
Nem rendeltetésszerűen használják a könyvkuckókat és gyakran megrongálják, ezért el fogják költöztetni azokat
Fotó: Pinti Attila
Bár rendszeresen megrongálják a csíkszeredai központi parkba kihelyezett három könyvkuckót, az ötletgazda civil szervezet nem mond le erről a kezdeményezéséről. Azt tervezik, hogy a kuckókat tavasztól más helyszínre költöztetik, hogy az érdeklődő járókelők továbbra is hozzáférjenek kölcsönözhető könyvekhez.
2019. december 17., 15:562019. december 17., 15:56
Három cserekönyvkuckót helyezett ki a Spektrum Oktatási Központ 2017 nyarán a csíkszeredai központi parkba. Az elmúlt két és fél évben azonban a kis faházikókat többször is megrongálták: mindhárom kuckó ajtaját tönkretették, az ablakaikat betörték, illetve kettőt a sarkaiból is kitéptek. Ottjártunkkor az egyikben egy könyvet találtunk, a második üresen „várakozott”. A harmadik kuckó viszont érdekes kiadványokat tartalmazott, például Jókai Mór Szegény gazdagok című regényét, illetve Benedek Elek Nagyapó mesefái című mesegyűjteményét.
Fotó: Pinti Attila
– magyarázta Ferencz Katalin, az oktatási központ munkatársa, a kuckók kihelyezésének kezdeményezője. Hozzátette, ráadásul valóban nagyon sokszor megrongálják, tavasztól őszig havi rendszerességgel javították a házikókat. Ugyanakkor jó néven vették, hogy nemcsak ők tekintették szívügyüknek a kezdeményezést, hanem
Bár nem tartott sokáig, amíg újra tönkretették.
Fotó: Pinti Attila
Egyelőre a helyükön maradnak a faházikók, azonban Ferencz Kingától megtudtuk, tavasszal elköltöztetik azokat a város olyan pontjaira, ahol térfigyelő kamerák vannak. Abban bíznak, hogy így elejét vehetik az újabb rongálásoknak. Az egyik új helyszínként a Szabadság térre gondoltak, mivel ott sokan kiülnek a padokra, így pihenés közben egy-egy könyvet is ellapozhatnak. A másik két kuckónak még nem találtak új helyet, de tavasszal majd eldöntik, hova költöztetik.
– mondta. Hozzátette, követték a József Attila Általános Iskolában, a Petőfi Sándor Általános Iskolában, a Nagy Imre Általános Iskolában, valamint a Nagy István Művészeti Középiskolában korábban kihelyezett könyvkuckók sorsát is, és azt tapasztalták, hogy azok a könyvtárosoknak köszönhetően rendeltetésszerűen működnek. Mint megjegyezte, nemrég egy óvoda is jelezte, hogy szeretnének hasonló cserekönyvkuckót, ehhez keresnek támogatót.
Fotó: Pinti Attila
„Összességében úgy látjuk, van igény ezekre a kezdeményezésekre, nem a lakosság nyitottságával van baj, hanem úgy tűnik, akadnak mindenhol rongálók, akik nemcsak a könyvkuckókat, hanem általában véve az utcabútorzatot is szeretik tönkretenni és a facsemetéket is kitörni” – adott hangot véleményének a kezdeményező. Hozzáfűzte, mindenképpen folytatni szeretnék a 2017-es kezdeményezésüket.
Egy 68 éves férfi fulladt a tengerbe Eforiénál csütörtök délután, miután a nap folyamán háromszor is kimentették a hullámok közül a vízimentők, de újra és újra bement a vízbe. Eforie Nord strandjain vörös zászló van kitűzve, tilos a fürdőzés.
Az előzetes helyszíni vizsgálat során nem találtak robbanóanyag-maradványokat a Tulcea megyei Plauru település közelében fellelt dróndarabokon – közölte csütörtökön a védelmi minisztérium.
Egy ember fennakadt a nagyfeszültségű vezetékeken a marosvásárhelyi Szabadság és Méh utca kereszteződésében. Az érintettet végül biztonságban lehozták a tűzoltók, majd kórházba szállították.
Megbírságolt és a tevékenység felfüggesztésére kötelezett egy gyimesközéploki rendezvényszervezőt a Hargita Megyei Környezetőrség, mert nem volt meg a szükséges környezetvédelmi engedélye a mintegy négyszáz férőhelyes sátorban tartott eseményekhez.
Tavaly az Európai Unió internethasználóinak csaknem egyharmada (32,7 százaléka) rendelkezett előfizetéssel filmeket, sorozatokat vagy sportközvetítéseket kínáló streamingszolgáltatásra – közölte csütörtökön az Eurostat.
A védelmi minisztérium csütörtökön arra figyelmeztetett, hogy a nem hivatalos internetes oldalakon közzétett térképek nem tükrözik a román légtér valós helyzetét.
Narancssárga színű (másodfokú) meteorológiai riasztást adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat Maros megye több településére. A figyelmeztetés csütörtökön 17 óra 15 percig van érvényben.
A gazdák több mint 98 százaléka megkapta a 2025-ös mezőgazdasági támogatásokat, amelyek összértéke meghaladja a 2,6 milliárd eurót – közölte csütörtökön a mezőgazdasági minisztérium.
A kormány csütörtöki ülésén elfogadott egy határozatot az Európai Bizottság SAFE védelmi hitelkeretéből Romániának megítélt források elosztásáról.
Felhőszakadással és erős széllel érkezett meg a vihar Csíkszékre csütörtök délután. A vihar miatt Ro-Alert üzenetet is küldtek a csíkszeredaiaknak.
5 hozzászólás