
Elővigyázatosság. Jelentősen megnőtt a székelyföldi gyógyszertárak forgalma
A fokozódó járványügyi óvintézkedések nyomán utánajártunk, milyen készítményeket és fertőtlenítő szereket szereznek be leginkább a székelyföldi megyék lakosai a gyógyszertárakból. Mint kiderült: egyre növekvő a kereslet, hiánnyal küszködnek a patikák.
2020. március 12., 10:222020. március 12., 10:22
Megkeresésünkre Bianca Brandiu csíkszeredai gyógyszerész közölte, náluk leginkább védőmaszkot és kézfertőtlenítőt vásárolnak az emberek. Gyógyszerek iránt nem tapasztaltak nagyobb keresletet az átlagosnál, de ugyanakkor aggodalmát fejezte a készletek hiánya miatt:
– mondta el.
Hangsúlyozta, hiába rendelnek nagyobb mennyiséget, még így is ritkábban és egyre kevesebbet tudnak biztosítani a beszállítók. „Meglepően megugrott az egészségügyi szesz iránti kereslet is, jelenleg nincs is készleten belőle” – emelte ki a gyógyszerész.
Egy másik csíkszeredai gyógyszerész arról számolt be, náluk is elsősorban a védőmaszkok iránt nőtt meg a kereslet, de gumikesztyűt is szép számban értékesítenek. Petres Adél rávilágított,
A gyógyszerész általános gyógyszerhiányról beszélt. „A krónikus betegségek kezelésére használt gyógyszerek, a pajzsmirigy- és cukorbetegség esetén használt készítmények is egyébként is folyamatos hiánycikk, a mostani állapotokról már nem is beszélve” – jegyezte meg. Ők is igyekeznek napról-napra pótolni a készleteket.
Raktározni a jelen helyzetben nem is lehetne, erősítette meg Tókos Mária. A székelyudvarhelyi gyógyszerész szerint fokozódni fog a gyógyszerhiány. „Sok olyan készítmény van, amely adalékai, hatóanyagai Kínában készülnek.
– magyarázta a szakember. Székelyudvarhelyen egyébként hetek óta hiánycikk az egészségügyi maszk, kedden a legtöbb gyógyszertárból már a kézfertőtlenítő szerek is kifogytak és a C-vitamin iránt is nagyon megnőtt a kereslet.
„Az immunerősítés valóban fontos, de tudni kell, hogy csak akkor hatékony, ha ezt kúraszerűen, több héten át végezzük. Ezért, azon személyek esetében, akiknél sürgős lenne a vitaminbevitel, tanácsos most inkább intravénásan bevinni a C-vitamint” – tanácsolta a szakember. Javasolta továbbá, ha nem sikerült kézfertőtlenítő készítményt beszereznünk a gyógyszertárból, akkor vásároljunk kékszeszt, ez – enyhén hígítva – ugyanúgy használhatjuk fertőtlenítésre. Az ajtókilincsek stb. fertőtlenítésére pedig a hagyományos háztartási klór is megfelelő.
– tette hozzá a gyógyszerész.
A C-vitamin iránti kereslet Gyergyószentmiklóson is megugrott, de a lapunk által megkeresett gyógyszerészek szerint egyelőre nincs felfokozott hangulat. Egészségügyi maszk és kézfertőtlenítő itt sincsen.
Az általunk megkérdezett marosvásárhelyi gyógyszertárakban legfőképp a kézfertőtlenítőket keresik a vásárlók. Király Andrea gyógyszerész elmondta, hogy
A gyógyszertárban is ugyanazok a kézfertőtlenítők találhatóak, mint a nagyáruházakban. A C-vitamin is jobban fogy, de abból van a raktárban, készleten, így az bizonyára nem lesz hiánycikk. Más vitaminkészítmények iránt nincs nagyobb érdeklődés. Ami a C-vitamint illeti, inkább a 600 és 1000 milligrammost keresik, illetve azokat, amelyekre az van ráírva, hogy hosszasan szívódik fel. Ezekből nincs hiány és van a gyerekeknek szánt kisebb hatóanyagot tartalmazókból is.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
Nicușor Dan államfő kedden közölte, hogy a Cotroceni-palotában tartandó egyeztetéseken arra fogja kérni a pártokat, hogy térjenek vissza a párbeszédhez.
Több millió eurót kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd – számolt be kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő.
Teljesen átalakul a közmédia intézményrendszere, miután az Országgyűlés kedden elfogadta a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvényt.
Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
1 hozzászólás