
Munka történelmi környezetben. Év végére befejeznék a felújítást
Fotó: Gergely Imre
Látványosan zajlik a munka a gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeumban, ami már önmagában jó hír, hiszen több mint két hónapig szünetelt a műemlék épület felújítása. A kivitelező ígéri, ha a koronavírus-járvány okán a kormány valami előre nem látható korlátozó döntést nem hoz, év végére biztosan elkészülnek.
2020. június 30., 20:302020. június 30., 20:30
2020. június 30., 20:312020. június 30., 20:31
A Tarisznyás Márton Múzeum kapuján kifüggesztett tájékoztató szerint 2020 szeptemberére kellene elkészüljön az épület felújítása és modernizálása, ez azonban nem lesz tartható, pár hónap késedelem várható. Az ok ebben az esetben is az, hogy a járványügyi rendelkezések, korlátozások miatt nem haladhattak a munkával. Például a korszerű fűtés- és szellőztető rendszer kiépítéséhez szükséges, külföldről rendelt alkatrészek, anyagok beszerzésére két és fél hónapon át nem volt lehetőség – közölte a kivitelező cég, a gyergyótekerőpataki Fortat-House Kft. vezetője, Fórika Tibor. Mostanra azonban ez megoldódott,
Fotó: Gergely Imre
Harminc százalékban valósult meg a beruházás: megoldották az épület drénezését, és belehelyezték a padlózatba, illetve a falakba a különböző huzalokat, csöveket. Ez azonban
Fotó: Gergely Imre
A 21. század követelményeinek megfelelő technikai felszereltséget is beépítik, amelyek a múzeumi kiállítási tárgyak, vagy az itt tárolt gyűjtemények állagának megőrzését biztosítják. A kivitelező számításai szerint – amennyiben a kormány valamilyen újabb, a munkát gátló rendelkezést nem hoz – decemberre elkészülnek a teljes munkálattal.
Fotó: Gergely Imre
Nagy Zoltán gyergyószentmiklósi polgármester a múzeumnál tartott keddi sajtótájékoztatón elmondta, abban bízik, nem jön semmi közbe, és így a decemberi határidőnél hamarabb, akár októberre is készen lehetnek az uniós forrásokból finanszírozott felújítással. Amint ez megtörténik,
Fotó: Gergely Imre
A gyergyószentmiklósi múzeum előtt és a közelében lévő Petőfi Sándor téren is munkások dolgoznak, a kockaköves útburkolatot állítják helyre. A Rákóczi Ferenc utca felújítása során zajlott közművesítési munkálatok során felbontott úttest szinte járhatatlan volt sokáig, most ezt a problémát oldják meg. Egy székelyudvarhelyi szakcég emberei szedik fel, és helyezik vissza a köveket, megőrizve a történelmi városrész arculatát – mondta a polgármester. A munkálat egy héten belül befejeződik – amennyiben az időjárás engedi.
Romániában törvény kötelezi a szülőket gyermekük rendszeres iskoláztatására, ám a szabályok betartatása a gyakorlatban nehézkes. Motívációként szociális juttatásokat helyez kilátásba az a törvénytervezet, amely a gyermekpénzt iskolai jelenléthez köti.
Hollywoodi feldolgozás készül Örkény István Tóték című regényéből Bad Major címen – adta hírül a napokban a Deadline. A bemutató dátuma egyelőre nem ismert.
Folyamatosan gyarapodik az elérhető gyógyászati szolgáltatások száma a gyergyószentmiklósi kórháznál, de emiatt már nincs elegendő hely új rendelők berendezésére. Átalakítás lehetne a megoldás, ehhez keres támogatókat az intézmény.
Nicușor Dan hétfőn kijelentette, hogy függetlenül a bizalmatlansági indítványról szóló keddi parlamenti szavazás eredményétől, Románia megőrzi nyugati irányultságát.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) képviselőházi frakciója a PSD és az AUR „szörnyszövetsége” elleni tiltakozásul nem vesz részt a bizalmatlansági indítványról szóló keddi szavazáson – jelentette be hétfőn Gabriel Andronache frakcióvezető.
Nicușor Dan szerint „kizárt” az a forgatókönyv, hogy Călin Georgescu kormányfő legyen, ha a parlament kedden megszavazza a Bolojan-kormány elleni bizalmatlansági indítványt.
A kézdivásárhelyi fiatalok vidám, figyelemfelkeltő felvonulása néhány felnőttnél kiverte a biztosítékot, ami nyilvános fenyegetésig, lejáratási szándékig vezetett. A diáknapok szervezői mellett szülők és tanárok is kiállnak az ifjúság mellett.
A Prahova megyei hegyimentők szerint nagyon magas a lavinaveszély a Bucsecs-hegység meredek völgyeiben, és mindenkinek azt tanácsolják, hogy kerüljék a magashegyi túraútvonalakat és a meredek lejtőket.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) parlamenti képviselői és szenátorai kedden jelen lesznek a parlament két házának együttes ülésén, de nem szavaznak a bizalmatlansági indítványról – jelentette be hétfőn Dominic Fritz pártelnök.
Hétfőn is emelkedett az üzemanyagok ára, az újabb drágulással pedig minden üzemanyagtöltő-állomáson 9 lej fölött lehet csak tankolni a benzin literét.
szóljon hozzá!