
Többnyire csökkentett létszámmal, de folyamatosan működnek a székelyföldi bölcsődék. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
A bölcsődék minden településen a helyi önkormányzat alárendeltségébe tartoznak, így azokat nem érintik a tanügyminisztérium döntései. Ezért maradhattak nyitva nyár óta a marosvásárhelyi és a csíkszeredai bölcsődék, illetve egy rövid megszakítással a székelyudvarhelyi is. A legkisebbekre felvigyázó intézmények több száz székelyföldi családnak az egyedüli megoldást jelentik a mindennapokban, ráadásul a nyár óta egy koronavírusos fertőzést sem jegyeztek a kisdedóvókban.
2021. február 07., 15:432021. február 07., 15:43
2021. február 07., 15:452021. február 07., 15:45
Az óvodás és kisiskolás gyerekek családja számára hatalmas fejtörést okozott az elmúlt hónapokban, hogy miként oldják meg a gyerekek felvigyázását, oktatását, miközben a szülőknek dolgozniuk kell. A bölcsődébe íratott – és felvett – gyerekek szüleinek eggyel kevesebb teher nyomta a vállát az elmúlt időszakban.
A székelyudvarhelyi kisdedóvó október 16-án bezárta kapuit a járványügyi intézkedések következményeként, de amint ismét zöld zóna lett Székelyudvarhely, ki is nyitott a bölcsőde, amely a járványt megelőzően mintegy hetven család számára jelentett megoldást.
– tudtuk meg Zörgő Noémitől, a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal sajtószóvivőjétől.
Csíkszeredában ősszel sem állt le az élet: mindhárom csoport teljes létszámmal működik, és van is igény rá. Sőt, decemberben szinte teljes létszámmal vitték is a kicsiket szüleik a három bölcsődei csoportba – tájékoztatott Kövér Katalin, a csíkszeredai bölcsődeigazgató.
„Két család esetében volt a szülő, illetve a nagyszülő koronavírusos, a gyerekeik addig nem jöttek az intézménybe, de más gond nem volt” – árulta el Kövér Katalin. Az eddigi években mindig túljelentkezés volt már az első iratkozásnál, sokan várólistára kerültek, tavaly először fordult elő, hogy nem teltek be a helyek az első jelentkezésnél, hiszen sokan féltek a vírustól – tudtuk meg. „Most is vannak várólistán néhányan, de teljes létszámmal működünk. Nagy felülete van a bölcsődénknek, minden csoportnak megvan a maga ebédlője, játszója, hálója, nem egy légtérben vannak a gyerekek.
– tájékoztatott a részletekről a bölcsődeigazgató.
A szabályoknak megfelelően, csökkentett létszámmal működnek a marosvásárhelyi kisdedóvók, amelyekre minden évben hatalmas igény mutatkozik. A járvány ellenére a tavalyi iratkozásnál sem volt ez másként:
Átalakították a bölcsődéket, belső szabályokat alakítottak ki, és az elvárásoknak megfelelve fogadják a gyerekeket nyár óta, megkönnyítve ezzel sok marosvásárhelyi kisgyerekes család életét.
A munkaügyi-, egészségügyi- és tanügyminisztériumi közös rendeletnek megfelelve legtöbb 120 gyereket fogadnak összesen a hat intézménybe naponta, de
– tudtuk meg Ferencz Emőkétől, a marosvásárhelyi bölcsődékért felelős igazgatótól. Hozzátette, volt megbetegedés a dadusok között, de nem a bölcsődében kapták el a koronavírust, és nem is terjedt el az intézményben.
Többen igényelnék a kisdedóvót, de a járványügyi helyzet alakulásától függ, hogy tudnak-e majd fogadni több gyereket ezután – tájékoztatta a Székelyhont az intézményvezető.
Nicușor Dan államelnök pénteki sajtótájékoztatóján kijelentette, az ország pénzügyi stabilitásának biztosítása érdekében azt szeretné, hogy a kormány a jövő évi költségvetést már idén ősszel előterjessze.
Gyergyószentmiklós önkormányzata elfogadta a város 2026-os költségvetését. Az elsőszámú cél a korábban félbemaradt és elhúzódó beruházások lezárása, a felásott utak helyreállítása. Számos beruházást készítenek elő és új szociális program is indul.
Válsághelyzet van – jelentette be Székelyudvarhely polgármestere a város iskolahálózatában felmerült problémákat illetően. Az Orbán Balázs Általános Iskolában statikai problémák merültek fel, ott a következő tanévben mégsem indulhat újra az oktatás.
Kézdivásárhely önkormányzati képviselő testülete soros havi ülésén a város által adományozható elismerés kérdésben is döntést hozott. Idén Gábor Rezső matematikatanár, a Gábor Áron Szakképző Líceum nyugalmazott igazgatója veheti át a Pro Urbe díjat.
A Kájoni János, a Márton Áron és a Nagymező utcában, valamint a Szék útján zajlik pénteken a kátyúzás és az aszfaltréteg javítása – számolt be Facebook-oldalán Bors Béla, Csíkszereda alpolgármestere.
A hétfői cotroceni-i konzultációk abból a kérdésből indulnak majd ki, hogy milyen kormánytöbbséget javasolnak a parlamenti pártok, legyen szó „teljes értékű”, kisebbségi vagy technokrata kabinetről – jelentette ki Nicușor Dan, Románia elnöke.
Markó Béla volt RMDSZ-elnök pénteken az Agerpresnek kijelentette, hogy aggasztja az ország politikai helyzete.
Őrizetbe vették Gigi Ștefant és Teodor Nițát, a konstancai területi ügyészség két ügyészét, akiket befolyással üzérkedés és hivatali visszaélésre való felbujtással gyanúsítanak.
Közel 30 köbméter, nyilvántartásban nem szereplő faanyagot találtak a rendőrök egy cégnél Hargita megyében.
szóljon hozzá!