
Hargita megye számos települését érintik a tervezett munkálatok
Fotó: Barabás Ákos
Hosszúra nyúltak a Harvíz Rt. regionális víz- és csatornaszolgáltató vállalat következő nagyberuházásának előkészületei, amelynek során víz- és szennyvízhálózatok építése, bővítése mellett több tisztítóállomás korszerűsítését is elvégzik európai uniós támogatással.
2020. november 07., 14:562020. november 07., 14:56
Mindössze három év maradt a Hargita megye több települését és vidékét érintő hálózatépítés és -bővítés elvégzésére, mivel 2023 decemberéig teljesen le kell zárni a mintegy 150 millió euró értékű projektet. A nagyberuházás megvalósíthatósági tanulmányát először az Európai Alapok Minisztériumával kell elfogadtatni, ez a folyamat viszont több mint egy éve elkezdődött, és nagyon lassan halad. A tanulmányt többször kellett módosítani, most a második, kiegészített formája a szakminisztériumnál van újabb véleményezés, jóváhagyás céljából – ismertette érdeklődésünkre Lányi Kinga, a Harvíz Rt. szóvivője.
– tért ki az előkészületekre a szóvivő.
A hároméves határidő nem tűnik kevésnek, de az Európai Unió Nagy Infrastruktúra Operatív Programja (POIM) által biztosított támogatás a 2014–2020 közötti időszakra vonatkozik, amelyre három év türelmi idő van adva. Ez a türelmi idő kezdődik most, olyan körülmények között, hogy a szaktárca jóváhagyása után kell benyújtani a pályázatot, majd aláírni a finanszírozási szerződést. Ha ez megtörténik, akkor lehet majd kiírni a közbeszerzési eljárásokat a különböző munkálatokra, a licitek pedig szintén hosszúra nyúlnak a kivitelezési szerződések aláírásáig. Az említetteknek 2021 végére le kell zárulniuk ahhoz, hogy 2022–23-ban a munkát is el lehessen végezni.
A nagyberuházás során:
Csíkszereda két távolabb eső városrészében, Csibában és Szécsenyben víz- és csatornahálózat készül víztartályokkal, de tervben van a meglévő rendszer részleges korszerűsítése és a szennyvíztisztító állomás felújítása is;
A székelyudvarhelyi víz- és szennyvízhálózat, illetve a szennyvíztisztító állomás kapacitásbővítésével, felújításával párhuzamosan egy új szállítóvezeték is készül, amely a zeteváraljai víztározóból juttatja el az ivóvizet Székelyudvarhelyre és az útvonalon fekvő településekre;
Hálózatbővítés, illetve -építés várható Csíkcsicsóban, Csíkszentléleken, Fitódban, Csíkmindszenten, Szépvízen, Csíkszentmiklóson, Borzsovában, Csíkszentdomokoson, Csíkszenttamáson, Csíkszentmihályon, Lóvészen, Vacsárcsiban, Ajnádon, Kászonban, Csíkszentmártonban, Csíkcsekefalván, Csíkszentsimonban, Csatószegen, Csíkszentgyörgyön, Menaságon, Bánkfalván, Pottyandon, Ivóban, Zeteváralján, Zetelakán, Máréfalván, Fenyéden, Oroszhegyen, Parajdon, illetve Szentegyházán, a szükséges vízkezelő állomások, szivattyúházak, víztartályok létrehozásával, felszerelésével, illetve felújításával együtt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja a kormányzást és Sorin Grindeanut javasolja miniszterelnöknek.
szóljon hozzá!