
Fotó: Pixabay
F–35-ös vadászgépeket vásárol Románia – derült ki a Legfelsőbb Védelmi Tanács ülésén; a hírt a Digi 24 hírcsatorna hozta nyilvánosságra. Arról egyelőre nincs információ, hogy hány gépet vásárolna Románia.
2023. április 11., 14:172023. április 11., 14:17
2023. április 11., 14:242023. április 11., 14:24
Klaus Iohannis államfő elnökletével kedden tíz órától zajlott a Cotroceni-palotában a Legfelsőbb Védelmi Tanács ülése. Az ülésen Nicolae Ciucă kormányfő, Lucian Bode belügyminiszter, Bogdan Aurescu külügyminiszter, Florin Spătaru gazdasági miniszter, Adrian Câciu pénzügyminiszter, Angel Tîlvăr védelmi miniszter, Cătălin Predoiu igazságügyi miniszter, a Román Hírszerző Szolgálat igazgatója, Eduard Hellvig, Daniel Petrescu vezérkari főnök, Ion Oprişor elnöki tanácsos és a testület titkára, Mihai Şomordolea vett részt.
Az elnöki hivatal közleménye szerint a napirenden a Fekete-tengeri térség biztonsági helyzetének alakulásával kapcsolatos témák szerepeltek az ukrajnai háborúval és „a moldovai demokratikus folyamatokat érintő külső beavatkozásokkal” összefüggésben. Emellett
Legutóbbi ülését a Legfelsőbb Védelmi Tanács 2022. október 25-én tartotta.
Az F–35 egy ötödik generációs, egyhajtóműves vadászbombázó repülőgép, amelyet az amerikai Lockheed Martin, valamint fő partnerei a BAE Systems és a Northrop Grumman fejlesztenek az Egyesült Államok és több más ország (Egyesült Királyság, Ausztrália, Hollandia, Olaszország) számára.
Romániában 2019 márciusában állt szolgálatba az első, Portugáliából beszerzett, 16 darab használt F–16-os gépből álló repülőraj. A bukaresti védelmi tárca korábbi közlése szerint az országnak legalább három, egyenként 16 többcélú harci gépből álló repülőrajra van szüksége légtere védelméhez.
Az F–16-os repülőrajokra átmeneti megoldásként tekintenek, az ötödik generációs F–35-ös harci repülők beszerzéséig. A román hadsereg fegyverzetellátási főigazgatósága vezetőjének korábbi nyilatkozata szerint
A légtéri járőrözésből egyelőre a román légierő izraeli segítséggel felújított, orosz gyártmányú MiG-21 típusú vadászgépei is kiveszik még a részüket. A korábban 110 vadászgépből álló flottában mára körülbelül 30–40 harcképes gép maradt, és a légierő idén megkezdte a MiG-21 Lancerek kivonását a szolgálatból.
Románia földgázkitermelése 2025-ben 7,503 millió tonna kőolaj-egyenértéket (toe) tett ki. Ez 0,9 százalékos, azaz 67 500 toe-s csökkenést jelent az előző évhez, 2024-hez képest – derül ki az Országos Statisztikai Intézet szombaton közölt adataiból.
A Román Orvosi Kamara (CMR) képviselői szombaton közölték, az egészségügyi rendszer megfelelő működésének elengedhetetlen feltétele a munkaidő tiszteletben tartása az orvosok részéről, és megfelelő munkakörülmények biztosítása a munkáltatók részéről.
Egy templomi sekrestyében fennmaradt, tizennégy oldalas füzetből ismerjük meg Jakab Imre zarándok-remete szinte elfeledett életútját. Egy világi hívő sorsát az udvarhelyszéki Oroszhegytől – Korondon, Csíksomlyón át – az anyaországi Gyöngyösig.
Bár nem minden marosvásárhelyi kapta meg a rádiófrekvenciás azonosítóval ellátott kukákat, vasárnaptól a szolgáltató csak azt a hulladékot viszi el, amelyeket ezekben helyeznek ki. Mit tegyen, akinek nincs ilyen kukája? Változik-e a program?
Nagyszabású ellenőrzéseket jelentett be Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter azoknak az orvosoknak a kiszűrésére, akik munkaidőben elhagyják az állami kórházat és a magánszektorban vállalnak munkát.
Több mint 43 ezer lej értékben kobzott el faanyagot pénteki ellenőrző akciója során a Hargita megyei rendőrség két fafeldolgozó vállalkozástól, ugyanakkor a szabálytalanságokért húszezer lejre bírságolták a cégeket.
A hazai munkaerőpiacon egyre nagyobb igény van jól képzett szakemberekre. A marosvásárhelyi Gheorghe Șincai Szakközépiskola több szakon kínál képzést, és az elmúlt öt évben – a korszerűsítéseknek is köszönhetően – töretlen maradt az érdeklődés.
Tekintettel az időjárási körülményekre, valamint az egyes megyékben a héten záruló, másutt viszont a jövő héten kezdődő sívakációra, a rendőrség közlekedési tájékoztató központja, az Infotrafic egy sor ajánlást tett közzé a járművezetőknek.
Meghosszabbították 2026. december végéig a villanyszámla-támogatási programot – tájékoztatott pénteken az Országos Szociális Felügyeleti és Kifizetési Ügynökség (ANPIS).
Magas kockázatú drogok folytatólagosan elkövetett kereskedelmével gyanúsítanak egy 41 éves férfit, és vizsgálatot indított ellene a Hargita megyei rendőrség, illetve a Szervezett Bűnözés és Terrorizmus Elleni Igazgatóság (DIICOT) megyei irodája.
szóljon hozzá!