
Elővigyázatosság. Jelentősen megnőtt a székelyföldi gyógyszertárak forgalma
A fokozódó járványügyi óvintézkedések nyomán utánajártunk, milyen készítményeket és fertőtlenítő szereket szereznek be leginkább a székelyföldi megyék lakosai a gyógyszertárakból. Mint kiderült: egyre növekvő a kereslet, hiánnyal küszködnek a patikák.
2020. március 12., 10:222020. március 12., 10:22
Megkeresésünkre Bianca Brandiu csíkszeredai gyógyszerész közölte, náluk leginkább védőmaszkot és kézfertőtlenítőt vásárolnak az emberek. Gyógyszerek iránt nem tapasztaltak nagyobb keresletet az átlagosnál, de ugyanakkor aggodalmát fejezte a készletek hiánya miatt:
– mondta el.
Hangsúlyozta, hiába rendelnek nagyobb mennyiséget, még így is ritkábban és egyre kevesebbet tudnak biztosítani a beszállítók. „Meglepően megugrott az egészségügyi szesz iránti kereslet is, jelenleg nincs is készleten belőle” – emelte ki a gyógyszerész.
Egy másik csíkszeredai gyógyszerész arról számolt be, náluk is elsősorban a védőmaszkok iránt nőtt meg a kereslet, de gumikesztyűt is szép számban értékesítenek. Petres Adél rávilágított,
A gyógyszerész általános gyógyszerhiányról beszélt. „A krónikus betegségek kezelésére használt gyógyszerek, a pajzsmirigy- és cukorbetegség esetén használt készítmények is egyébként is folyamatos hiánycikk, a mostani állapotokról már nem is beszélve” – jegyezte meg. Ők is igyekeznek napról-napra pótolni a készleteket.
Raktározni a jelen helyzetben nem is lehetne, erősítette meg Tókos Mária. A székelyudvarhelyi gyógyszerész szerint fokozódni fog a gyógyszerhiány. „Sok olyan készítmény van, amely adalékai, hatóanyagai Kínában készülnek.
– magyarázta a szakember. Székelyudvarhelyen egyébként hetek óta hiánycikk az egészségügyi maszk, kedden a legtöbb gyógyszertárból már a kézfertőtlenítő szerek is kifogytak és a C-vitamin iránt is nagyon megnőtt a kereslet.
„Az immunerősítés valóban fontos, de tudni kell, hogy csak akkor hatékony, ha ezt kúraszerűen, több héten át végezzük. Ezért, azon személyek esetében, akiknél sürgős lenne a vitaminbevitel, tanácsos most inkább intravénásan bevinni a C-vitamint” – tanácsolta a szakember. Javasolta továbbá, ha nem sikerült kézfertőtlenítő készítményt beszereznünk a gyógyszertárból, akkor vásároljunk kékszeszt, ez – enyhén hígítva – ugyanúgy használhatjuk fertőtlenítésre. Az ajtókilincsek stb. fertőtlenítésére pedig a hagyományos háztartási klór is megfelelő.
– tette hozzá a gyógyszerész.
A C-vitamin iránti kereslet Gyergyószentmiklóson is megugrott, de a lapunk által megkeresett gyógyszerészek szerint egyelőre nincs felfokozott hangulat. Egészségügyi maszk és kézfertőtlenítő itt sincsen.
Az általunk megkérdezett marosvásárhelyi gyógyszertárakban legfőképp a kézfertőtlenítőket keresik a vásárlók. Király Andrea gyógyszerész elmondta, hogy
A gyógyszertárban is ugyanazok a kézfertőtlenítők találhatóak, mint a nagyáruházakban. A C-vitamin is jobban fogy, de abból van a raktárban, készleten, így az bizonyára nem lesz hiánycikk. Más vitaminkészítmények iránt nincs nagyobb érdeklődés. Ami a C-vitamint illeti, inkább a 600 és 1000 milligrammost keresik, illetve azokat, amelyekre az van ráírva, hogy hosszasan szívódik fel. Ezekből nincs hiány és van a gyerekeknek szánt kisebb hatóanyagot tartalmazókból is.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Maros megyei rendőrség hat ingatlanban tartott házkutatást pénteken orvvadászattal és illegális fegyvertartással gyanúsítható személyeknél.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion péntek este azt követelte, hogy pártja kerüljön kormányra, és bejelentette: ha Nicușor Dan államfő „nem tesz eleget ennek a felszólításnak”, fel kell függeszteni tisztségéből.
Mivel a következő napokban sárga, narancssárga és vörös kódra okot adó nappali hőség várható, június 28-án, vasárnap forgalmi korlátozásokat vezet be a rendőrség az ország 16 megyéjében. A Székelyföld is érintett.
Hatalmas érdeklődés övezte a Bagossy Brothers Company koncertjét az Udvarhely Napokon, ahol szinte egy emberként énekelte a közönség a zenekar legismertebb dalait.
Félmillió lejt szánnak idén Maros megyében a köves utak karbantartására, több milliót sáncok rendbetételére, aszfaltozásra, de a műszaki tervek elkészítésére is. A Maros megyei tanács idén 41,3 millió lejt költ az úthálózatra.
1 hozzászólás