
A hagyományos disznóvágáskor nem maradhat el a hús ellenőriztetése
Fotó: Haáz Vince
A decemberrel a disznóvágások ideje is megérkezik, a szakemberek pedig arra figyelmeztetnek, hogy senki ne fogyasszon az állat húsából, mielőtt azt ellenőriztetné. Az állatorvosi rendelők hétvégén is nyitva tartanak, kérésre vasárnap is dolgoznak.
2021. november 30., 18:142021. november 30., 18:14
Mindössze 10–15 percet vesz igénybe a frissen vágott disznó húsának ellenőriztetése, ennek ellenére az emberek többsége nem igényli, abban bízva, hogy az általa levágott állat egészséges, és nem történhet baj. Gáll József gyergyószentmiklósi állatorvos a Székelyhon érdeklődésére elmondta, hogy
Általában azok nem ellenőriztetik az állat húsát, akik a disznót fülszám nélkül tartották.
– fogalmazott az állatorvos, aki elmondta, mostanában nem találkozott fertőzött állattal, de hat-hét évvel ezelőtt sokan kerültek kórházba amiatt, hogy fertőzött disznóhúst fogyasztottak.
Maros megyében Alsóidecsen és Kozmatelkén két körzetet lát el Brassai Huszár Miklós állatorvos, aki érdeklődésünkre elmondta: rágcsálók terjesztik a trichinózist, ezért is fontos a rágcsálóirtás. A sertés mivel mindenevő, megeszi a patkányt is, amelytől megbetegszik, és ha az ember nem fordít kellő figyelmet az ellenőriztetésre, akkor szintén megbetegszik, ha elfogyasztja a fertőzött állat húsát.
A Maros megyei szakember is felhívta a figyelmet, hogy ebben az időszakban,
Tavaly Maros megyében egy mezőségi faluban fertőzésgóc alakult ki, a farmon ugyanis, ahol a sertéseket nevelték, a körülmények nem feleltek meg az állategészségügyi szabályoknak, sok volt a patkány, ezért azok közül, akik onnan vásároltak karácsony előtt disznót, nagyon sokan megbetegedtek, kórházba kerültek.
– figyelmeztet a szakember.
Sütő Edith és családja szombaton vágtak disznót és mielőtt hozzáláttak volna a feldolgozásához, az állat húsából egy darabot a szászrégeni állatorvosi rendelőbe vittek ellenőriztetni.
– magyarázta érdeklődésünkre. Míg más, általunk megkérdezett személy érdeklődésünkre azt mondta, soha nem vitték és nem is viszik a húst ellenőriztetni, mert „velük még soha nem történt semmi, az általuk felnevelt sertés pedig egészséges”.
A szakemberek arra is figyelmeztetnek, hogy a hagyományos módon levágott és feldolgozott sertés húsát csak saját használatra, és ne kereskedelmi célokra fordítsák.
Szívecskéket formázó kezek, lobogó zászlók, könnyek, mosolyok, kézfogások, kiabálások, énekszó, himnusz, megörökített pillanatok – ezeket tapasztaltuk az összenemzeti zarándokvonat sepsiszentgyörgyi fogadásán.
Több százezer ember védelmét biztosítják idén is a csíksomlyói nyeregben a tűzoltók, mentők, csendőrök és rendőrök. Mutatjuk, hol juthatnak segítséghez a zarándokok, és mit tehetnek a rosszullétek megelőzése érdekében.
Újabb elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el pénteken az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) több folyó vízgyűjtő területére.
Az Országos Szociális Felügyeleti és Kifizetési Ügynökség (ANPIS) átutalta az áprilisi gyermeknevelési pótlékok (gyerekpénz) kifizetéséhez szükséges összeget.
A heves esőzések és a patakokban felgyűlt hordalék miatt zavarossá vált a csapvíz Kovásznán, Barátoson, Pákén és Orbaiteleken. A szolgáltató ellenőrzi a vízminőséget, és arra kéri a lakókat, hogy a biztonság kedvéért egyelőre ne fogyasszanak belőle.
Romjaiból építették újjá a gyimesbükki Bethlen–Rákóczi-várat az ezeréves határon. A látványos épület péntek déli átadóünnepségének – amelyet a 30-as számú őrház előtt tartottak – az időjárás is kedvezett.
A Colectiv-ügyben elítélt katonai tűzoltók egyikét, Antonina Radut, aki négy évvel ezelőtt, az ítélet kihirdetése előtt elszökött Romániából, bebörtönözték egy moldovai börtönben, ahol a román bíróságok által kiszabottnál enyhébb büntetést fog letölteni.
Hantavírusgyanús esetet jelentettek Krassó-Szörény megyéből – közölte pénteken az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Robbanás történt a Mol tiszaújvárosi üzemében, egy ember életét vesztette, több súlyos sérült van – írja az MTI Magyar Péter miniszterelnök péntek délelőtti Facebook-bejelentésére hivatkozva.
Az elnöki hivatal pénteken bejelentette, hogy a PSD, a PNL, az USR és az RMDSZ aláírt egy megállapodást, amelyben vállalják, hogy a parlamenti ülésszak végéig elfogadják az új közalkalmazotti bértörvényt.
2 hozzászólás