
Fotó: Csíkszereda Polgármesteri Hivatala
Egészséges, lelkileg kiegyensúlyozott, boldog gyermekeket csak egészséges és lelkileg kiegyensúlyozott, boldog pedagógusok nevelhetnek. Ez a kiindulópontja annak a háromlépcsős lelkiegészség-védő prevenciós programnak, amelyet Csíkszereda önkormányzata úttörőként indított el, és amelynek elsődleges célja az iskolák mentálhigiénés kultúrájának átalakítása, vagyis a hangsúly áthelyezése az oktatási intézményekben a túlzott teljesítményorientáltságról a diákok testi és lelki jól-létére, személyiségfejlődésére.
2022. november 16., 17:342022. november 16., 17:34
2022. november 16., 17:342022. november 16., 17:34
A program szerdai bemutatóján többek között elhangzott, hogy olyan oktatási környezet kialakítását szeretnék ezzel támogatni, amely az egyén jól-létére helyezi a hangsúlyt, mert ez az alapja a fejlődésnek és az egészséges közösség működésének.
Sógor Enikő, Csíkszereda alpolgármestere rámutatott: már a mandátumuk elején a városvezetés zászlajára tűzték azt a célt, hogy összefogjanak a város jólétéért és jól-létéért, amely jelen esetben sokkal inkább a mentális jól-létre, a lelki egészségre vonatkozik.
– fogalmazott az alpolgármester. Csíkszereda Polgármesteri Hivatala pályázati rendszerében valósította meg annak lehetőségét, hogy átfogó, komplex rendszerben válaszokat adjanak a város oktatási intézményeiben felmerülő mentálhigiénés problémákra, elsősorban
Ezen a programon belül Csíkszereda intézményvezetői, illetve az érdeklődő pedagógusok szakmai személyiségük megerősítését támogató, a vezetői kompetenciát, illetve válsághelyzeti kommunikációt fejlesztő képzéseken vehetnek részt. A felülről induló folyamat végén
A mentálhigiénés kultúra fejlesztése a csíkszeredai oktatási intézményekben című pályázat lebonyolítását az Áradat Egyesület vállalta. A civil szervezet vezetője, Simó Irma szerint
Ezért tartja fontosnak, hogy a május–június folyamán – első modulként – az oktatási intézményvezetőknek tartott képzések után vezetői szinten elindult egy olyan, az önreflexiós kompetenciát megerősítő, gazdagító folyamat, ami elengedetlen a jelenlegi körülmények közötti helytálláshoz.
Szeptember-december folyamán – második modulként – a pedagógusok szakmai személyiségének gondozása zajlik. Ennek részleteiről Bartha Dalma iskolai tanácsadó, szupervizor, mentálhigiénés szakember, a program szakmai vezetője beszélt. Elmondta, hogy
Ezen a szinten a cél lehetőséget biztosítani a hivatásgondozás megtapasztalására, felhívni a figyelmet a tudatosabb szakmai jelenlétre, illetve megalapozni egy egészségesebb mentálhigiénés kultúrát jobb kommunikációs és stresszkezelő technikák átadásával.
„Ezzel a programunkkal – túl azon, hogy segíteni tudunk a vezetőknek, pedagógusoknak, diákoknak az iskolai környezetben – rendszerűen összefogjuk azokat a szakmai erőket is, amelyek hajlandóak együtt dolgozni azért, hogy javuljon városunk mentálhigiénés kultúrája.
– fogalmazott összegzésként Sógor Enikő alpolgármester.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa vasárnap egyhangúlag úgy döntött, hogy a PSD részt vesz a Veștea-kormányban.
Ilie Bolojant újraválasztották a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé a vasárnapi rendkívüli kongresszuson.
Nem maradhat a Nemzeti Liberális Párt (PNL) tagja, aki elárulja az alakulatot, és a kulisszák mögött ellene dolgozik – jelentette ki Ilie Bolojan a PNL vasárnapi kongresszusán mondott beszédében.
Az egészségügyi minisztérium vasárnap orvosi ajánlásokat tett közzé arra vonatkozóan, hogyan lehet biztonságosan átvészelni a hőhullámot.
Elkezdődött vasárnap a Romexpo kiállítási központban a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli kongresszusa, amelyen a párt új vezető testületeiről döntenek.
Négy ittas járművezetőt szűrtek ki az elmúlt 48 órában végzett ellenőrzések során a rendőrök Hargita megyében.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) volt elnöke, Elena Lasconi szombaton felszólította Nicușor Dan államfőt, hogy vállalja a felelősséget a döntéseiért, és ismerje el a romániaiak előtt, hogy hibázott.
Tíz jelentkezőből csupán háromnak sikerül első nekifutásra megszereznie a jogosítványt Maros megyében. Ez az átmenési arány mind a székelyföldi megyék közt, mind országos szinten gyengének számít. Hargita és Kovászna megyében jobbak az eredmények.
szóljon hozzá!