
Fotó: Csíkszereda Polgármesteri Hivatala
Egészséges, lelkileg kiegyensúlyozott, boldog gyermekeket csak egészséges és lelkileg kiegyensúlyozott, boldog pedagógusok nevelhetnek. Ez a kiindulópontja annak a háromlépcsős lelkiegészség-védő prevenciós programnak, amelyet Csíkszereda önkormányzata úttörőként indított el, és amelynek elsődleges célja az iskolák mentálhigiénés kultúrájának átalakítása, vagyis a hangsúly áthelyezése az oktatási intézményekben a túlzott teljesítményorientáltságról a diákok testi és lelki jól-létére, személyiségfejlődésére.
2022. november 16., 17:342022. november 16., 17:34
2022. november 16., 17:342022. november 16., 17:34
A program szerdai bemutatóján többek között elhangzott, hogy olyan oktatási környezet kialakítását szeretnék ezzel támogatni, amely az egyén jól-létére helyezi a hangsúlyt, mert ez az alapja a fejlődésnek és az egészséges közösség működésének.
Sógor Enikő, Csíkszereda alpolgármestere rámutatott: már a mandátumuk elején a városvezetés zászlajára tűzték azt a célt, hogy összefogjanak a város jólétéért és jól-létéért, amely jelen esetben sokkal inkább a mentális jól-létre, a lelki egészségre vonatkozik.
– fogalmazott az alpolgármester. Csíkszereda Polgármesteri Hivatala pályázati rendszerében valósította meg annak lehetőségét, hogy átfogó, komplex rendszerben válaszokat adjanak a város oktatási intézményeiben felmerülő mentálhigiénés problémákra, elsősorban
Ezen a programon belül Csíkszereda intézményvezetői, illetve az érdeklődő pedagógusok szakmai személyiségük megerősítését támogató, a vezetői kompetenciát, illetve válsághelyzeti kommunikációt fejlesztő képzéseken vehetnek részt. A felülről induló folyamat végén
A mentálhigiénés kultúra fejlesztése a csíkszeredai oktatási intézményekben című pályázat lebonyolítását az Áradat Egyesület vállalta. A civil szervezet vezetője, Simó Irma szerint
Ezért tartja fontosnak, hogy a május–június folyamán – első modulként – az oktatási intézményvezetőknek tartott képzések után vezetői szinten elindult egy olyan, az önreflexiós kompetenciát megerősítő, gazdagító folyamat, ami elengedetlen a jelenlegi körülmények közötti helytálláshoz.
Szeptember-december folyamán – második modulként – a pedagógusok szakmai személyiségének gondozása zajlik. Ennek részleteiről Bartha Dalma iskolai tanácsadó, szupervizor, mentálhigiénés szakember, a program szakmai vezetője beszélt. Elmondta, hogy
Ezen a szinten a cél lehetőséget biztosítani a hivatásgondozás megtapasztalására, felhívni a figyelmet a tudatosabb szakmai jelenlétre, illetve megalapozni egy egészségesebb mentálhigiénés kultúrát jobb kommunikációs és stresszkezelő technikák átadásával.
„Ezzel a programunkkal – túl azon, hogy segíteni tudunk a vezetőknek, pedagógusoknak, diákoknak az iskolai környezetben – rendszerűen összefogjuk azokat a szakmai erőket is, amelyek hajlandóak együtt dolgozni azért, hogy javuljon városunk mentálhigiénés kultúrája.
– fogalmazott összegzésként Sógor Enikő alpolgármester.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja a kormányzást és Sorin Grindeanut javasolja miniszterelnöknek.
szóljon hozzá!