
Fotó: Haáz Vince
Az ország több mint felére kiterjedő hőségriasztások lesznek érvényben csütörtökön és pénteken Romániában.
2024. június 20., 11:162024. június 20., 11:16
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) sárga jelzésű (elsőfokú) hőségriasztást adott ki a Körösvidékre, Erdély legnagyobb részére, Moldva déli, Munténia keleti felére és Dobrudzsára. Az érintett régiókban
– írja az Agerpres hírügynökség.
A Bánságban, Olténiában, Munténiában, Dobrudzsa délnyugati és Erdély déli részében narancssárga jelzésű (másodfokú) hőségriasztás lesz érvényben,
E szerint nap közben 33-38 fokra melegszik fel a levegő, de elszigetelten a 39 fokot is eléri. A hőmérséklet-páratartalom mutató meghaladja a kritikus 80-as szintet, az éjszakai minimumok pedig meghaladják majd a 20 fokot. A meteorológusok szerint
így a Körösvidéken, Máramarosban, Erdély legnagyobb részében, és helyenként Olténiában és Munténiában elsőfokú hőségriasztás lesz érvényben, 32-34 fokos nappali csúcsértékekkel.
A Bánságban, Olténia déli, Munténia délnyugati, illetve Erdély és a Körösvidék déli részében másodfokú lesz a riasztás. A hőmérsékleti csúcsok 33 és 37 fok között alakulnak, a hőmérséklet-páratartalom mutató meghaladja a kritikus 80-as szintet, az éjszakai levegő pedig nem hűl le 20 fok alá.
Az ANM figyelmeztet, hogy a következő időszakban a kánikula fokozódhat.
A kulturális minisztérium felvette a szombaton a 79. Cannes-i Filmfesztiválon Arany Pálmával díjazott Fjord című filmet azon stratégiai kulturális projektek listájára, amelyek finanszírozásban részesülnek az Oscar-díjra való jelöléshez.
A háborút nem egy szuperhatalom nyeri meg, hanem a mindenható szeretet, az emberiséget a nyomortól nem a megszámolhatatlan gazdagság, hanem a szeretet kifogyhatatlan ajándéka szabadítja meg – mondta XIV. Leó pápa a vatikáni Szent Péter-bazilikában.
Körülbelül 100 métert zuhant a Bucsecs-hegységben az a két turista, akiket a hegyimentőknek végül sikerült megmenteniük vasárnap.
A Richter-skála szerint 3,5-ös erősségű földrengés történt vasárnap 5 óra 2 perckor Vrancea megyében.
Heves vita bontakozott ki a gyimesbükki Rákóczi-vár felújítása körül, miután Dan Tanasă AUR-os parlamenti képviselő bírálni kezdte a beruházást, illetve annak állami finanszírozását
A Cristian Mungiu rendezésében készült Fjord című, Norvégiában játszódó filmnek ítélte szombat este az Arany Pálmát a zsűri a 79. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Felemelő és feltöltő az az összetartozás és szeretet, ami csak itt tapasztalható meg – vélik a zarándokok, akiket arról kérdeztünk, miért látogatnak évről évre a Nagy- és Kissomlyó-hegy közötti nyeregbe, a Hármashalom-oltárhoz pünkösdkor.
Az összmagyarság ünnepe, tízezrek találkozási pontja, „hazatérés” és még sorolhatnánk a csíksomlyói búcsú jelzőit. Újabb fotós összeállításunkban ezúttal a csíksomlyói búcsú arcait mutatjuk, akiken megakadt a fotósaink szeme és lencséje.
A búcsújárás elengedhetetlen kellékei a feszületek, zászlók, egyházi jelképek, amik tájékozódási pontként is szolgálnak a több százezres tömegben. Fotósaink képein mutatjuk az idei búcsú legszembetűnőbbjeit.
Az idei pünkösdszombaton is kegyes, sőt „túl kegyes” volt az időjárás a zarándokhoz, akik tűző napsütésben, nyárias melegben vehettek részt a búcsús szentmisén, Csíksomlyón. Fotókon mutatjuk.
szóljon hozzá!