
Elővigyázatosság. Jelentősen megnőtt a székelyföldi gyógyszertárak forgalma
A fokozódó járványügyi óvintézkedések nyomán utánajártunk, milyen készítményeket és fertőtlenítő szereket szereznek be leginkább a székelyföldi megyék lakosai a gyógyszertárakból. Mint kiderült: egyre növekvő a kereslet, hiánnyal küszködnek a patikák.
2020. március 12., 10:222020. március 12., 10:22
Megkeresésünkre Bianca Brandiu csíkszeredai gyógyszerész közölte, náluk leginkább védőmaszkot és kézfertőtlenítőt vásárolnak az emberek. Gyógyszerek iránt nem tapasztaltak nagyobb keresletet az átlagosnál, de ugyanakkor aggodalmát fejezte a készletek hiánya miatt:
– mondta el.
Hangsúlyozta, hiába rendelnek nagyobb mennyiséget, még így is ritkábban és egyre kevesebbet tudnak biztosítani a beszállítók. „Meglepően megugrott az egészségügyi szesz iránti kereslet is, jelenleg nincs is készleten belőle” – emelte ki a gyógyszerész.
Egy másik csíkszeredai gyógyszerész arról számolt be, náluk is elsősorban a védőmaszkok iránt nőtt meg a kereslet, de gumikesztyűt is szép számban értékesítenek. Petres Adél rávilágított,
A gyógyszerész általános gyógyszerhiányról beszélt. „A krónikus betegségek kezelésére használt gyógyszerek, a pajzsmirigy- és cukorbetegség esetén használt készítmények is egyébként is folyamatos hiánycikk, a mostani állapotokról már nem is beszélve” – jegyezte meg. Ők is igyekeznek napról-napra pótolni a készleteket.
Raktározni a jelen helyzetben nem is lehetne, erősítette meg Tókos Mária. A székelyudvarhelyi gyógyszerész szerint fokozódni fog a gyógyszerhiány. „Sok olyan készítmény van, amely adalékai, hatóanyagai Kínában készülnek.
– magyarázta a szakember. Székelyudvarhelyen egyébként hetek óta hiánycikk az egészségügyi maszk, kedden a legtöbb gyógyszertárból már a kézfertőtlenítő szerek is kifogytak és a C-vitamin iránt is nagyon megnőtt a kereslet.
„Az immunerősítés valóban fontos, de tudni kell, hogy csak akkor hatékony, ha ezt kúraszerűen, több héten át végezzük. Ezért, azon személyek esetében, akiknél sürgős lenne a vitaminbevitel, tanácsos most inkább intravénásan bevinni a C-vitamint” – tanácsolta a szakember. Javasolta továbbá, ha nem sikerült kézfertőtlenítő készítményt beszereznünk a gyógyszertárból, akkor vásároljunk kékszeszt, ez – enyhén hígítva – ugyanúgy használhatjuk fertőtlenítésre. Az ajtókilincsek stb. fertőtlenítésére pedig a hagyományos háztartási klór is megfelelő.
– tette hozzá a gyógyszerész.
A C-vitamin iránti kereslet Gyergyószentmiklóson is megugrott, de a lapunk által megkeresett gyógyszerészek szerint egyelőre nincs felfokozott hangulat. Egészségügyi maszk és kézfertőtlenítő itt sincsen.
Az általunk megkérdezett marosvásárhelyi gyógyszertárakban legfőképp a kézfertőtlenítőket keresik a vásárlók. Király Andrea gyógyszerész elmondta, hogy
A gyógyszertárban is ugyanazok a kézfertőtlenítők találhatóak, mint a nagyáruházakban. A C-vitamin is jobban fogy, de abból van a raktárban, készleten, így az bizonyára nem lesz hiánycikk. Más vitaminkészítmények iránt nincs nagyobb érdeklődés. Ami a C-vitamint illeti, inkább a 600 és 1000 milligrammost keresik, illetve azokat, amelyekre az van ráírva, hogy hosszasan szívódik fel. Ezekből nincs hiány és van a gyerekeknek szánt kisebb hatóanyagot tartalmazókból is.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
Donald Trump amerikai elnök éles és trágár szavakat használva katonai erő alkalmazásával fenyegette meg vasárnap Iránt arra az esetre, ha nem volna hajlandó hosszú távú békemegállapodást kötni és a Hormuzi-szoros ismételt lezárásával próbálkozna.
1 hozzászólás