
Elővigyázatosság. Jelentősen megnőtt a székelyföldi gyógyszertárak forgalma
A fokozódó járványügyi óvintézkedések nyomán utánajártunk, milyen készítményeket és fertőtlenítő szereket szereznek be leginkább a székelyföldi megyék lakosai a gyógyszertárakból. Mint kiderült: egyre növekvő a kereslet, hiánnyal küszködnek a patikák.
2020. március 12., 10:222020. március 12., 10:22
Megkeresésünkre Bianca Brandiu csíkszeredai gyógyszerész közölte, náluk leginkább védőmaszkot és kézfertőtlenítőt vásárolnak az emberek. Gyógyszerek iránt nem tapasztaltak nagyobb keresletet az átlagosnál, de ugyanakkor aggodalmát fejezte a készletek hiánya miatt:
– mondta el.
Hangsúlyozta, hiába rendelnek nagyobb mennyiséget, még így is ritkábban és egyre kevesebbet tudnak biztosítani a beszállítók. „Meglepően megugrott az egészségügyi szesz iránti kereslet is, jelenleg nincs is készleten belőle” – emelte ki a gyógyszerész.
Egy másik csíkszeredai gyógyszerész arról számolt be, náluk is elsősorban a védőmaszkok iránt nőtt meg a kereslet, de gumikesztyűt is szép számban értékesítenek. Petres Adél rávilágított,
A gyógyszerész általános gyógyszerhiányról beszélt. „A krónikus betegségek kezelésére használt gyógyszerek, a pajzsmirigy- és cukorbetegség esetén használt készítmények is egyébként is folyamatos hiánycikk, a mostani állapotokról már nem is beszélve” – jegyezte meg. Ők is igyekeznek napról-napra pótolni a készleteket.
Raktározni a jelen helyzetben nem is lehetne, erősítette meg Tókos Mária. A székelyudvarhelyi gyógyszerész szerint fokozódni fog a gyógyszerhiány. „Sok olyan készítmény van, amely adalékai, hatóanyagai Kínában készülnek.
– magyarázta a szakember. Székelyudvarhelyen egyébként hetek óta hiánycikk az egészségügyi maszk, kedden a legtöbb gyógyszertárból már a kézfertőtlenítő szerek is kifogytak és a C-vitamin iránt is nagyon megnőtt a kereslet.
„Az immunerősítés valóban fontos, de tudni kell, hogy csak akkor hatékony, ha ezt kúraszerűen, több héten át végezzük. Ezért, azon személyek esetében, akiknél sürgős lenne a vitaminbevitel, tanácsos most inkább intravénásan bevinni a C-vitamint” – tanácsolta a szakember. Javasolta továbbá, ha nem sikerült kézfertőtlenítő készítményt beszereznünk a gyógyszertárból, akkor vásároljunk kékszeszt, ez – enyhén hígítva – ugyanúgy használhatjuk fertőtlenítésre. Az ajtókilincsek stb. fertőtlenítésére pedig a hagyományos háztartási klór is megfelelő.
– tette hozzá a gyógyszerész.
A C-vitamin iránti kereslet Gyergyószentmiklóson is megugrott, de a lapunk által megkeresett gyógyszerészek szerint egyelőre nincs felfokozott hangulat. Egészségügyi maszk és kézfertőtlenítő itt sincsen.
Az általunk megkérdezett marosvásárhelyi gyógyszertárakban legfőképp a kézfertőtlenítőket keresik a vásárlók. Király Andrea gyógyszerész elmondta, hogy
A gyógyszertárban is ugyanazok a kézfertőtlenítők találhatóak, mint a nagyáruházakban. A C-vitamin is jobban fogy, de abból van a raktárban, készleten, így az bizonyára nem lesz hiánycikk. Más vitaminkészítmények iránt nincs nagyobb érdeklődés. Ami a C-vitamint illeti, inkább a 600 és 1000 milligrammost keresik, illetve azokat, amelyekre az van ráírva, hogy hosszasan szívódik fel. Ezekből nincs hiány és van a gyerekeknek szánt kisebb hatóanyagot tartalmazókból is.
Hatalmas érdeklődés övezte a Bagossy Brothers Company koncertjét az Udvarhely Napokon, ahol szinte egy emberként énekelte a közönség a zenekar legismertebb dalait.
Félmillió lejt szánnak idén Maros megyében a köves utak karbantartására, több milliót sáncok rendbetételére, aszfaltozásra, de a műszaki tervek elkészítésére is. A Maros megyei tanács idén 41,3 millió lejt költ az úthálózatra.
Az oktatási minisztérium pénteken kérte a tanfelügyelőségeket, hogy a magas hőmérséklet és a fokozott hőterhelés miatt gondoskodjanak az érettségiző diákok és a tanárok egészségének védelméről.
Nem tétlenkedett a gyimesközéploki önkormányzat: mindössze három nappal azt követően, hogy egy áradás miatt megszűnt a Jávárdi-vízesés, sikerült visszaterelni a zuhatagot tápláló patakot a régi medrébe.
A kézdivásárhelyi Sokadalom legfennköltebb mozzanata immáron évek óra a Pro Urbe díj átadása. A rangos elismerésben ez alkalommal, sorban tizenötödikként Gábor Rezső pedagógus, a Gábor Áron Szakképző Líceum korábbi igazgatója részesült.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2025-ben 1356 hamis román bankjegyet vizsgált meg, 33,79 százalékkal kevesebbet, mint az előző évben – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Több megyei rendőrségének együttműködésével drogcsempészeket tartóztattak le Maros megyében, akik magas kockázatú pszichoaktív anyagokat csempésztek be a börtönökbe.
Csíkszereda polgármestere Korodi Attila a hétvégi rendkívüli hőség miatt felhívást intézett a lakossághoz. Mint mondta, a Harvíznek jelenleg nincs olyan munkálata, amely miatt vízkorlátozásra lenne szükség.
A regionális vízszolgáltató Harvíz Rt. veszi át egységesen az esővíz-elvezetési rendszer működtetését és karbantartását Csíkszeredában – ez egyike volt a számos fontos döntésnek, amelyet az önkormányzati képviselők ülésén hoztak meg pénteken.
Késéseket okoznak a vasúti közlekedésben a következő napokra jelzett rendkívüli hőség miatt bevezetett sebességkorlátozások – tájékoztatott pénteken a Román Vasúti Személyszállító Vállalat (CFR Călători).
1 hozzászólás