Hirdetés
Hirdetés

Fontos a fejlődési rendellenességek mielőbbi azonosítása

Képünk illusztráció •  Fotó: Gábos Albin

Képünk illusztráció

Fotó: Gábos Albin

A kisgyermekek fejlődési rendellenességeinek kimutatására Bayley-tesztet végez a Gyulafehérvári Caritas több nagyobb székelyföldi városban. A játékos vizsgálat során három fő képességterületet, a kognitív, a kommunikációs és a mozgásos képességeket vizsgálják.

Iszlai Katalin

2020. augusztus 01., 11:522020. augusztus 01., 11:52

Csíkszeredában, Székelyudvarhelyen, Gyergyószentmiklóson és Marosvásárhelyen is lehetőséget nyújt a Bayley-teszt elvégzésére a Gyulafehérvári Caritas. Az először 1969-ben megjelent, és azóta többször átdolgozott teszt tulajdonképpen egy mérőeszköz, amely a fejlődési rendellenességek kiszűrésére alkalmas. Arról ad képet, hogy egy gyerek a korának megfelelő ütemben fejlődik-e, és ha nem, akkor milyen területen vannak lemaradásai – magyarázta megkeresésünkre Pápay Kinga szociálpedagógus, a Caritas székelyudvarhelyi korai nevelő- és fejlesztőközpontjának vezetője.

Hirdetés

Mint a szakember rámutatott, a tesztnek kétféle változata is van, a teljes és a szűrőteszt, jelenleg az utóbbit végzik, amely jóval rövidebb, mintegy negyven perc és egy óra közötti időt vesz igénybe. A vizsgálatot 1–42 hónapos gyerekek fejlődési szintjének feltérképezéséhez használják, tehát 3 és fél éves korig alkalmazható. A teszt során öt képességterületet mérnek fel, ezek közül a három fő a kognitív, a kommunikációs (megértési és kifejezési) és a mozgásos (finom- és nagymozgás) képességek.

A felmérés alatt a szülő is jelen van, és mivel nagyon könnyed, játékos és rugalmas a teszt, a gyerek nyugodt marad, észre sem veszi, hogy tulajdonképpen egy vizsgálaton vesz részt.

Pápay Kinga elmondása szerint az egy óra alatt egyebek mellett megfigyelik, mit, hogyan és mennyi idő alatt old meg a gyerek, hogyan reagál az új helyzetekre, majd kiértékelik az eredményeket. Ebből végül meg tudják határozni, hogy egy gyerek esetében a fejlődési késés kockázata alacsony, mérsékelt vagy magas. Előbbi esetében nincs ok aggodalomra, a gyerek megfelelően fejlődik. A másik két esetben viszont javasolják a további vizsgálatokat, de a szülő maga döntheti el, hogy tovább halad-e ezen az úton, vagy nem kívánja folytatni.

A tapasztalatok szerint egyébként

a legtöbbször olyan gyerekeken végezték el a tesztet, akiknél a szülők már felismerték, hogy valami nincs rendben, másként viselkednek, mint kórtársaik, és emiatt fordultak hozzájuk.

A hasonló esetek mellett azonban a szakember szerint a vizsgálat bárkinek ajánlott, tehát azoknak is, akik nem tapasztaltak semmilyen rendellenességet, hiszen kiemelten fontos az esetleges lemaradás mielőbbi azonosítása. Korai életkorban ugyanis nagyon jól javíthatók a lemaradások, de iskoláskorba érve jóval nehezebben veszik az akadályokat azok, akiknél korábban nem derült fény a zavarokra.

A négy székelyföldi városban egy éve kezdték el a tesztek végzését, de kevés volt az érdeklődő, amióta azonban nemrég megosztották a közösségi oldalukon a lehetőséget, megsokszorozódott a jelentkezők száma.

Idézet
Sajnos azt tapasztalom, hogy nagyon sok a problémás eset. Autisztikus tünetekre derült fény, tehát ezeknél a gyerekeknél fennáll az esélye az autizmusnak, és ez csak most, a vizsgálat során derült ki. Emellett komoly beszédfejlődési késéseket vagy magatartásbeli problémákat azonosítottunk. Sok szülő ilyenkor jön rá, hogy komolyabb a baj, mint ahogyan azt hitte

– mutatott rá a szakember, aki maga végzi a teszteket Székelyudvarhelyen és Csíkszeredában, Gyergyószentmiklóson és Marosvásárhelyen pedig két másik képzett kollégája.

A vizsgálatra helyszíntől függetlenül Pápay Kingánál lehet jelentkezni vagy bővebb információkat kérni a 0725-355638-as vagy 0735-735151-es telefonszámon.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 19., péntek

Nicușor Dan arról biztosította az európai vezetőket, hogy Románia megőrzi Európa-barát irányát

Nicușor Dan pénteken kijelentette, hogy egyes európai vezetőkkel is tárgyalt a romániai politikai válságról, és ismertette velük az általa legvalószínűbbnek tartott forgatókönyveket.

Nicușor Dan arról biztosította az európai vezetőket, hogy Románia megőrzi Európa-barát irányát
Hirdetés
2026. június 19., péntek

Magyar Péter: az Alkotmánybíróság tagjai döntésükkel kimondták, hogy Sulyok Tamásnak és az AB elnökének is távoznia kell

Az Alkotmánybíróság (Ab) tagjai pénteki döntésükkel kimondták, hogy Sulyok Tamás köztársasági elnöknek és az Ab elnökének is távoznia kell – közölte Magyar Péter kormányfő a Facebook-oldalán.

Magyar Péter: az Alkotmánybíróság tagjai döntésükkel kimondták, hogy Sulyok Tamásnak és az AB elnökének is távoznia kell
2026. június 19., péntek

Az ellene hozott kedvezőtlen ítélet ellenére is Dominic Fritz marad az USR elnöke

A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) országos vezetősége pénteken egyhangú szavazással úgy döntött, hogy Dominic Fritz marad a párt elnöke.

Az ellene hozott kedvezőtlen ítélet ellenére is Dominic Fritz marad az USR elnöke
2026. június 19., péntek

A romániai drónincidensek az EU-csúcs zárónyilatkozatába is bekerültek

A drónincidensekről szóló egyeztetés a jövő héten a lengyelországi Gdañskban folytatódik, ahol Románia részt vesz az úgynevezett Helsinki-formátum ülésén – jelentette ki az EU-csúcs után pénteken Nicușor Dan.

A romániai drónincidensek az EU-csúcs zárónyilatkozatába is bekerültek
Hirdetés
2026. június 19., péntek

Hosszabb ideig lesz nyitva a Szécsenyi Sportpark a nyári vakációban

A nyári vakációban hosszított nyitva tartással 10 és 21 óra között tart nyitva a Szécsenyi Sportpark hétfőtől kezdve – adták hírül a sportpark Facebook oldalán.

Hosszabb ideig lesz nyitva a Szécsenyi Sportpark a nyári vakációban
2026. június 19., péntek

Beteglátogatási szabályokra emlékeztet a csíkszeredai kórház

Összegyűjtötte a beteglátogatás legfontosabb szabályait a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház. A pénteken közzétett tájékoztatóban arra kérik a hozzátartozókat, hogy legyenek tekintettel a többi betegre és a személyzet munkájára is.

Beteglátogatási szabályokra emlékeztet a csíkszeredai kórház
2026. június 19., péntek

Nicușor Dan: Adrian Veștea kijelölésekor az ország Nyugat-barát irányvonalának megőrzését tartottam szem előtt

Nicușor Dan pénteken kijelentette, hogy Adrian Veștea miniszterelnökké jelölését tartotta a legnagyobb eséllyel megszavazható megoldásnak, miután a pártok egyike sem tudott parlamenti többséget javasolni.

Nicușor Dan: Adrian Veștea kijelölésekor az ország Nyugat-barát irányvonalának megőrzését tartottam szem előtt
Hirdetés
2026. június 19., péntek

Nicușor Dan: Románia célja, hogy az EU következő többéves költségvetése minél nagyobb legyen

Románia célja, hogy az Európai Unió következő többéves költségvetése minél nagyobb legyen, mert így az ország nettó uniós forrásbevétele is nagyobb lehet – jelentette ki pénteken Nicușor Dan a nyári EU-csúcs végén.

Nicușor Dan: Románia célja, hogy az EU következő többéves költségvetése minél nagyobb legyen
2026. június 19., péntek

Mivel az USR elnökét nem összeférhetetlenséggel vádolják, nem veszíti el polgármesteri mandátumát

Dominic Fritzet nem összeférhetetlenséggel vagy bűncselekmény elkövetésével vádolják, hanem érdekellentéttel, és ez a szabálysértés nem vonja maga után a polgármesteri mandátum elvesztését – jelentette ki Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.

Mivel az USR elnökét nem összeférhetetlenséggel vádolják, nem veszíti el polgármesteri mandátumát
2026. június 19., péntek

Augusztusban lehet ítélethirdetés Borbolyék fellebbezése kapcsán

A Marosvásárhelyi Ítélőtábla két hónap múlva hirdethet ítéletet azoknak a fellebbezéseknek az ügyében, amelyeket a Borboly Csaba és 12 másik személy elleni büntetőper vádlottjai nyújtottak be az elsőfokú ítélet kihirdetése után.

Augusztusban lehet ítélethirdetés Borbolyék fellebbezése kapcsán
Hirdetés