Hirdetés
Hirdetés

Folyamatosan szükség van hivatásos nevelőszülőkre

Székelyföldi nevelőszülőknél elhelyezett gyermekek. Képünk illusztráció •  Fotó: Kristó Róbert

Székelyföldi nevelőszülőknél elhelyezett gyermekek. Képünk illusztráció

Fotó: Kristó Róbert

Hivatásos nevelőszülőket alkalmaznak a szociális és gyermekjogvédő igazgatóságok. A cél az, hogy az államilag gondozott gyerekek családi körülmények között nevelkedhessenek.

Antal Erika

2020. november 22., 21:112020. november 22., 21:11

Maros megyében 238 hivatásos szülő 404 gyerekről gondoskodik – tájékoztatta a Székelyhont Doru Constantin, a Maros Megyei Szociális és Gyermekjogvédő Igazgatóság szóvivője, aki érdeklődésünkre elmondta, egy ötéves országos programról van szó, amely 2023-ig tart, és amely által még tizennégy hivatásos szülőt alkalmazhatnak Maros megyében.

Érdekesség, hogy Hargita megyében vannak vidékek, ahol nagyobb a népszerűsége a hivatásos nevelőszülői foglalkozásnak, míg máshol kevésbé érdeklődnek iránta – mutatott rá Elekes Zoltán, a Hargita Megyei Szociális és Gyermekjogvédő Igazgatóság vezetője, aki elmondta, ez általában úgy működik, hogy

ahol már többen bekapcsolódtak a rendszerbe és egy-két gyereket nevelnek, ott mások is kedvet kapnak hozzá és jelentkeznek.

Csík térségében például jellemzőbb a hivatásos nevelőszülőség, míg Udvarhely környékén kevésbé, holott szükség volna ott is olyan családokra, ahol árván maradt vagy a vér szerinti szülők által elhanyagolt kiskorúakat nevelnének.

Hivatásos családanyának lenni

Jelenleg Hargita megyében 220 hivatásos nevelőszülő dolgozik a megyei szociális és gyermekjogvédő igazgatóság keretében. Átlagban két gyereket vállalnak egy-egy családban, ám ha valaki súlyosan sérült kiskorút nevel, arra nagyobb figyelmet kell fordítania, és nem tud még egy kisgyereket vállalni. Viszont, vannak sokan akik két, esetleg három gyereket is elvállalnak.

Hirdetés

A munka abból áll, hogy a családon belül, ugyanúgy mint a saját gyerekeket, nevelik azokat a kiskorúakat is, akiket elvállaltak. Ezért egy átlagos pedagógusi fizetést kapnak, illetve a különböző járulékokat, támogatásokat. Azok vállalnak ilyen munkát, akik lakóhelyükön vagy annak közelében nem találnak munkahelyet, vagy akik jól érzik magukat, ha családi munkát végeznek, ha gyerekekkel foglalkozhatnak családanyaként.

A nevelőszülői engedélyről

A nevelőszülői engedélyt azt követően kapják meg a jelentkezők, miután elvégezték az igazgatóság által szervezett tanfolyamot, minden feltételnek megfelelnek, hogy elláthassák nevelőszülői feladataikat. Nem lehetnek büntetett előéletűek, stabil családi körülmények között kell éljenek, anyagi biztonságban, fizikai és lelki egészségnek örvendenek, a lakhatási körülményeik megfelelnek. Az engedélyt három évre kapják és ezt meghosszabbíthatják – mondta az igazgató.

A gyerekek 18 éves korukig maradhatnak a hivatásos nevelőszülőknél, de amennyiben a szülők ragaszkodnak hozzájuk, akkor tovább is. Viszont az érdekük azt kívánja, hogy mielőbb visszailleszkedjenek vér szerinti családjukba, vagy amennyiben ez nem lehetséges, örökbe fogadják őket. Ha egyik sem sikerül, akkor a nevelőszülőknél maradnak, hiszen a stabilitás a legfontosabb – hangsúlyozta Elekes Zoltán. A hivatásos nevelőszülői lehetőség iránt a Maros és a Hargita megyei szociális és gyermekjogvédő igazgatóságnál lehet érdeklődni.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. január 28., szerda

Hiába volt szekus besúgó, több százezer lejt ítéltek meg Băsescunak

A bukaresti ítélőtábla szerdán elrendelte, hogy államelnöki hivatal fizessen ki több mint 754 ezer lejt Traian Băsescu volt államfőnek az elmaradt elnöki járandóság címén arra az időszakra, amikor a juttatás folyósítását felfüggesztették.

Hiába volt szekus besúgó, több százezer lejt ítéltek meg Băsescunak
Hirdetés
2026. január 28., szerda

Bolojan: Románia euróövezeti csatlakozása a költségvetési hiány csökkentésétől függ

Románia euróövezeti csatlakozása addig nem kerülhet napirendre, amíg az ország nem csökkenti tartósan a költségvetési hiányt a GDP 3 százaléka alá – jelentette ki Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán Berlinben.

Bolojan: Románia euróövezeti csatlakozása a költségvetési hiány csökkentésétől függ
2026. január 28., szerda

Három személy feladata lesz a kóborkutya-helyzet nyilvántartása a Maros megyei önkormányzatnál

Új szakosztályt hoztak létre a Maros Megyei Tanácsnál a gazdátlan ebek helyzetének kezelésére. A döntés nem választható opció volt: a rendőrség és az állategészségügyi hatóság szólította fel az önkormányzatot a mulasztás pótlására.

Három személy feladata lesz a kóborkutya-helyzet nyilvántartása a Maros megyei önkormányzatnál
2026. január 28., szerda

Jó hír a fogyasztóknak: már most vannak a hatósági árnál olcsóbb gázajánlatok

Az Országos Energiaszabályozó Hatóság (ANRE) elnöke szerint a földgáz jelenlegi kilowattóránkénti 0,31 lejes hatósági áránál alacsonyabb ajánlatok is elérhetők április elsejétől az intézmény árösszehasonlító weboldalán: 0,30 lej/kWh.

Jó hír a fogyasztóknak: már most vannak a hatósági árnál olcsóbb gázajánlatok
Hirdetés
2026. január 28., szerda

Megnehezíti a hóolvadás egy csíkszeredai utca lakóinak életét

A hóolvadás miatt felgyűlt és el nem folyó víz teszi körülményessé a közlekedést és nehezíti a lakók életét a csíkszeredai Decemberi forradalom lakónegyed egyik utcájában.

Megnehezíti a hóolvadás egy csíkszeredai utca lakóinak életét
2026. január 28., szerda

Digitális szintlépés a Hargita megyei iskolákban: megérkeztek az első szállítmányok

Látványos szakaszához érkezett Hargita Megye Tanácsának eddigi legjelentősebb oktatási beruházása: 83 tanintézmény kap bútorzatot és csúcstechnológiás digitális felszerelést. A több mint 101 millió lej értékű projekt első eszközeit Korondon mutatták be.

Digitális szintlépés a Hargita megyei iskolákban: megérkeztek az első szállítmányok
2026. január 28., szerda

Hatástalanították a román partokra sodródott tengeri aknát

A haditengerészeti búvárok szerdán 14 óra körül hatástalanították a Midia lőtér közeli partra sodródott tengeri aknát – tájékoztatott a védelmi minisztérium.

Hatástalanították a román partokra sodródott tengeri aknát
Hirdetés
2026. január 28., szerda

Jelentős hőmérséklet-ingadozás várható februárban

Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) szerint február időjárása jelentős hőmérsékleti kontrasztokat hozhat: a hónap egyes időszakaiban a januárihoz hasonló hideg, máskor pedig tavaszias meleg is előfordulhat.

Jelentős hőmérséklet-ingadozás várható februárban
2026. január 28., szerda

Megrongálhatták Hargita Megye Tanácsának szolgálati autóját: rendőrségi nyomozás indult

Büntetőeljárást indított a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság, miután alapos a gyanú, hogy szándékosan megrongálták a megyei tanács egyik szolgálati járművét.

Megrongálhatták Hargita Megye Tanácsának szolgálati autóját: rendőrségi nyomozás indult
2026. január 28., szerda

Lopott autóval ment Csíkból Udvarhelyre, majd ellopott egy másikat is, hogy haza tudjon menni

Két autót is eltulajdonított egyetlen éjszaka alatt egy 22 éves, csíkszeredai fiatalember: egyiket lakóhelyéről, másikat Székelyudvarhelyről vitte el.

Lopott autóval ment Csíkból Udvarhelyre, majd ellopott egy másikat is, hogy haza tudjon menni
Hirdetés