Hirdetés
Hirdetés

Filmvetítéstől a festészeti kiállításig – mozgalmas hét a múzeumban

•  Fotó: Gecse Noémi

Fotó: Gecse Noémi

Több film vetítésének is helyszíne lesz a héten a Csíki Székely Múzeum, a Kossuth utcai galériában pedig Tompa Bors Eszter csíkszeredai képzőművész festészeti kiállítását nyitják meg.

Péter Beáta

2017. június 13., 12:032017. június 13., 12:03

2017. június 13., 12:382017. június 13., 12:38

Folytatódnak a KineDok-vetítések a Csíki Székely Múzeumban, június 15-én este 8 órától a Turizmus! című horvát dokumentumfilmet vetítik. Az eseményen jelen lesz a film rendezője, Tonći Gaćina is, akivel a nézők elbeszélgethetnek. Moderál Lázár Csilla, a belépés ingyenes.

„Az Adriai-tengeren újra kitör a nyár, és ez egyben azt is jelenti, hogy a tengerben, a nap hevében, az ételben és a szórakozásban örömüket lelő turisták újra elözönlik a part menti, túlzsúfolt városokat. A turizmus manapság a horvát gazdaság húzóágazatát jelenti, ezért aztán az adriai partvidék lakóinak minden nyarukat több ezer turista társaságában kell eltölteniük. Ez egyrészről rengeteg munkalehetőséget teremt számukra, másrészről viszont azzal jár, hogy nyaranta szinte minden ház hotellé válik, lakóik pedig nem igazán tudják otthon érezni magukat. A vendégekhez kötődő gyűlölöm és szeretem viszony kulcsfontosságú kérdése végső soron az, hogy mit is kapnak a turisták szolgáltatás címszó alatt” – áll a film ajánlójában.

Hirdetés

A KineDok egy egyedi filmklub és alternatív filmterjesztői platform,

amely kapcsolatot teremt a kreatív dokumentumfilmek készítői és nézői között. Idén 16 gondolatébresztő kelet- és közép-európai dokumentumfilmet vetítenek országonként több mint 25 rendkívüli helyszínen: Magyarországon, Csehországban, Szlovákiában, Horvátországban, Lengyelországban és Norvégiában és Romániában. Olyan közösségi élmény megteremtése a cél, amely kilép a filmszínházak hagyományos falai közül.

Hetedik alkalommal szervezik meg Csíkszeredában a Tres Court – nagyon rövid filmek nemzetközi fesztiválját.

Június 16-án és 17-én, naponta este 7 órától a Csíki Székely Múzeumban tekinthetik meg az érdeklődők a világ négy sarkából érkező legrövidebb filmek legjavát.

A Tres Court Filmfesztivált 1999-ben Párizsban szervezték meg először azzal a szándékkal, hogy népszerűsítse a legtöbb három perces filmalkotásokat, és a világ különböző tájain ugyanabban az időszakban szervezzenek vetítéseket ezekből. Romániában 2007-ben mutatkozott be először a fesztivál a Kolozsvári Francia Kulturális Központ szervezésében. Bemutatásra kerül fikció, animáció, dokumentum és kísérleti filmek is, a közönség pedig szavazhat a legjobb alkotásokra, ennek alapján kerül kiosztásra a közönségdíj, a legjobb filmet pedig szakmai zsűri döntésére választják ki. Ezúttal a világ 78 helyszínén, Romániában 17 városban tartanak vetítéseket.

Csíkszeredában június 16-án a nemzetközi válogatást lehet megtekinteni, szombaton pedig a Paroles de Femmes válogatást, családi válogatást és a hazai válogatást vetítik.

A belépő 7 lejbe kerül.

A múzeum Kossuth utcai galériájában nyitják meg június 15-én délután 6 órától Tompa Bors Eszter csíkszeredai képzőművész kiállítását. A kiállított festmények legnagyobb része naplószerű intim pillanatokat ragad meg a valós életből. Képi kutatómunka a megélt pillanatok mélységéről, a gyermeki én örökkévalóságáról és a mindenkor érezhető mulandóságról.

Idézet
Születés, élet, halál – ezek az emberi lét epizódjai, amelyeket mintha minden nap eljátszanánk ébredés, cselekvés és elalvás formájában. Ezek a rituális cselekvések, amik megfelelő átéléssel mindenkit közelebb visznek önmagához

– írják a múzeum munkatársai közleményükben. A kiállítás egy hosszú folyamat része, amely egy érdekes műhelymunkával bővül majd a Múzeumok Éjszakáján, június 24-én. A műhelymunka során a közönséget szeretnék bevonni egy közös, rövid alkotói munkába, ahol a nézők bizonyos kiegészítőkkel megteremthetik saját kompozíciójukat fotográfus segítségével. A kiállítást Ferencz-Mátéfi Kriszta művészettörténész nyitja meg, a tárlat július 12-ig látogatható hétköznaponként 12 és 18 óra között.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. december 28., vasárnap

Kőbe zárt menedék: a csíkkarcfalvi Nagyboldogasszony vártemplom | Templomtúra

Vastag kőfalak, lőrések és gyilokjáró veszik körül Csíkkarcfalva község templomát, amely nemcsak az imádságra, hanem a védekezésre is készült.

Kőbe zárt menedék: a csíkkarcfalvi Nagyboldogasszony vártemplom | Templomtúra
Hirdetés
2025. december 28., vasárnap

Elhunyt Brigitte Bardot francia színészlegenda

A híres francia színésznőt súlyos betegség után, vasárnap érte a halál. 91 éves volt.

Elhunyt Brigitte Bardot francia színészlegenda
Elhunyt Brigitte Bardot francia színészlegenda
2025. december 28., vasárnap

Elhunyt Brigitte Bardot francia színészlegenda

2025. december 28., vasárnap

Szélvihar miatt rekedtek turisták a Bilea-tónál

A szélvihar miatt nem tudják elhagyni a térséget a Bilea-tó környéki menedékházakban elszállásolt turisták.

Szélvihar miatt rekedtek turisták a Bilea-tónál
2025. december 28., vasárnap

Aprószentek napja – amikor „büntetlenül” lehet csapkodni a lányokat

A karácsonyi ünnepkörhöz tartozik a Heródes által meggyilkoltatott fiúgyerekek, azaz „apró szentek” napja is, régen gazdag, mára kikopó szokásrenddel. Ilyenkor lehet büntetlenül megvesszőzni a lányokat, asszonyokat, de koránt sem nevelés céljával.

Aprószentek napja – amikor „büntetlenül” lehet csapkodni a lányokat
Hirdetés
2025. december 27., szombat

Lázadás a beolvadás ellen – a Breaking Bad készítője hozta el 2025 egyik legjobb sorozatát

Az Apple TV-nél készült el, és futott be év végére 2025 egyik legjobb sorozata, a Pluribus. Vince Gilligan új folytatásos története egy meglehetősen egyedi apokalipszist tár a szemünk elé. Kritika.

Lázadás a beolvadás ellen – a Breaking Bad készítője hozta el 2025 egyik legjobb sorozatát
2025. december 27., szombat

Szexuális visszaélés gyanúja merült fel a Vasile Lascăr Rendőrképző Iskolában

Harmincnapos előzetes letartóztatásba helyezték szombaton a câmpinai Vasile Lascăr Rendőrképző Iskola egyik alkalmazottját, akit egy diák ellen elkövetett nemi erőszak kísérletével gyanúsítanak.

Szexuális visszaélés gyanúja merült fel a Vasile Lascăr Rendőrképző Iskolában
2025. december 27., szombat

Viharos erejű szél és hófúvás várható Székelyföldön

A szél élénkülésére figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat az ország nagyrészére, köztük a székelyföldi megyékre is.

Viharos erejű szél és hófúvás várható Székelyföldön
Hirdetés
2025. december 27., szombat

Hol lehet sízni a hétvégén?

Ugyan korlátozottak a lehetőségek azok számára, akik hétvégén már szeretnének sízni Székelyföldön, de érdemes figyelni a sípályák honlapjait, mert az éjszakák egyre hidegebbek és a hóágyúk éjjel-nappal dolgoznak.

Hol lehet sízni a hétvégén?
Hol lehet sízni a hétvégén?
2025. december 27., szombat

Hol lehet sízni a hétvégén?

2025. december 26., péntek

Tömegkarambol: tizenegy autó ütközött össze a dél-romániai gyorsforgalmi úton – videóval

Tizenegy autó ütközött össze péntek délután a Craiovát Pitești-tel összekötő, 12-es gyorsforgalmi úton, Olt megyében. A járművekben több mint harminc ember utazott, a hatóságok aktiválták a vörös beavatkozási tervet.

Tömegkarambol: tizenegy autó ütközött össze a dél-romániai gyorsforgalmi úton – videóval
2025. december 26., péntek

Karácsony éjjel is szólt a RO-Alert – dróntámadásokra figyelmeztették a Tulcea megyeieket

Oroszország a csütörtökről péntekre virradó éjszaka újabb dróntámadásokat intézett a román határ közelében lévő ukrán kikötői infrastruktúra ellen; a hatóságok RO-Alert üzenetben figyelmeztették az ukrán határral szomszédos Tulcea megye lakosságát.

Karácsony éjjel is szólt a RO-Alert – dróntámadásokra figyelmeztették a Tulcea megyeieket
Hirdetés