
Fotó: Szőcs Szilárd
Magyarországon készül továbbtanulni, de felsőfokú tanulmányait követően itthon szeretne elhelyezkedni a Hargita megye legjobb érettségi eredményét elérő magyar tagozatos diák. A székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium matematika-informatika szakán végzett Sándor Kincsővel az érettségire készülésről, a diákévekről és a jövőbeni tervekről beszélgettünk.
2024. július 12., 21:262024. július 12., 21:26
Kincső kiemelkedő eredményt ért el az érettségin: 9,86-os átlagával nem csupán a Tamási Áron Gimnázium és Székelyudvarhely, hanem a megye legeredményesebb magyar tagozatos érettségizője is lett. Elmondása szerint szerencsésnek érzi magát, ugyanis jó tanárai voltak a gimiben, így intenzív tanítási folyamatnak volt részese a középiskolai évek alatt, amelynek során jól felkészítették az érettségire.
Mivel reál beállítottságú, a román jelentette számára a legnagyobb kihívást, de számolt azzal, hogy abból kissé nagyobb felkészülésre lesz szüksége, így időben hozzálátott, és plusz órákat is vett, a biztonság kedvéért. Beszélgetésünkből kiderült,
ahová a matematika érettségi jegyét elfogadták volna emelt szintű vizsgaként, azonban úgy döntött, az ottani emeltszintű érettségit is bevállalja fizikából, hogy biztos legyen a bejutása. Kérdésünkre elmondta azt is, tavaly év végén döntötte el, hogy a fizika szakot választja és a budapesti továbbtanulást, addig ugyanis nem volt benne biztos. Egy ideig úgy nézett ki, hogy az informatika felé szeretne orientálódni, de olyan időszaka is volt, amikor a molekuláris bionika érdekelte nagyon, azonban időközben rájött, hogy leginkább a fizika érdekli, így végül ennél maradt.
Kincső kiemelte, mindig szívesen fog visszaemlékezni a gimis diákévekre, amelynek imádta minden pillanatát: „Tegnap realizáltam,
– fogalmazott, hozzátéve, hogy ez még annak ellenére is így van, hogy kicsit a covid elrontotta a kezdeteket, hiszen kilencedik osztályban az osztályközösség online alakult ki, és gólyabáljuk sem volt, amit nagyon sajnál. Ennek ellenére úgy érzi, nagyon jó osztályközösséggé formálódtak végül, és az évfolyamban is jó csapat volt.
Fotó: Szőcs Szilárd
Kérdésemre azt is megosztotta, nagyon meglepte az érettségin elért eredménye, különösen a román. „Románból ötletem sem volt, hogy hányast kaphatok, 5-től 9-ig bármilyen jegyre számítottam, mert nem mertem megnézni a javítókulcsokat sem. Úgyhogy tényleg nem tudtam, mire számítsak, így nagyon meglepődtem” – fejtette ki, hozzátéve, jól esik ugyan, hogy mind a szüleinek, mind a tanárainak sikerült örömet szereznie, de
A tanulmányi eredményei mellett Kincső a diákéletnek is aktív tagja volt, igyekezett mindenben részt venni, ami érdekelte: néptáncolt, tagja volt a kórusnak és cserkészkedett is. Amikor arról faggattuk, hogy ilyen aktív diákélet mellett hogyan sikerült ennyire eredményesnek lennie a tanulásban is, gondolkodás nélkül tudott választ adni: „Nekem az volt a prioritás, hogy érzelmileg jól legyek, és ezek a tevékenységek segítettek ebben. Úgy érzem,
Amikor a jövőbeni tervek kerülnek szóba, kiderüt, hogy egyetem után szeretné a kutatásban is kipróbálni magát, s ugyan nem ez a terve élete végéig, de egy rövid ideig legalább mindenképpen szeretne belekóstolni. Emellett azt is elmondta, nem áll tőle távol az sem, hogy fizikát tanítson majd valamikor. Amiben viszont már most biztos, hogy
és itthon elhelyezkedni, itt kamatoztatni a tudását.
A kormány csütörtöki ülésén elfogadott sürgősségi rendeletével stabilitási támogatást vezet be a NEET státuszú fiatalok számára, akik megszerzik első munkahelyüket teljes munkaidős, határozatlan idejű munkaszerződéssel.
A kormány csütörtöki ülésén memorandumot fogadott el, amely lehetővé teszi, hogy a tanügyminisztérium személyzetet alkalmazzon 19 már elkészült, valamint további 4, hamarosan átadásra kerülő bölcsődében.
Egészen elképesztő tűzesetet rögzített egy térfigyelő kamera a Hunyad megyei Szászvárosban szerdán. A felvételek tanúsága szerint egy négyes Golfból szivárgott az üzemanyag, de a sofőr elindult vele, szikra keletkezett, és lángcsíkot hagyott maga után.
A kormány március végéig bemutatja a villamosenergia árának csökkentését célzó intézkedési tervét – jelentette ki Ilie Bolojan csütörtökön.
Ilie Bolojan miniszterelnök csütörtökön bejelentette, hogy a kormány elfogadta a sürgősségi rendeletet, amely alapján a földgáz árát jövő tavaszig a jelenlegi szinten tartják.
Bár szerdára várták, Hankó Balázs miniszter csütörtökön tudott hosszabb lélegzetvételű látogatást tenni Kézdivásárhelyre. És ha már jött, újfent nyilvánvalóvá tette: a székelyek változatlanul számíthatnak a magyar kormány támogatására.
Két súlyos betegséggel kezelt gyermek számára keresnek sürgősen 0 Rh pozitív véradókat, valamint trombocita-donorokat. A felhívás elsősorban a Marosvásárhelyen élőket érinti, de a családok más településekről is segítik az önkéntesek utaztatását.
Románia azok közé az uniós tagországok közé tartozik, amelyekben a legkisebb mértékben nőtt az üzemanyag ára a közel-keleti konfliktus kirobbanása óta – nyilatkozta csütörtökön Bogdan Ivan energiaügyi miniszter.
Közvitára bocsátotta csütörtökön az oktatási minisztérium a tantárgyversenyeken kiemelkedően teljesítő tanulók középiskolai beiratkozásának módszertanát szabályozó rendelet tervezetét.
Megerősödő szélre figyelmeztető előrejelzést adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia egész területére.
3 hozzászólás