
Fotó: Antal Erika
Annak ellenére, hogy az eső is beleszólt, a szervezők elégedettek a hétvégi marosvásárhelyi Civil Szervezetek Vására sikerével. Közel negyven egyesület, alapítvány vett részt az eseményen, amelyet felvonulás és különböző versenyek tettek színesebbé, illetve a második alkalommal megszervezett utcazene-fesztivál.
2017. május 15., 16:262017. május 15., 16:26
Kerekesszékesek, kerékpárosok, gyerekek, felnőttek, egyforma pólóba öltözött csapatok, színes sátrak lepték el szombat délelőtt Marosvásárhely főtéri parkját, ahol 15. alkalommal szerveztek közös bemutatkozási eseményt a Maros megyei civil szervezeteknek. Az egyesületek standjainál szórólapokkal, illetve különféle tevékenységekkel várták az érdeklődőket, volt ahol csak beszélgettek, felhívták a figyelmet az egészséges életmódra, a betegségek elkerülésének a lehetőségeire, máshol a gyerekeket várták színes ceruzákkal, vízfestékkel, kifestős lapokkal, míg a virágóra mellett egymást váltották a zenészek, együttesek, gondoskodva az esemény kellemes hangulatáról.
A vásár elsősorban arra adott lehetőséget, hogy ezek a szervezetek megmutassák magukat,
például betegeket gondoznak, idős embereket ápolnak, tehetséges gyerekekkel foglalkoznak, a szociálisan hátrányos családokat és azok gyerekeit segítik, egészségmegőrző foglalkozásokat tartanak idős személyeknek, szerveznek rendszeres fejlesztő tevékenységeket, fogyatékkal élő személyek számára mindennapos fejlesztő foglalkozásokat, nyári tevékenységet olyan gyerekeknek, akiknek nem adatik meg a táborozás, utazás.
Fotó: Antal Erika
Koreck Mária, a civil vásár ötletgazdája és főszervezője, a Divers Egyesület elnöke lapunknak elmondta, fontosnak tartja, hogy a lakosság halljon, tudjon minderről, hogy aki akar, beléphessen, önkéntesként feladatot vállalhasson, anyagi támogatást nyújtson, vagy adója két százalékát átutalhassa. A standokon az erre vonatkozó formanyomtatványok is megtalálhatók voltak, helyben is ki lehetett tölteni, vagy elvinni, hogy a májusi határidő alatt az adóhivatalba jussanak a felajánlások.
Megoldhatónak tartották a hétfői román nyelv és irodalom írásbelit azok a székelyudvarhelyi végzősök, akiket a vizsga után kérdeztünk. Noha a rendkívüli hőség is nehezítette a vizsgát, a feladatsor nem okozott különösebb meglepetést.
Egy nappal elhalasztják a keddi matematika és történelem írásbeli vizsgákat a várható rendkívüli hőség miatt.
Két sárga jelzésű figyelmeztetést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) viharos időjárás, erős szél és jelentős mennyiségű csapadék miatt az ország több megyéjére. A riasztások kedden és szerdán lesznek érvényben.
Nagyszabású ellenőrzést tartott vasárnap délután a 15-ös országúton a Hargita megyei rendőrség. Huszonkét sofőrnél végeztek alkohol- és drogtesztet, de az autók műszaki állapotát is ellenőrizték.
A természetes légkondicionálás fontosságára hívják fel a figyelmet kertészeti szakemberek, hangsúlyozva, hogy a növényzet komplex, biológiai úton csökkenti a forróságot.
Vörös hőségriasztás van érvényben szerda reggelig az ország területének háromnegyed részén; fokozott hőterhelés és helyenként 41 Celsius-fokos maximumok várhatók.
Az írásbeli vizsgákkal folytatódik hétfőn az érettségi. Az oktatási minisztérium által jóváhagyott menetrend szerint hétfőn román nyelvből és irodalomból mérik fel a tanulók tudását.
A harmadfokú hőségriasztás következtében az év eddigi legforróbb napján vagyunk túl. Bár a délutáni órákban úgy tűnt, hogy viharok váltják a kánikulát, ez végül nem következett be.
Lakóháznál keletkezett tűz vasárnap este Sóvárad főutcáján, ahol javak váltak a lángok martalékává, ugyanakkor az épület tulajdonosa enyhébb füstmérgezést szenvedett – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) vasárnap közzétett adatai szerint az idei első negyedévben a romániai kereskedelmi szálláshelyek 390 900 külföldi turistát fogadtak, akik összesen 1,488 milliárd lejt költöttek el.
szóljon hozzá!