
A nap célja, hogy megkülönböztetett tisztelettel forduljunk mind a magyar, mind más népek meséi felé
Fotó: Veres Nándor
Benedek Elek születésnapján, azaz szeptember 30-án tartják a magyar népmese napját, amely jó alkalom arra, hogy a népmese kerüljön a rendezvények fókuszába. Marosvásárhelyen két nap is mesével ünneplik ezt a jeles napot, Székelyudvarhelyen és Csíkszeredában sem maradnak mese nélkül a műfaj kedvelői.
2022. szeptember 28., 17:272022. szeptember 28., 17:27
Marosvásárhelyen már csütörtökön a népmese kerül a fókuszba, ugyanis a Kult Fesztivál meghívottja Zalka Csenge Virág nemzetközi mesemondó, aki 17 órától a marosvásárhelyi várba várja a meseszerető kicsiket és nagyokat. Kópék, furfangosok, lázadók: Tréfás mesék a világ körül – ez Zalka Csenge Virág előadásának a címe, amelyben ravasz rókák, éles eszű legények, tűzrőlpattant leányok lesznek a főszereplők.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány szeptember 30-án több programra is várja a mesekedvelő kicsiket és nagyokat: a Maros Művészegyüttes kövesdombi székházában 11 órai kezdettel Hideg Anna ördöngösfüzesi, Népművészet Mestere-díjas mesemondó előadását hallhatjuk, majd a Szép Palkó mesés-táncos produkciót mutatja be a Maros Művészegyüttes. A Maros Megyei Könyvtár Könyvtárak estéje programsorozatának keretén belül ugyancsak mesél Hideg Anna néni a gyerekeknek a Mesél a mesélő programon, a Park szálló épületében 15.30-tól. 19 órától pedig a felnőtteket várják a Meseestre, az alapítvány székhelyére (Sáros utca, 1. szám). Mesét mond Hideg Anna és helyi mesemondók, itt az alsó korhatár 14 év.
Csíkszeredában a Kájoni János Megyei Könyvtárban 2006 óta minden évben megünneplik a népmese napját, csatlakozva a Magyar Olvasástársaság (HUNRA) által útjára indított, határokon átívelő mozgalomhoz. Idén is színes programmal készülnek, várják a gyerekeket és minden meseszerető felnőttet is a pénteken délelőtt 10 órától kezdődő népmesemaratonra a könyvtárba.
A program zárásaként 16 órától A három kecskegida és a farkas címmel bábelőadásra kerül sor, fellépnek: Majoros Erika és Majoros Ádám.
Székelyudvarhelyen a városi könyvtárban ünnepelnek, ahol a magyar népmese napja apropóján magyar népmeseolvasásra várja a kicsiket Szabó Károly, a könyvtár munkatársa, aki vendégeket is hívott a meseolvasásra.
A népmese napja
2005 tavaszán a Magyar Olvasástársaság felhívással fordult mindazokhoz, akiknek fontos a népmesék fennmaradása és a mesékben élő bölcsesség továbbhagyományozása, hogy csatlakozzon ahhoz a kezdeményezéshez, amely szerint szeptember 30. – Benedek Elek születésnapja – legyen a népmese napja. A nap célja, hogy a könyvtárosok, az óvónők, a pedagógusok és a mesével foglalkozó szakemberek, valamint a meseszerető gyerekek és felnőttek ezen a napon megkülönböztetett tisztelettel forduljanak mind a magyar, mind más népek meséi felé.
Mozgalmas éjszakájuk volt a segesvári tűzoltóknak: néhány órán belül egy tűzesethez, valamint egy közúti szerencsétlenséghez is riasztották őket. A balesetben két felnőtt és két gyermek sérült meg.
Sokak számára nem adatok meg a lehetőség, hogy személyesen legyen jelen a csíksomlyói pünkösdi búcsún. A világhálónak köszönhetően azonban élőben követhető a búcsús szentmise és az azt megelőző események.
Idén is kiemelt figyelemmel követjük a csíksomlyói pünkösdi búcsú eseményeit, ráadásul megújult élő közvetítéses formátumban igyekszünk beszámolni az összmagyarság legnagyobb zarándoklatáról. Kövesse velünk az idei történéseket.
Keresztalják, lovas zarándokok, autóval, zarándokvonattal vagy éppen busszal érkező erdélyi és anyaországi magyarok találkoznak idén is Csíksomlyón, a pünkösdszombati búcsún. Kövesse élőben a búcsú történéseit a Székelyhonon!
Szívecskéket formázó kezek, lobogó zászlók, könnyek, mosolyok, kézfogások, kiabálások, énekszó, himnusz, megörökített pillanatok – ezeket tapasztaltuk az összenemzeti zarándokvonat sepsiszentgyörgyi fogadásán.
Több százezer ember védelmét biztosítják idén is a csíksomlyói nyeregben a tűzoltók, mentők, csendőrök és rendőrök. Mutatjuk, hol juthatnak segítséghez a zarándokok, és mit tehetnek a rosszullétek megelőzése érdekében.
Újabb elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el pénteken az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) több folyó vízgyűjtő területére.
Az Országos Szociális Felügyeleti és Kifizetési Ügynökség (ANPIS) átutalta az áprilisi gyermeknevelési pótlékok (gyerekpénz) kifizetéséhez szükséges összeget.
A heves esőzések és a patakokban felgyűlt hordalék miatt zavarossá vált a csapvíz Kovásznán, Barátoson, Pákén és Orbaiteleken. A szolgáltató ellenőrzi a vízminőséget, és arra kéri a lakókat, hogy a biztonság kedvéért egyelőre ne fogyasszanak belőle.
Romjaiból építették újjá a gyimesbükki Bethlen–Rákóczi-várat az ezeréves határon. A látványos épület péntek déli átadóünnepségének – amelyet a 30-as számú őrház előtt tartottak – az időjárás is kedvezett.
szóljon hozzá!