
Különböző gyógykezeléseken vehetnek részt az igénylők a kezelőbázisokon. Képünk illusztráció
Fotó: Gecse Noémi
Nagyobb az érdeklődés a gyógykezelési jegyek iránt tavalyhoz képest, eddig 740 kérést nyújtottak be a Hargita Megyei Nyugdíjpénztárhoz. Az igényléseket az év folyamán több fordulóban fogadják, legkésőbb november 30-áig.
2022. március 22., 21:552022. március 22., 21:55
2022. március 23., 10:322022. március 23., 10:32
Mint a Hargita Megyei Nyugdíjpénztár illetékese érdeklődésünkre tájékoztatott, március 9-étől kezdődően 18 fordulóban fogadják a kezelési jegyekre az igényléseket, legkésőbb november 30-ig. Az első fordulóban eddig 740 kérést iktattak, valamivel többet, mint 2021-ben ilyenkor.
– osztotta meg. Tőle tudjuk, hogy jelenleg a nyugdíjpénztár gyógykezelési jegyet az amarai és a kovásznai kezelőbázisokra, valamint az Algyógyra és Püspökfürdőre (Május 1) biztosít a nyugdíjasoknak és a köznyugdíjrendszer biztosítottjainak, valamint azon személyeknek, akik jogosultak valamely speciális törvény alapján ingyenes gyógykezelési jegyre. Hozzátette,
„A gyógykezelési jegyek elosztása informatikai program segítségével történik, a gyógykezelés indokoltsága, a kérés iktatásának időpontja, illetve a különböző jogosultsági kategóriák alapján. A kezelési jegyben részesülők listája megtekinthető az intézmény székhelyén, vagy a cjphr.ro weboldalon” – jegyezte meg.
Gyógykezelési jegy igényelhető hozzájárulás befizetésével is a pénztártól, a nyugdíjasoknak a gyógykezelést megelőző hónapi bruttó nyugdíjuk 50 százalékával kell hozzájárulniuk a jegy árához, a biztosítottak pedig a gyógykezelési jegy árának felét kell kifizetniük. Azonban teljes árat kell fizetniük azoknak a biztosítottaknak, akiknek a fizetése nagyobb, mint az országos bruttó átlagbér.
– tudtuk meg.
A jegyigénylési kérésnek tartalmaznia kell a kérelmező nevét, személyi számát (CNP), lakcímét, telefonszámát, a gyógyfürdői helység megnevezését, az időszakot, amikor a kezelésre igényt tartana, valamint az igénylői minőségét.
– jegyezte meg a nyugdíjpénztár munkatársa. A kéréseket postán, e-mailben (a biletehr@cnpp.ro címre), vagy személyesen lehet eljuttatni a Hargita Megyei Nyugdíjpénztár csíkszeredai székhelyére, a Kossuth Lajos 94. szám alá. Fontos tudni, hogy a kérelmeket legalább 30 nappal a jegyigénylési időszak első hónapja előtt kell benyújtani. A kérelmező legfeljebb három üdülőhelyet választhat, a kérelmeket közvetlenül a számítógépes alkalmazásban iktatják.
A kiutalt jegyek átvételénél be kell nyújtani továbbá a kezelést megelőző hónapra vonatkozó nyugdíjszelvényt, az alkalmazottak esetében az előző hónapra vonatkozó bruttó jövedelmi igazolást, valamint orvosi javaslatot a kezelésre. A legnépszerűbb célpontoknak egyébként a Hargita megyei igénylők között a kovásznai, a szovátai, a tusnádfürdői kezelőbázisok, valamint Püspökfürdő és Félixfürdő számítanak, de szívesen választják Herkulesfürdőt és Algyógyot, az Amara kezelőbázist, valamint más tengerparti fürdőhelyeket is.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja a kormányzást és Sorin Grindeanut javasolja miniszterelnöknek.
A múlt évben 9399 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme, 13,6 százalékkal nagyobb mint 2024.ben; a kiadások átlagösszege 8037 lej volt, ami a jövedelem 85,5 százalékát jelentette.
Sárga jelzésű viharriasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdély, Moldova, Dobrudzsa, Munténia, és Olténia 23 megyéjének egyes térségeire.
Naponta 800 munkás, több mint 700 munkagép dolgozik a Marosvásárhely-Nyárádszereda autópálya-szakasz építésén, ahol már elkezdték az aszfaltozást – közölte Horațiu Cosma, a szállításügyi minisztérium államtitkára a közösségi oldalán.
Újabb sárga jelzésű hőségriasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM): szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetője, Dominic Fritz és Kelemen Hunor szövetségi elnök szerdán egyeztet a kisebbségi kormány megalakításáról és a miniszterelnök-jelöltről.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása, amelyet a párt új alapszabályának bukaresti törvényszéki bejegyzése után zárnak le – jelentette be Ionel Bogdan képviselő.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
1 hozzászólás