Hirdetés
Hirdetés

Fontos a pedagógusok és diákok lelki egészségének megőrzése

•  Fotó: Csíkszereda Polgármesteri Hivatala

Fotó: Csíkszereda Polgármesteri Hivatala

Egészséges, lelkileg kiegyensúlyozott, boldog gyermekeket csak egészséges és lelkileg kiegyensúlyozott, boldog pedagógusok nevelhetnek. Ez a kiindulópontja annak a háromlépcsős lelkiegészség-védő prevenciós programnak, amelyet Csíkszereda önkormányzata úttörőként indított el, és amelynek elsődleges célja az iskolák mentálhigiénés kultúrájának átalakítása, vagyis a hangsúly áthelyezése az oktatási intézményekben a túlzott teljesítményorientáltságról a diákok testi és lelki jól-létére, személyiségfejlődésére.

Székelyhon

2022. november 16., 17:342022. november 16., 17:34

2022. november 16., 17:342022. november 16., 17:34

A program szerdai bemutatóján többek között elhangzott, hogy olyan oktatási környezet kialakítását szeretnék ezzel támogatni, amely az egyén jól-létére helyezi a hangsúlyt, mert ez az alapja a fejlődésnek és az egészséges közösség működésének.

Hirdetés

Sógor Enikő, Csíkszereda alpolgármestere rámutatott: már a mandátumuk elején a városvezetés zászlajára tűzték azt a célt, hogy összefogjanak a város jólétéért és jól-létéért, amely jelen esetben sokkal inkább a mentális jól-létre, a lelki egészségre vonatkozik.

Idézet
Ahhoz, hogy akár fiatalként az oktatás területén, akár felnőttként a munka területén jól teljesítsünk, a mentális egészség az alapfeltétel

– fogalmazott az alpolgármester. Csíkszereda Polgármesteri Hivatala pályázati rendszerében valósította meg annak lehetőségét, hogy átfogó, komplex rendszerben válaszokat adjanak a város oktatási intézményeiben felmerülő mentálhigiénés problémákra, elsősorban

a kiégés, a bántalmazás, az öngyilkosság, az alkohol- és a drogfogyasztás egyre fokozódó jelenségeire fókuszálva.

Ezen a programon belül Csíkszereda intézményvezetői, illetve az érdeklődő pedagógusok szakmai személyiségük megerősítését támogató, a vezetői kompetenciát, illetve válsághelyzeti kommunikációt fejlesztő képzéseken vehetnek részt. A felülről induló folyamat végén

a legfontosabb célcsoport, a diákok, esetenként a szüleik is a program részévé válnak.

A mentálhigiénés kultúra fejlesztése a csíkszeredai oktatási intézményekben című pályázat lebonyolítását az Áradat Egyesület vállalta. A civil szervezet vezetője, Simó Irma szerint

a lelki egészség megőrzésére fordított energia háttérbe tudja szorítani a pszichés zavarok túl korai fellépését a felnőttek (igazgatók, pedagógusok) és diákok körében.

Ezért tartja fontosnak, hogy a május–június folyamán – első modulként – az oktatási intézményvezetőknek tartott képzések után vezetői szinten elindult egy olyan, az önreflexiós kompetenciát megerősítő, gazdagító folyamat, ami elengedetlen a jelenlegi körülmények közötti helytálláshoz.

Szeptember-december folyamán – második modulként – a pedagógusok szakmai személyiségének gondozása zajlik. Ennek részleteiről Bartha Dalma iskolai tanácsadó, szupervizor, mentálhigiénés szakember, a program szakmai vezetője beszélt. Elmondta, hogy

a városban dolgozó 972 pedagógusból minden nyolcadik, azaz 128 pedagógus vesz részt a projektben, 15 csoport alakult, amelyet elsősorban az iskolai tanácsadók, pszihológusok köreiből jelentkező szakemberek vezetnek.

Ezen a szinten a cél lehetőséget biztosítani a hivatásgondozás megtapasztalására, felhívni a figyelmet a tudatosabb szakmai jelenlétre, illetve megalapozni egy egészségesebb mentálhigiénés kultúrát jobb kommunikációs és stresszkezelő technikák átadásával.

„Ezzel a programunkkal – túl azon, hogy segíteni tudunk a vezetőknek, pedagógusoknak, diákoknak az iskolai környezetben – rendszerűen összefogjuk azokat a szakmai erőket is, amelyek hajlandóak együtt dolgozni azért, hogy javuljon városunk mentálhigiénés kultúrája.

Idézet
A létrejött szakmai csoportokba behívott szakemberek segítségével átfogó válaszokat tudunk adni napjaink égető problémáira, javítva ezáltal városunk lakosságának testi, lelki jól-létét

– fogalmazott összegzésként Sógor Enikő alpolgármester.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 11., csütörtök

Rengett a föld éjszaka Sepsiszentgyörgytől nem messze

Földrengés volt Vrancea megyében csütörtökre virradóra. A Richter-skála szerinti 3,6-os erősségű fölmozgás 1 óra 58 perckor történt.

Rengett a föld éjszaka Sepsiszentgyörgytől nem messze
Hirdetés
2026. június 11., csütörtök

Példa nélküli támadás indult az igazságszolgáltatás függetlensége ellen a bírák szerint

Több mint 3500 bíró tiltakozik az igazságszolgáltatás politikai alárendelésének kísérlete ellen – tájékoztatott szerdán a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) bírói részlege.

Példa nélküli támadás indult az igazságszolgáltatás függetlensége ellen a bírák szerint
2026. június 11., csütörtök

Munkaügyi miniszter: egyenlő munkáért egyenlő bér jár

A bérreformot nem a közalkalmazottak ellenében, hanem velük együtt kell megvalósítani, és elengedhetetlen az érveken és megoldási javaslatokon alapuló párbeszéd – közölte szerdán a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.

Munkaügyi miniszter: egyenlő munkáért egyenlő bér jár
Hirdetés
2026. június 11., csütörtök

Az állatkupecek elkerülésére inti a gazdákat a megyei főállatorvos

Hargita megyéből 180, juhokból és kecskékből vett vérmintát küldött Bukarestbe az állategészségügyi hatóság, ezekben a juhhimlő és a kiskérődző-pestis kórokozója, vagy antitestek jelenlétét próbálják kimutatni. A gazdákat fokozott óvatosságra intik.

Az állatkupecek elkerülésére inti a gazdákat a megyei főállatorvos
2026. június 10., szerda

Előzetesben marad a drogkereskedelemmel és a kiskorú elleni nemi erőszakkal gyanúsított népdalénekes

A marosvásárhelyi ítélőtábla szerdán elutasította a drogkereskedelemmel gyanúsított Cristian Pomohaci fellebbezését, így a volt ortodox pap és népdalénekes előzetes letartóztatásban marad.

Előzetesben marad a drogkereskedelemmel és a kiskorú elleni nemi erőszakkal gyanúsított népdalénekes
2026. június 10., szerda

Lemondott az ukrán állampolgárságáról, minden kapcsolata megszűnt az ukrán hatóságokkal Eugen Tomac-nak

Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök szerdán közölte, hogy a román állampolgárság megszerzésekor minden kapcsolata megszűnt az ukrán hatóságokkal, és évekkel ezelőtt, önként lemondott az ukrán állampolgárságról.

Lemondott az ukrán állampolgárságáról, minden kapcsolata megszűnt az ukrán hatóságokkal Eugen Tomac-nak
Hirdetés
2026. június 10., szerda

Mobilalkamazás segítségével kérhetnek segítséget a látás- és hallássérültek

A Különleges Távközlési Szolgálat (STS) szerdán közölte, hogy elérhetővé vált a látás- és/vagy hallássérültek vészhelyzeti kommunikációját segítő Apel 112 mobilalkalmazás.

Mobilalkamazás segítségével kérhetnek segítséget a látás- és hallássérültek
2026. június 10., szerda

„Az emberek kormányt akarnak” – a pártoknak üzent Nicușor Dan

Az emberek kormányt akarnak, nem érdeklik őket a politikusok választási vitái – jelentette ki szerdán Nicușor Dan.

„Az emberek kormányt akarnak” – a pártoknak üzent Nicușor Dan
2026. június 10., szerda

Ne legyen szigorúan védett a barnamedve – Brüsszelhez fordul Tánczos Barna

Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes szerdán bejelentette, kezdeményezni fogja az Európai Bizottságnál (EB), hogy vegyék le a barnamedvét a szigorúan védett fajok listájáról és helyezzék át egy másik listára.

Ne legyen szigorúan védett a barnamedve – Brüsszelhez fordul Tánczos Barna
Hirdetés