
Fotó: Csíkszereda Polgármesteri Hivatala
Egészséges, lelkileg kiegyensúlyozott, boldog gyermekeket csak egészséges és lelkileg kiegyensúlyozott, boldog pedagógusok nevelhetnek. Ez a kiindulópontja annak a háromlépcsős lelkiegészség-védő prevenciós programnak, amelyet Csíkszereda önkormányzata úttörőként indított el, és amelynek elsődleges célja az iskolák mentálhigiénés kultúrájának átalakítása, vagyis a hangsúly áthelyezése az oktatási intézményekben a túlzott teljesítményorientáltságról a diákok testi és lelki jól-létére, személyiségfejlődésére.
2022. november 16., 17:342022. november 16., 17:34
2022. november 16., 17:342022. november 16., 17:34
A program szerdai bemutatóján többek között elhangzott, hogy olyan oktatási környezet kialakítását szeretnék ezzel támogatni, amely az egyén jól-létére helyezi a hangsúlyt, mert ez az alapja a fejlődésnek és az egészséges közösség működésének.
Sógor Enikő, Csíkszereda alpolgármestere rámutatott: már a mandátumuk elején a városvezetés zászlajára tűzték azt a célt, hogy összefogjanak a város jólétéért és jól-létéért, amely jelen esetben sokkal inkább a mentális jól-létre, a lelki egészségre vonatkozik.
– fogalmazott az alpolgármester. Csíkszereda Polgármesteri Hivatala pályázati rendszerében valósította meg annak lehetőségét, hogy átfogó, komplex rendszerben válaszokat adjanak a város oktatási intézményeiben felmerülő mentálhigiénés problémákra, elsősorban
Ezen a programon belül Csíkszereda intézményvezetői, illetve az érdeklődő pedagógusok szakmai személyiségük megerősítését támogató, a vezetői kompetenciát, illetve válsághelyzeti kommunikációt fejlesztő képzéseken vehetnek részt. A felülről induló folyamat végén
A mentálhigiénés kultúra fejlesztése a csíkszeredai oktatási intézményekben című pályázat lebonyolítását az Áradat Egyesület vállalta. A civil szervezet vezetője, Simó Irma szerint
Ezért tartja fontosnak, hogy a május–június folyamán – első modulként – az oktatási intézményvezetőknek tartott képzések után vezetői szinten elindult egy olyan, az önreflexiós kompetenciát megerősítő, gazdagító folyamat, ami elengedetlen a jelenlegi körülmények közötti helytálláshoz.
Szeptember-december folyamán – második modulként – a pedagógusok szakmai személyiségének gondozása zajlik. Ennek részleteiről Bartha Dalma iskolai tanácsadó, szupervizor, mentálhigiénés szakember, a program szakmai vezetője beszélt. Elmondta, hogy
Ezen a szinten a cél lehetőséget biztosítani a hivatásgondozás megtapasztalására, felhívni a figyelmet a tudatosabb szakmai jelenlétre, illetve megalapozni egy egészségesebb mentálhigiénés kultúrát jobb kommunikációs és stresszkezelő technikák átadásával.
„Ezzel a programunkkal – túl azon, hogy segíteni tudunk a vezetőknek, pedagógusoknak, diákoknak az iskolai környezetben – rendszerűen összefogjuk azokat a szakmai erőket is, amelyek hajlandóak együtt dolgozni azért, hogy javuljon városunk mentálhigiénés kultúrája.
– fogalmazott összegzésként Sógor Enikő alpolgármester.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
szóljon hozzá!