
Elővigyázatosság. Jelentősen megnőtt a székelyföldi gyógyszertárak forgalma
A fokozódó járványügyi óvintézkedések nyomán utánajártunk, milyen készítményeket és fertőtlenítő szereket szereznek be leginkább a székelyföldi megyék lakosai a gyógyszertárakból. Mint kiderült: egyre növekvő a kereslet, hiánnyal küszködnek a patikák.
2020. március 12., 10:222020. március 12., 10:22
Megkeresésünkre Bianca Brandiu csíkszeredai gyógyszerész közölte, náluk leginkább védőmaszkot és kézfertőtlenítőt vásárolnak az emberek. Gyógyszerek iránt nem tapasztaltak nagyobb keresletet az átlagosnál, de ugyanakkor aggodalmát fejezte a készletek hiánya miatt:
– mondta el.
Hangsúlyozta, hiába rendelnek nagyobb mennyiséget, még így is ritkábban és egyre kevesebbet tudnak biztosítani a beszállítók. „Meglepően megugrott az egészségügyi szesz iránti kereslet is, jelenleg nincs is készleten belőle” – emelte ki a gyógyszerész.
Egy másik csíkszeredai gyógyszerész arról számolt be, náluk is elsősorban a védőmaszkok iránt nőtt meg a kereslet, de gumikesztyűt is szép számban értékesítenek. Petres Adél rávilágított,
A gyógyszerész általános gyógyszerhiányról beszélt. „A krónikus betegségek kezelésére használt gyógyszerek, a pajzsmirigy- és cukorbetegség esetén használt készítmények is egyébként is folyamatos hiánycikk, a mostani állapotokról már nem is beszélve” – jegyezte meg. Ők is igyekeznek napról-napra pótolni a készleteket.
Raktározni a jelen helyzetben nem is lehetne, erősítette meg Tókos Mária. A székelyudvarhelyi gyógyszerész szerint fokozódni fog a gyógyszerhiány. „Sok olyan készítmény van, amely adalékai, hatóanyagai Kínában készülnek.
– magyarázta a szakember. Székelyudvarhelyen egyébként hetek óta hiánycikk az egészségügyi maszk, kedden a legtöbb gyógyszertárból már a kézfertőtlenítő szerek is kifogytak és a C-vitamin iránt is nagyon megnőtt a kereslet.
„Az immunerősítés valóban fontos, de tudni kell, hogy csak akkor hatékony, ha ezt kúraszerűen, több héten át végezzük. Ezért, azon személyek esetében, akiknél sürgős lenne a vitaminbevitel, tanácsos most inkább intravénásan bevinni a C-vitamint” – tanácsolta a szakember. Javasolta továbbá, ha nem sikerült kézfertőtlenítő készítményt beszereznünk a gyógyszertárból, akkor vásároljunk kékszeszt, ez – enyhén hígítva – ugyanúgy használhatjuk fertőtlenítésre. Az ajtókilincsek stb. fertőtlenítésére pedig a hagyományos háztartási klór is megfelelő.
– tette hozzá a gyógyszerész.
A C-vitamin iránti kereslet Gyergyószentmiklóson is megugrott, de a lapunk által megkeresett gyógyszerészek szerint egyelőre nincs felfokozott hangulat. Egészségügyi maszk és kézfertőtlenítő itt sincsen.
Az általunk megkérdezett marosvásárhelyi gyógyszertárakban legfőképp a kézfertőtlenítőket keresik a vásárlók. Király Andrea gyógyszerész elmondta, hogy
A gyógyszertárban is ugyanazok a kézfertőtlenítők találhatóak, mint a nagyáruházakban. A C-vitamin is jobban fogy, de abból van a raktárban, készleten, így az bizonyára nem lesz hiánycikk. Más vitaminkészítmények iránt nincs nagyobb érdeklődés. Ami a C-vitamint illeti, inkább a 600 és 1000 milligrammost keresik, illetve azokat, amelyekre az van ráírva, hogy hosszasan szívódik fel. Ezekből nincs hiány és van a gyerekeknek szánt kisebb hatóanyagot tartalmazókból is.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
1 hozzászólás