensége a cukor, ezért jobb elkerülni azt, de mivel gyerekek esetében az édesség-fogyasztást teljesen kizárni nem lehet, a legjobb az, ha bevezetünk egy rutint, például minden nap ebéd után kap egy csokoládét, de semmi többet. Az mindenképp elkerülendő, hogy már féléves korában cukros teát igyon, vagy a nagyobbak bármikor hozzáférjenek az édességekhez, ahogy az is, hogy csak akkor vigyük először fogorvoshoz a gyereket, amikor már feketék a fogai. Ilyenkor hiába várjuk a csodát, hogy egy három-négyéves gyerek együttműködjön az orvossal.

Idézet
Nagyon fontos a táplálkozás, a fogmosás és az évenkénti legkevesebb két látogatás, hogy a gyerek már az első perctől megtanulja és megszokja a fogápolás szabályait. Később az iskolának is nagy szerepe van ebben

– hangsúlyozta Holló Zsolt. Zárásként a fogorvos a rendszeres és megfelelő fogápolással kapcsolatos tudnivalókról is beszélt, amelyek minden korosztály esetében érvényesek. Nagyon fontos az alapos fogmosás naponta kétszer, reggel és este. Noha a legtöbben hajlamosabbak azt gondolni, hogy a reggeli a fontosabb, és az estit sokan el is hagyják, fontos tudni, hogy

valójában az éjszakai fogmosásnak van jelentősebb szerepe.

Emellett többször is fogat moshatunk a nap folyamán, például étkezések után, illetve édesség, cukros ételek fogyasztása után fokozottan indokolt, főként a gyerekek esetében.

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. március 16., hétfő

Felszámolják az önkényesen elfoglalt „magánparkolókat” Gyergyószentmiklóson

Gyergyószentmiklós mindegyik lakónegyedében jellemző, hogy a lakók közterületeket foglalnak el, és azokat saját parkolóhelyként használják. A helyi rendőrség most akciót indít ennek megszüntetésére.

Felszámolják az önkényesen elfoglalt „magánparkolókat” Gyergyószentmiklóson
Hirdetés
2026. március 16., hétfő

Lángba borult egy autó a nagy erejű ütközés után, egy áldozat bennégett

Két ember életét vesztette egy közúti balesetben a Kovászna megyével szomszédos Buzău megyében, miután egy személyautó és egy haszongépjármű összeütközött.

Lángba borult egy autó a nagy erejű ütközés után, egy áldozat bennégett
2026. március 16., hétfő

Új hír a Szülőföldön Magyarul Programról: március 17-től lehet igényelni a támogatást

Kiközölte a Rákóczi Szövetség a Szülőföldön Magyarul Program idei támogatásigénylési időszakát.

Új hír a Szülőföldön Magyarul Programról: március 17-től lehet igényelni a támogatást
2026. március 16., hétfő

Összeszólalkoztak, majd az ittas vendég 10 ezer lejes kárt okozott

Összeveszett a vendéglátóegység üzemeltetőjével, majd több mint 10 ezer lej értében rongált meg javakat egy férfi Salamás községben szombaton, akit azóta őrizetbe vettek a hatóságok – tájékoztat a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.

Összeszólalkoztak, majd az ittas vendég 10 ezer lejes kárt okozott
Hirdetés
2026. március 16., hétfő

Megkönnyített ügyintézés: munkapontot nyitott Segesváron a gépjármű-nyilvántartó

Szászrégen után hétfőn Segesváron is megnyílt a gépjármű-nyilvántartási iroda, ami mintegy ötvenezer személyt szolgál ki.

Megkönnyített ügyintézés: munkapontot nyitott Segesváron a gépjármű-nyilvántartó
2026. március 16., hétfő

Hűvösebb napok után a csillagászati tavasz hoz felmelegedést

Hűvösebb napokkal indul a hét Erdélyben, helyenként fagypont alatti minimumokkal. Március 21-től, a csillagászati tavasz kezdetétől azonban fokozatos felmelegedés várható, miközben a csapadék esélye egyelőre alacsony marad.

Hűvösebb napok után a csillagászati tavasz hoz felmelegedést
2026. március 16., hétfő

Az újrahasznosítás és a vintage is fontos szempont volt az újonnan nyílt szociális bemutatóüzletnél

Különleges üzlet nyitotta meg kapuit hétfőn Marosvásárhelyen: az Ecostil szociális vállalkozás bemutatóterme olyan helyszín, ahol az upcycling – értéknövelő újrahasznosítás – és kézműves termékek mellett vintage ruhadarabok is várják az érdeklődőket.

Az újrahasznosítás és a vintage is fontos szempont volt az újonnan nyílt szociális bemutatóüzletnél
Hirdetés
2026. március 16., hétfő

Külügyminiszter: biztosítanunk kell, hogy ne legyen tartós az energiaárakra nehezedő nyomás

Oana Țoiu külügyminiszter a Külügyek Tanácsának (CAE) hétfői brüsszeli ülése előtt kijelentette, hogy Románia egyik prioritása az energiaárak kordában tartása a közel-keleti háború körülményei között.

Külügyminiszter: biztosítanunk kell, hogy ne legyen tartós az energiaárakra nehezedő nyomás
2026. március 16., hétfő

A világ legfejlettebb gazdaságait tömörítő szervezethez csatlakozhat nyártól Románia

Románia még az idén nyáron meghívást kaphat a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezetbe (OECD) – jelentette ki hétfőn Mathias Cormann, a nemzetközi szervezet főtitkára.

A világ legfejlettebb gazdaságait tömörítő szervezethez csatlakozhat nyártól Románia
2026. március 16., hétfő

Hargita megyében hat iskola bojkottálja a nyolcadikosok próba-képességvizsgáját

Hat Hargita megyei iskolában nem szervezik meg a héten a nyolcadikosok próba-képességvizsgáját, miután a tanárok a szakszervezetek felszólítására úgy döntöttek, hogy bojkottálják az országos felmérést.

Hargita megyében hat iskola bojkottálja a nyolcadikosok próba-képességvizsgáját
Hirdetés