
Selyem Antónia tanárnő és Fórika Sebestyén, a művelődési központ igazgatója beszéltek az előadássorozat soron következő alkalmáról
Fotó: Barabás Orsolya
Az Idősek Nappali Klubja keretén belül idén májusban irodalomtörténeti előadás-sorozatot indított a Gyergyószentmiklósi Művelődési Központ. Ennek második része csütörtökön 18 órától lesz a Salamon Ernő Gimnázium dísztermében.
2022. október 26., 11:042022. október 26., 11:04
2022. október 26., 16:452022. október 26., 16:45
A szervezők részéről Selyem Antónia tanárnő a rendezvény kapcsán elmondta, hogy mivel idén ünnepeljünk és megemlékezünk az Aranybulla, vagyis az első magyar alkotmány születésének 800. évfordulóját, a csütörtöki előadás egyik témája ez és a kiadója, II. András, Árpád-házi király lesz, a másik pedig a fia, IV. Béla, tatárjárás alatti uralkodása lesz.
Mint az eseményt beharangozó sajtóeseményen elhangzott: ezek a jelentős történelmi események nagy szerepet kaptak az irodalomban és az egyháztörténetben is, a két kimagasló személyiség számos irodalmi műben megjelenik.
Többek között Makkai Sándor néhai erdélyi református püspök Táltoskirály című művében, valamint az irodalmi Nobel-díjra is jelölt Tormay Cécile, aki az Ősi küldött című regényében a tatárjárás pusztítását egy szerzetes szemével láttatja” – ismertette a magyar szakos tanárnő.
Az irodalomtörténeti előadásra a belépés ingyenes, és minden korosztály számára ajánlják a szervezők.
A SAFE hitelprogramból Romániának jutó források több mint fele az országban marad, a jelenlegi piaci finanszírozásnál jóval kedvezőbb feltételek mellett – jelentette ki vasárnap a Digi24-nek Irineu Darău ügyvivő gazdasági miniszter.
A múlt év végén 28,63 millió aktív bankkártya volt forgalomban Romániában, ami 10,07 százalékos növekedést jelent 2025 júniusához képest – derül ki a Román Nemzeti Bank (BNR) összesítéséből.
Egy évvel a bányakatasztrófa után a parajdi árusok közül sokan már feladták, bezárták a boltokat. De van, aki még kitart.
Lehűlésre számíthatunk az elkövetkező napokban, jövő hét közepéig egy hideg légtömeg határozza meg térségünk időjárását – vetítette előre Elena Mateescu, az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) igazgatója a Digi24 hírtelevíziónak nyilatkozva.
Nicușor Dan államfő hétfőn a Cotroceni-palotában konzultál a parlamenti pártokkal az új kormány megalakításáról.
Átfogó közlekedésrendészeti akciókat szerveztek a hétvégén Maros, Kovászna és Hargita megyében. A rendőrök több száz autóst és motorost ellenőriztek, és ittas, valamint kábítószer hatása alatt vezető sofőröket is kiszűrtek a forgalomból.
A bolgár DARA nyerte meg szombat este az Eurovíziós Dalfesztivált a Bangaranga című dallal. Bulgária először diadalmaskodott a versenyen, amelyen az elmúlt három évben gazdasági nehézségek miatt nem vett részt – jelentette az AFP és az EFE.
Közvitára bocsátotta a közlekedési minisztérium a július 1-jétől érvényes járműkategóriánkénti úthasználati díjat (rovinieta) szabályozó rendelettervezetet. Az új rendszer az európai kibocsátási normákat is figyelembe veszi.
Dragoș Pîslaru beruházásokért és európai projektekért felelős ügyvivő miniszter szombaton kijelentette, hogy megvan a terve a helyreállítási terv (PNRR) teljes vissza nem térítendő keretének lehívására.
Másodfokú (narancssárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el szombaton az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) 8 megye, és elsőfokú riasztást 22 megye folyóinak vízgyűjtő területére.
szóljon hozzá!