
Hubbes Mátyás, a fiatal Raklap együttes frontembere társaival együtt az érettségi és a koncertek között lavírozik
Fotó: Tuchiluș Alex
Sepsiszentgyörgyön sok a jó zenész, ezért a Szent György Napok szervezőinek mindig fejtörést okoz, hogy kinek szakítsanak ki a szűkre szabott főszínpadi fő műsoridőből. A városháza által szervezett szerdai sajtótájékoztatón az idei Szent György Napok fellépői közül hárman is jelen voltak, a mögöttük lévő csapat képviseletében.
2024. március 27., 15:552024. március 27., 15:55
„Piszkosul fiatal és szemtelenül tehetséges” fiatalokból áll az április 26-án, péntek délután 6-kor fellépő Raklap zenekar, amelyet elsőként konferált fel Erdély András, a városnapok szóvivője. A banda mögött már öt klip és egy lemez van, felléptek már a Fishing on Orfű fesztiválon is. A 18 év alatti átlagéletkorral rendelkező csapat számára lehetnek olyan megkeresések, amelyek akár az érettségire való felkészülést is felülírják, mert
lebegtette meg a jelenlévő Hubbes Mátyás, akiről a tanáraként is jelenlévő Erdély András megjegyezte, az iskolába járás már három éve sem volt az erőssége. Erre nyomós oka volt, vallotta be Mátyás, akkor, vagyis
Zenei stílusukról sok minden elmondható, az is, hogy alternatív, az is, hogy punk vagy pszichedelikus, de gyakorlatilag „mindenevők”, minden stílushoz szabadon hozzányúlnak, ötvözik őket, vélhetően ezért is van egy több korosztályt átfogó közönségük, nyilatkozta Mátyás. A közeljövőre nézve sok tervük van – többek között a leérettségizés is, mert jelenleg a hat zenekari tagból öten kell átessenek ezen a próbán.
Hubbes Matyi ez alkalommal bekonferálta legújabb klipjüket, amelynek aktualitását a húsvéti locsolkodás adja, de hamarosan egy újabb albumjuk is megjelenik, valamint koncertmeghívásoknak is eleget kell tenniük a Fishing on Orfű fesztiválon vagy a Budapest Parkban.
A sajtótájékoztatón jelen volt Cserkész Emese kórus- és együttesalapító, karmester, korrepetitor, valamint Luiza Zan énekesnő is, akik április 27-én, szombaton este 6 órától lépnek majd fel egy közös produkcióban a Sepsi Gospel Banddel. Ennek az együttesnek köszönhető, hogy
Hogy milyen előzmények után, arról is beszélt a Voces Női kar, a Snaps Vocal Band és a Sepsi Gospel Band alapítója, Cserkész Emese. A zenész családban először Emese Berlinben élő testvérét diagnosztizálták daganatos betegséggel, aki ennek folytán depresszióval is küzdött.
2022 karácsonyán hazalátogatván belekóstolt Emese zenei tevékenységébe, és tetszett neki, ezért támogatásképpen Emese megszervezte neki a Sepsi Gospel Bandet huszonhárom taggal, és felkérte a közreműködésre az ekkor már évek óta Sepsiszentkirályon élő bukaresti énekesnőt, Luiza Zant is. Így simult össze a Cserkész Jimmy által képviselt dzsessz és az Emese által vezetett kórus.
Cserkész Emese (balról) saját tapasztalata is megerősíti, a zenének, a gospelnek terápiás hatása van
Fotó: Tuchiluș Alex
Az együttes próbáin való részvétel, majd a koncertek rendkívül sokat javítottak testvére állapotán – mesélte Cserkész Emese. Tavaly a Made in Sepsi helyi zenészeket felvonultató nagyszabású produkcióban ők is részt vettek, de a 2023-as év Cserkész Emesének is nagy kihívást hozott: őt is tumorral diagnosztizálták. Az, hogy novemberben érte koncerteztek a társai, ez nagy erőt adott neki, hogy a kezdeti leépülésén erőt vegyen, gyógyuljon, de most jól van, és szeretné minél tovább éltetni az együttest.
Luiza Zan 2004 óta él a Székelyföldön, itteni legelső ismerősei közé tartozik Cserkész Emese, most itt van otthon, és ha elmegy, nagyon hamar honvágya lesz, vallotta be. Az, hogy most több műfajt (dzesszt, klasszikusokat, funkyt, gospelt) képviselhet a koncerten, azért nagy élmény számára, mert ilyenformán
– vallotta be. „Szeretem, ha sokan vagyunk a színpadon, jó érezni, hogy sok energia mozog és ilyenkor nem akkora a nyomás rajtad, ugyanakkor pedig felemelő élmény valami nagy erőbe belesimulni” – mondta. A városnapi fellépésre vonatkozóan változatos repertoárt, sokak számára ismerős dalokat, ugyanakkor pedig meglepetéseket is ígért.
Luiza Zan (középen) dzsesszénekesnő most egy kis falucskából tesz eleget a fellépésre való felkéréseknek
Fotó: Tuchiluș Alex
Vasárnap, április 28-án a kolozsvári Knock out, az 1993-ban alakult, máig aktív erdélyi rockzenekar lép fel a Szent György Napok főszínpadán.
Négy magyarországi és három hazai előadó, illetve együttes lép fel majd az utcán, aminek az az előnye, hogy közvetlen kapcsolat jön létre a zenész(ek) és hallgatósága között. A Rézeleje fanfárosok moldvai és balkáni népzenét játszó fiatal együttes, a Folk on 45 akusztikus duó népdal-feldolgozásokat ad elő.
Sepsiszentgyörgyön lesz Danny is, a Washingtonban született, időközben Magyarországra költözött előadó, aki azzal lett népszerű, hogy
Az egri Lobbanáspont Tűzzsonglőr Egyesület nappal óriásbuborékokkal, este tüzes előadással nyűgözi le a közönséget.
A hazai, illetve helyi fellépők sorában meg kell említenünk a 2022-es X-faktorban nagy sikert arató 16 éves Szávuly Balázs Szilvesztert, a sepsiszentgyörgyi Spontán zenekart és a rónaszéki (Máramaros megye) brake-táncos triót, a Borthers Crew-t.
Az előadókról bővebben a városnapok honlapján olvashatnak, ugyanott a program eddig leszögezett részét is megtalálják.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
szóljon hozzá!