
Többnyire csökkentett létszámmal, de folyamatosan működnek a székelyföldi bölcsődék. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
A bölcsődék minden településen a helyi önkormányzat alárendeltségébe tartoznak, így azokat nem érintik a tanügyminisztérium döntései. Ezért maradhattak nyitva nyár óta a marosvásárhelyi és a csíkszeredai bölcsődék, illetve egy rövid megszakítással a székelyudvarhelyi is. A legkisebbekre felvigyázó intézmények több száz székelyföldi családnak az egyedüli megoldást jelentik a mindennapokban, ráadásul a nyár óta egy koronavírusos fertőzést sem jegyeztek a kisdedóvókban.
2021. február 07., 15:432021. február 07., 15:43
2021. február 07., 15:452021. február 07., 15:45
Az óvodás és kisiskolás gyerekek családja számára hatalmas fejtörést okozott az elmúlt hónapokban, hogy miként oldják meg a gyerekek felvigyázását, oktatását, miközben a szülőknek dolgozniuk kell. A bölcsődébe íratott – és felvett – gyerekek szüleinek eggyel kevesebb teher nyomta a vállát az elmúlt időszakban.
A székelyudvarhelyi kisdedóvó október 16-án bezárta kapuit a járványügyi intézkedések következményeként, de amint ismét zöld zóna lett Székelyudvarhely, ki is nyitott a bölcsőde, amely a járványt megelőzően mintegy hetven család számára jelentett megoldást.
– tudtuk meg Zörgő Noémitől, a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal sajtószóvivőjétől.
Csíkszeredában ősszel sem állt le az élet: mindhárom csoport teljes létszámmal működik, és van is igény rá. Sőt, decemberben szinte teljes létszámmal vitték is a kicsiket szüleik a három bölcsődei csoportba – tájékoztatott Kövér Katalin, a csíkszeredai bölcsődeigazgató.
„Két család esetében volt a szülő, illetve a nagyszülő koronavírusos, a gyerekeik addig nem jöttek az intézménybe, de más gond nem volt” – árulta el Kövér Katalin. Az eddigi években mindig túljelentkezés volt már az első iratkozásnál, sokan várólistára kerültek, tavaly először fordult elő, hogy nem teltek be a helyek az első jelentkezésnél, hiszen sokan féltek a vírustól – tudtuk meg. „Most is vannak várólistán néhányan, de teljes létszámmal működünk. Nagy felülete van a bölcsődénknek, minden csoportnak megvan a maga ebédlője, játszója, hálója, nem egy légtérben vannak a gyerekek.
– tájékoztatott a részletekről a bölcsődeigazgató.
A szabályoknak megfelelően, csökkentett létszámmal működnek a marosvásárhelyi kisdedóvók, amelyekre minden évben hatalmas igény mutatkozik. A járvány ellenére a tavalyi iratkozásnál sem volt ez másként:
Átalakították a bölcsődéket, belső szabályokat alakítottak ki, és az elvárásoknak megfelelve fogadják a gyerekeket nyár óta, megkönnyítve ezzel sok marosvásárhelyi kisgyerekes család életét.
A munkaügyi-, egészségügyi- és tanügyminisztériumi közös rendeletnek megfelelve legtöbb 120 gyereket fogadnak összesen a hat intézménybe naponta, de
– tudtuk meg Ferencz Emőkétől, a marosvásárhelyi bölcsődékért felelős igazgatótól. Hozzátette, volt megbetegedés a dadusok között, de nem a bölcsődében kapták el a koronavírust, és nem is terjedt el az intézményben.
Többen igényelnék a kisdedóvót, de a járványügyi helyzet alakulásától függ, hogy tudnak-e majd fogadni több gyereket ezután – tájékoztatta a Székelyhont az intézményvezető.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!