
Néhány hónappal a szemétgyűjtési akciók után ismét bőven van, amit felszedni
Fotó: Gábos Albin
Hiába szedik össze minden év tavaszán lelkes önkéntesek a kidobott, szétszórt hulladékot a patakok, folyók partjáról, ismeretlen szemetelők tesznek arról, újra és újra bőven legyen, amit összegyűjteni.
2019. augusztus 12., 09:272019. augusztus 12., 09:27
2019. augusztus 12., 14:262019. augusztus 12., 14:26
Minden tavasszal nagyszabású szemétgyűjtési akciók zajlanak a városok, települések szélén, a folyók és patakok mentén. Csíkszeredában április elején a Suta-tó környékéről negyven zsák hulladékot gyűjtöttek össze önkéntesek a Kőbefőtt és a Határátlépők Facebook-csoportok szervezésével.

Negyven zsák hulladékot gyűjtöttek össze önkéntesek a csíkszeredai Suta-tó környékéről szombaton. A kalákába közel harmincan kapcsolódtak be, és azt kellett megállapítaniuk, hogy a szemét nagyja kirándulóktól származik. Meg fog ez változni?
A kitakarított helyszínre visszatértünk – a sok kidobott palackot, zacskót és dobozt az elnőtt fű takarta valamelyest, de a kupacokban éktelenkedő szemét már kirítt a növényzet közül.
Fotó: Gábos Albin
A Suta-tó felé vezető úton több helyen is láttunk leürítve több zsáknyi üveget, palackot, kicsit odébb pedig halomban hevertek a sörös dobozok. A gátnál kirándulók után hagyott szemetet láttunk, az egykori tó medrének szélén pedig újabb halom hulladék látványa fogadott. Ide még zöldhulladékot is (faleveleket, fanyesedéket) kidobtak.
Több száz zsák szemetet gyűjtöttek össze, szintén áprilisban a vízpartok közelében a csíkszeredai önkormányzat és a Harvíz Rt. szervezésében. Összesen tizennégy kilométernyi szakaszon, több patak illetve az Olt-folyó mentén szedték a hulladékokat az önkéntesek. Az Olt-folyó partjához most újra kilátogattunk.
A város székelyudvarhelyi kijáratának közelében, az Olt-híd alatt ugyan találtunk néhány kidobott műanyag palackot, vödröt, különböző csomagolóanyagokat, sörös dobozokat, de nem láttunk halmokban álló szemétkupacokat. Bár az elnőtt part menti növényzet eltakarhatta ezeket, csak néhány ágon fennakadt zacskót láttunk a folyó fölött himbálózni. Az úttól eltávolodva a folyó mentén továbbhaladva kirándulók utáni szeméttel itt is találkoztunk, viszont sem építkezési törmeléket, sem szeméthalmokat nem láttunk.
Fotó: Gábos Albin
A zsögödfürdői részen sem volt szemetes a part, mindössze a folyón átívelő híd közelében vettünk észre kisebb méretű fennakadó pillepalack-szigetet az Oltban. Ennél sokkal rosszabb helyzet uralkodik az Olt Szécseny közeli szakaszán – ezt már Száva Emese mondta, aki gyakran sétál kutyáival Csíkszereda környékén. Mint fogalmazott,
A hétvégén hat csíkszeredai civil önkéntes összefogott, közöttük volt Száva Emese is, akik megpróbálták felszámolni a feltorlódott hulladékszigetet a Somlyó-patakának egy zsögödi szakaszán. Mint mondták, egy átfolyó előtt gyűlt fel a sok háztartási szemét, mindenféle műanyaggal és fanyesedékkel együtt.
Fotó: Önkéntes szemétgyűjtő csapat
de úgy vélik, hogy a városháza gépi erővel hatékonyabb munkát végezhetne.
Fotó: Önkéntes szemétgyűjtő csapat
„Örömmel látnék olyan állami szerveket, aki végre lépnének az ügyben. Ha kell, a civilek is besegítenének, mert nem mindent a hatóságoktól várunk el. De ha én felszedem más mocskát, akkor az lenne a legjobb érzés, ha tudnám, hogy az újratermelődést valaki legalább megpróbálja megakadályozni, akinek van erre jogosultsága” – jegyezte meg Száva Emese.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetője, Dominic Fritz és Kelemen Hunor szövetségi elnök szerdán egyeztet a kisebbségi kormány megalakításáról és a miniszterelnök-jelöltről.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása, amelyet a párt új alapszabályának bukaresti törvényszéki bejegyzése után zárnak le – jelentette be Ionel Bogdan képviselő.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
szóljon hozzá!