
Többnyire csökkentett létszámmal, de folyamatosan működnek a székelyföldi bölcsődék. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
A bölcsődék minden településen a helyi önkormányzat alárendeltségébe tartoznak, így azokat nem érintik a tanügyminisztérium döntései. Ezért maradhattak nyitva nyár óta a marosvásárhelyi és a csíkszeredai bölcsődék, illetve egy rövid megszakítással a székelyudvarhelyi is. A legkisebbekre felvigyázó intézmények több száz székelyföldi családnak az egyedüli megoldást jelentik a mindennapokban, ráadásul a nyár óta egy koronavírusos fertőzést sem jegyeztek a kisdedóvókban.
2021. február 07., 15:432021. február 07., 15:43
2021. február 07., 15:452021. február 07., 15:45
Az óvodás és kisiskolás gyerekek családja számára hatalmas fejtörést okozott az elmúlt hónapokban, hogy miként oldják meg a gyerekek felvigyázását, oktatását, miközben a szülőknek dolgozniuk kell. A bölcsődébe íratott – és felvett – gyerekek szüleinek eggyel kevesebb teher nyomta a vállát az elmúlt időszakban.
A székelyudvarhelyi kisdedóvó október 16-án bezárta kapuit a járványügyi intézkedések következményeként, de amint ismét zöld zóna lett Székelyudvarhely, ki is nyitott a bölcsőde, amely a járványt megelőzően mintegy hetven család számára jelentett megoldást.
– tudtuk meg Zörgő Noémitől, a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal sajtószóvivőjétől.
Csíkszeredában ősszel sem állt le az élet: mindhárom csoport teljes létszámmal működik, és van is igény rá. Sőt, decemberben szinte teljes létszámmal vitték is a kicsiket szüleik a három bölcsődei csoportba – tájékoztatott Kövér Katalin, a csíkszeredai bölcsődeigazgató.
„Két család esetében volt a szülő, illetve a nagyszülő koronavírusos, a gyerekeik addig nem jöttek az intézménybe, de más gond nem volt” – árulta el Kövér Katalin. Az eddigi években mindig túljelentkezés volt már az első iratkozásnál, sokan várólistára kerültek, tavaly először fordult elő, hogy nem teltek be a helyek az első jelentkezésnél, hiszen sokan féltek a vírustól – tudtuk meg. „Most is vannak várólistán néhányan, de teljes létszámmal működünk. Nagy felülete van a bölcsődénknek, minden csoportnak megvan a maga ebédlője, játszója, hálója, nem egy légtérben vannak a gyerekek.
– tájékoztatott a részletekről a bölcsődeigazgató.
A szabályoknak megfelelően, csökkentett létszámmal működnek a marosvásárhelyi kisdedóvók, amelyekre minden évben hatalmas igény mutatkozik. A járvány ellenére a tavalyi iratkozásnál sem volt ez másként:
Átalakították a bölcsődéket, belső szabályokat alakítottak ki, és az elvárásoknak megfelelve fogadják a gyerekeket nyár óta, megkönnyítve ezzel sok marosvásárhelyi kisgyerekes család életét.
A munkaügyi-, egészségügyi- és tanügyminisztériumi közös rendeletnek megfelelve legtöbb 120 gyereket fogadnak összesen a hat intézménybe naponta, de
– tudtuk meg Ferencz Emőkétől, a marosvásárhelyi bölcsődékért felelős igazgatótól. Hozzátette, volt megbetegedés a dadusok között, de nem a bölcsődében kapták el a koronavírust, és nem is terjedt el az intézményben.
Többen igényelnék a kisdedóvót, de a járványügyi helyzet alakulásától függ, hogy tudnak-e majd fogadni több gyereket ezután – tájékoztatta a Székelyhont az intézményvezető.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!