
Fotó: Pinti Attila
A nagyböjtben minden szombaton délben 12 órától keresztúti ájtatosságot végeznek a csíksomlyói Kálvárián, a Jézus-hágón. Imaszándékaikba foglalják a kárpátaljai magyarokat, a szíriai és törökországi földrengés áldozatait.
2023. március 10., 11:272023. március 10., 11:27
Az első idei keresztutat február 25-én tartották, ennek vezetését a hargitafürdői pálos szerzetesek vállalták fel – Botond testvér vezetésével. A másodikra március 4-én került sor, akkor az ima vezetését a csíkszeredai Unitárius közösség vállalta – Solymosi Alpár unitárius esperes vezetésével.
„A folytatásban, március 11-én a Csíksomlyói Passió csoport vállalta az imát – Gergely István „Tiszti” vezetésével. Március 18-án a Gyökér adja fáját közösség, március 25-én a Református gyülekezet, Szatmári Szilárd lelkipásztor vezetésével, április 1-jén pedig a Zsögödi Férfi Rózsafüzér Társulat vezetésével zajlik majd a csíksomlyói keresztút a Jézus-hágón. Aki nem tud jelen lenni, az otthonról csatlakozhat imáival” – közölték szerkesztőségünkkel a szervezők.
A keresztút (latinul: via crucis, via dolorosa) eredetileg az a másfél kilométeres útvonal, amelyen a keresztény hagyomány szerint Jézus a kereszttel a Praetoriumtól (Gabbata) kiment a Golgotára.
Ennek gyakorlásához zárt térben (általában templomban) vagy szabadban (általában hegyen) elhelyeznek tizennégy állomást (stációt) – olvasható a lexikonokban.
A Jézus-hágó a csíksomlyói Kálvária közismert neve, Erdély leghíresebb szabadtéri keresztútja. A Jézus-hágó a Kissomlyó-hegy nyugati oldalának keresztekkel jelölt része, amely a fenyőerdő közötti csapáson emelkedik a hegy csúcsán lévő Salvator-kápolnáig.
A tarlótüzek veszélyesek, átterjedhetnek védett területekre, háztartásokra – figyelmeztetnek a Maros megyei tűzoltók a tavasz apropóján, amikor hirtelen megnő a tarlótüzek száma.
Bogdan Ivan energiaügyi miniszter szombaton azt nyilatkozta: „rendkívül fontosnak” tartja, hogy Romániában az üzemanyag ára ne érje el a két számjegyű tartományt.
Szombaton délután közúti baleset történt a Marosvécshez tartozó Disznajón, ahova két mentőautó szállt ki.
Közlekedési balesetben volt érintett Bukarestben Alexandru Nazare pénzügyminiszter – értesült az Agerpres rendőrségi forrásokból.
Személyautóval ütközött egy mentőautó szombaton Nagyszebenben. A balesetben heten voltak érintettek, köztük egy kiskorú.
Felszentelték és a közösség szolgálatába állították Fogaras városának új ékszerét, az evangélikus óvodát és oktatási központot. A magyar gyerekek jövőjét szolgáló intézmény a Kárpát-medencei Óvodafejlesztési Program keretében újult meg.
Tavaly 11 százalékkal csökkent a bűnözés Romániában 2024-hez képest – közölte Cătălin Predoiu tárcavezető a belügyminisztérium 2025-ös tevékenységi mérlegét ismertető eseményen.
Csaknem 600 jobbkormányos autó sofőrjét bírságolták meg a rendőrök egy ellenőrzés során különféle szabályszegések miatt.
Elindította a belügyminisztérium a prefektusi hivatalok személyi állományának átalakítására irányuló eljárást.
A szállításügyi miniszter március 6-án aláírta az építkezési engedélyét a segesvári kerülőútnak – jelentette be közösségi oldalán a város polgármestere, Iulian Sîrbu. Maros megyében ez lesz az első kerülőút.
szóljon hozzá!