
Fotó: Pinti Attila
A nagyböjtben minden szombaton délben 12 órától keresztúti ájtatosságot végeznek a csíksomlyói Kálvárián, a Jézus-hágón. Imaszándékaikba foglalják a kárpátaljai magyarokat, a szíriai és törökországi földrengés áldozatait.
2023. március 10., 11:272023. március 10., 11:27
Az első idei keresztutat február 25-én tartották, ennek vezetését a hargitafürdői pálos szerzetesek vállalták fel – Botond testvér vezetésével. A másodikra március 4-én került sor, akkor az ima vezetését a csíkszeredai Unitárius közösség vállalta – Solymosi Alpár unitárius esperes vezetésével.
„A folytatásban, március 11-én a Csíksomlyói Passió csoport vállalta az imát – Gergely István „Tiszti” vezetésével. Március 18-án a Gyökér adja fáját közösség, március 25-én a Református gyülekezet, Szatmári Szilárd lelkipásztor vezetésével, április 1-jén pedig a Zsögödi Férfi Rózsafüzér Társulat vezetésével zajlik majd a csíksomlyói keresztút a Jézus-hágón. Aki nem tud jelen lenni, az otthonról csatlakozhat imáival” – közölték szerkesztőségünkkel a szervezők.
A keresztút (latinul: via crucis, via dolorosa) eredetileg az a másfél kilométeres útvonal, amelyen a keresztény hagyomány szerint Jézus a kereszttel a Praetoriumtól (Gabbata) kiment a Golgotára.
Ennek gyakorlásához zárt térben (általában templomban) vagy szabadban (általában hegyen) elhelyeznek tizennégy állomást (stációt) – olvasható a lexikonokban.
A Jézus-hágó a csíksomlyói Kálvária közismert neve, Erdély leghíresebb szabadtéri keresztútja. A Jézus-hágó a Kissomlyó-hegy nyugati oldalának keresztekkel jelölt része, amely a fenyőerdő közötti csapáson emelkedik a hegy csúcsán lévő Salvator-kápolnáig.
Eugen Tomac csütörtökön kijelentette, hogy folytatni kell a Bolojan-kormány „jó kezdeményezéseit”, ugyanakkor sokkal világosabban kell kijelölni Románia közpolitikai prioritásait.
Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök közölte, hogy csütörtök folyamán eljuttatja a pártokhoz a parlament elé terjesztendő kormányprogramot, és újabb konzultációt kezdeményez velük.
Őrizetbe vett két férfit a rendőrség, miután egy 68 éves férfi otthonából pénzt és telefont, az udvarról pedig egy személyautót tulajdonítottak el – tájékoztat a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
Házuk kertjében ment szembe egy medvével két kisgyerek szerdán délután Lövétén. Mivel veszélyessé vált a helyzet, ártalmatlanítani kellett a nagyvadat. A példány nagyjából kéthete folyamatosan bejárt a településre.
Alexandru Nazare ügyvivő pénzügyminiszter csütörtöki bejelentése szerint Románia az azonnali törlesztésnél kedvezőbb megoldást keres a Pfizerrel szembeni 680 millió eurós tartozás kifizetésére, hogy kímélje a költségvetést.
Elfogadta a Parlament azt a törvénytervezetet, amely jelentősen szigorítja a kiskorúakkal szembeni bántalmazás miatt kiszabható büntetéseket, ezzel is erősítve a gyermekek védelmét – olvasható az RMDSZ honlapján.
Viharosra fordul az időjárás az ország nagyrészében szerdától. A csíkszeredaiakat Ro-Alertben is figyelmeztették a viharriasztásra, amiben a katasztrófavédelem kihangsúlyozza, hogy a szélsőséges időjárás idején mindenki gondoskodjon a biztonságáról.
A diákok idegen nyelvi készségeinek felmérésével folytatódik az érettségi vizsga szóbeli szakasza csütörtökön
Földrengés volt Vrancea megyében csütörtökre virradóra. A Richter-skála szerinti 3,6-os erősségű fölmozgás 1 óra 58 perckor történt.
Több mint 3500 bíró tiltakozik az igazságszolgáltatás politikai alárendelésének kísérlete ellen – tájékoztatott szerdán a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) bírói részlege.
szóljon hozzá!