
Különböző gyógykezeléseken vehetnek részt az igénylők a kezelőbázisokon. Képünk illusztráció
Fotó: Gecse Noémi
Nagyobb az érdeklődés a gyógykezelési jegyek iránt tavalyhoz képest, eddig 740 kérést nyújtottak be a Hargita Megyei Nyugdíjpénztárhoz. Az igényléseket az év folyamán több fordulóban fogadják, legkésőbb november 30-áig.
2022. március 22., 21:552022. március 22., 21:55
2022. március 23., 10:322022. március 23., 10:32
Mint a Hargita Megyei Nyugdíjpénztár illetékese érdeklődésünkre tájékoztatott, március 9-étől kezdődően 18 fordulóban fogadják a kezelési jegyekre az igényléseket, legkésőbb november 30-ig. Az első fordulóban eddig 740 kérést iktattak, valamivel többet, mint 2021-ben ilyenkor.
– osztotta meg. Tőle tudjuk, hogy jelenleg a nyugdíjpénztár gyógykezelési jegyet az amarai és a kovásznai kezelőbázisokra, valamint az Algyógyra és Püspökfürdőre (Május 1) biztosít a nyugdíjasoknak és a köznyugdíjrendszer biztosítottjainak, valamint azon személyeknek, akik jogosultak valamely speciális törvény alapján ingyenes gyógykezelési jegyre. Hozzátette,
„A gyógykezelési jegyek elosztása informatikai program segítségével történik, a gyógykezelés indokoltsága, a kérés iktatásának időpontja, illetve a különböző jogosultsági kategóriák alapján. A kezelési jegyben részesülők listája megtekinthető az intézmény székhelyén, vagy a cjphr.ro weboldalon” – jegyezte meg.
Gyógykezelési jegy igényelhető hozzájárulás befizetésével is a pénztártól, a nyugdíjasoknak a gyógykezelést megelőző hónapi bruttó nyugdíjuk 50 százalékával kell hozzájárulniuk a jegy árához, a biztosítottak pedig a gyógykezelési jegy árának felét kell kifizetniük. Azonban teljes árat kell fizetniük azoknak a biztosítottaknak, akiknek a fizetése nagyobb, mint az országos bruttó átlagbér.
– tudtuk meg.
A jegyigénylési kérésnek tartalmaznia kell a kérelmező nevét, személyi számát (CNP), lakcímét, telefonszámát, a gyógyfürdői helység megnevezését, az időszakot, amikor a kezelésre igényt tartana, valamint az igénylői minőségét.
– jegyezte meg a nyugdíjpénztár munkatársa. A kéréseket postán, e-mailben (a biletehr@cnpp.ro címre), vagy személyesen lehet eljuttatni a Hargita Megyei Nyugdíjpénztár csíkszeredai székhelyére, a Kossuth Lajos 94. szám alá. Fontos tudni, hogy a kérelmeket legalább 30 nappal a jegyigénylési időszak első hónapja előtt kell benyújtani. A kérelmező legfeljebb három üdülőhelyet választhat, a kérelmeket közvetlenül a számítógépes alkalmazásban iktatják.
A kiutalt jegyek átvételénél be kell nyújtani továbbá a kezelést megelőző hónapra vonatkozó nyugdíjszelvényt, az alkalmazottak esetében az előző hónapra vonatkozó bruttó jövedelmi igazolást, valamint orvosi javaslatot a kezelésre. A legnépszerűbb célpontoknak egyébként a Hargita megyei igénylők között a kovásznai, a szovátai, a tusnádfürdői kezelőbázisok, valamint Püspökfürdő és Félixfürdő számítanak, de szívesen választják Herkulesfürdőt és Algyógyot, az Amara kezelőbázist, valamint más tengerparti fürdőhelyeket is.
A természetes légkondicionálás fontosságára hívják fel a figyelmet kertészeti szakemberek, hangsúlyozva, hogy a növényzet komplex, biológiai úton csökkenti a forróságot.
Vörös hőségriasztás van érvényben szerda reggelig az ország területének háromnegyed részén; fokozott hőterhelés és helyenként 41 Celsius-fokos maximumok várhatók.
Az írásbeli vizsgákkal folytatódik hétfőn az érettségi. Az oktatási minisztérium által jóváhagyott menetrend szerint hétfőn román nyelvből és irodalomból mérik fel a tanulók tudását.
A harmadfokú hőségriasztás következtében az év eddigi legforróbb napján vagyunk túl. Bár a délutáni órákban úgy tűnt, hogy viharok váltják a kánikulát, ez végül nem következett be.
Lakóháznál keletkezett tűz vasárnap este Sóvárad főutcáján, ahol javak váltak a lángok martalékává, ugyanakkor az épület tulajdonosa enyhébb füstmérgezést szenvedett – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) vasárnap közzétett adatai szerint az idei első negyedévben a romániai kereskedelmi szálláshelyek 390 900 külföldi turistát fogadtak, akik összesen 1,488 milliárd lejt költöttek el.
A rendkívüli hőség miatt 35 megyében korlátozzák hétfőn és kedden a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.
A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
1 hozzászólás