
Jó húsos bordát válasszunk alapanyagként
Fotó: Erdély Bálint Előd
Előrepácolt sertésbordát és édesburgonyát párosított hagymalekvárral ezúttal Karácsony József, a Főnix Konyha séfje, aki receptjét azoknak ajánlja, akik valami különlegesebbre vágynak a hagyományos ételek elkészítése után. Szerinte ugyanis apró trükkökkel érdekesebbé tehetők a megszokott finomságok – a kísérletezésre pedig jó alkalmat nyújt az ünnepi időszak.
2020. december 30., 09:542020. december 30., 09:54
„Érdemes néha elszakadni a hagyományos, megszokott receptektől és más módot választani a kedvelt ételeink elkészítésére, hiszen az étkezésnek nemcsak a jóllakás a célja, de élmény is kell legyen” – vallja Karácsony József, a Főnix Konyha szakácsa. Mint mondta, ebben sokat segít,
Ennek alapján párosította ő hagymalekvárral és édesburgonyából készült pürével a felszeletelt sertésbordákat.
Otthon is elkészíthetjük a hagymalekvárt
Fotó: Erdély Bálint Előd
Könnyen beszerezhető az üzletekből minden hozzávaló, de a legjobb, ha házi sertés bordáját választjuk alapanyagként, hiszen az mindig finomabb – hangsúlyozta a szakács.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Persze utóbbi helyett használhatunk apróra vágott fokhagymát is, amelyet rádörzsölünk a húsra. Ezután öntsünk némi olívaolajat a bordákra, amit szintén jól el kell kenni, hogy minél hosszabb ideig tartós maradjon az ételünk, hiszen így lesz elegendő idő, hogy átvegye az ízeket. Egy-két napot mindenképp hagyjuk így a hűtőben az alapanyagunkat.
Az étel elkészítésének következő lépéseként – a csontok mentén – vágjuk csíkokra a bordaszeletet, majd kenjük be mustárral és szórjunk rá sót, illetve borsot. A serpenyőbe tegyünk olívaolajat és némi vajat – ebben kérgesítsük le a húsunkat. Amint megpirult az étel, öntsük fel két-három deciliter vízzel. Fedjük le a serpenyőt, és hagyjuk húsz percig párolódni a tartalmát. Ezután eltávolíthatjuk a fedőt, és hagyjuk megpirulni a húst. Ekkor ízesítésként fokhagymát és babérlevelet is adagolhatunk a zsírjába.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A köret elkészítéséhez hámozzuk meg, illetve aprítsuk fel az édesburgonyát, amit tejben fogunk megfőzni. Természetesen a só hozzáadását se felejtsük el, ha ellensúlyozni szeretnénk a krumpli édeskés ízét.
– magyarázta Karácsony. Ha készen van a burgonya, akkor a felhasznált tejben törjük le, és a turmixolása előtt adjunk hozzá vajat, sót és némi szerecsendiót.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Erre érdemes felkockázott főtt céklát is helyezni tálaláskor, a még különlegesebb ízhatásért.
– jegyezte meg a séf.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Noha most már sokan az üzletben igyekeznek beszerezni a hagymalekvárt, érdemes ezt házilag elkészíteni, hiszen így mi határozhatjuk meg az ízét – tanácsolta a szakember. Nem kell más tenni, mint vaníliacukrot olvasztani fel egy serpenyőben, persze vigyázva, hogy ne égjen meg. Ebben kell megdinsztelni a szeletekre vágott, kissé szétnyomkodott lila hagymát. Amikor már lágyul a hagyma, adjunk a masszához egy deci balzsamecetet, hogy abban készüljön az étel. Természetesen ha ez hamar kezd elfőni, akkor még némi vizet is használhatunk. „Ha tovább főzzük, akkor nem lesz annyira ragacsos a lekvár” – jegyezte meg Karácsony.
Különleges hozzávalók nem megszokott párosítása
Fotó: Erdély Bálint Előd
Lehetőleg savas gyümölcsöket használjunk a tányér díszítéséhez, mivel azok megkönnyítik az emésztést. A séf lime-ot és epret használt.
Ionuț Moșteanu védelmi miniszter kedden kijelentette, hogy az amerikai katonák részleges kivonása nem függ össze Oroszország lehetséges stratégiáival.
Forgalmi változtatásokra számíthatnak a sofőrök Marosvásárhelyen november 6-tól, csütörtöktől, néhány utcát például egyirányúsítani fognak – hívja fel a figyelmet Marosvásárhely Polgármesteri Hivatala.
Internetes szavazást írtak ki a legszebb Kárpát-medencei magyar településnév cím elnyeréséért. Az anyaország határain kívüli jelöltek körében a háromszéki Angyalos és a csíkszéki Szépvíz egyelőre dobogón áll, de a verseny koránt sem lefutott.
Róma polgármestere, Roberto Gualtieri kedden városi gyásznapnak nyilvánította november 5-ét, szerdát a Torre dei Conti középkori torony részleges összeomlása következtében elhunyt román munkás, Octav Stroici emlékére – írja az EFE hírügynökség.
Egy mezőtóháti kereskedelmi egység tavából májustól szeptemberig mintegy 150 kilogramm halat emeltek ki tolvajok, 15 ezer lejt kárt okozva a tulajdonosnak. Az elkövetőket keddre virradóra érte tetten a rendőrség, ekkor 80 kilogramm halat fogtak ki.
A koalíció az első deficitcsökkentő csomagban 2026-ra befagyasztotta a közalkalmazotti béreket és az állami nyugdíjakat, és ezt a döntést be kell tartani – jelentette ki egy keddi szakkonferencián a pénzügyminiszter.
Megnyirbálta a kormány a jövedelemadóból, a polgármesteri hivataloknak visszaosztott összegeket, ezért a települések kevesebb pénzt kapnak, mint amire számítottak. Marosvásárhely esetében ez az összeg 6,5 millió lejes mínuszt jelent.
A bírák és ügyészek nyugdíjazásáról szóló törvénytervezetről vitáznak keddi tanácskozásukon a koalíció vezetői a kormánypalotában.
Éves összevetésben az idei esztendő első kilenc hónapjában emelkedett Hargita megyében a forgalmi vizsgán átmenő tanulóvezetők aránya – tájékoztatott kedden a vezetői jogosítvány- és gépjármű-nyilvántartó hivatal adatai alapján a prefektusi hivatal.
Tűz ütött ki kedden a Prahova megyei Albești Paleologu településen, egy csarnokban, amelynek egyik részében körülbelül 50 tonna ammónium-nitrátot raktároznak.
szóljon hozzá!