
Nem csak papíron maradnak a festői szépségű környezet élővilágának megóvási tervei
Fotó: Gergely Imre
Az élőhelyek javítása a célja annak a 14 millió lej összértékű projektnek, amely a Békás-szoros–Nagyhagymás Nemzeti Parkban zajlik. Ennek keretében javulnak mind az állatok, mind az itt élő őshonos növényzet életkörülményei.
2022. november 07., 15:442022. november 07., 15:44
2022. november 07., 20:512022. november 07., 20:51
A szerteágazó, több helyszínen számos állat- és növényfajra figyelő projekt lényegében a Békás-szoros–Nagyhagymás Nemzeti Park menedzsmenttervének életbe léptetését jelenti. Amikor ez a terv elkészült, felmérték a park élővilágának állapotát, megvizsgálták a problémákat, és megoldási javaslatokat dolgoztak ki. Most a fejlesztési minisztérium és az Európai Unió finanszírozásával meg is valósulhatnak ezek a lépések.
Amint Hegyi Barna, a park igazgatója felsorolta,
a halak védelmét célozva vízlépcsőket építenek ki a Gyilkos-tóból kifolyó patak medrében.
Lezárnak több olyan barlangot, amelyek eddig sem voltak látogathatók, de illetéktelen személyek mégis bementek és károkat okoztak. A lezárás után csak a denevérek és tudományos céllal kutató szakemberek juthatnak majd be ezekbe.
A medvék számára többhektárnyi áfonya- és málnaültetvényt hoznak létre távol Gyilkostó településtől. Ennek célja, hogy nyáron az állatok itt találjanak megfelelő és bőséges táplálékot, távol az emberektől, azaz, hogy a medvék ne a kukákban keressék az élelmüket.
Amint az igazgató elmondta, a projekt keretében újabb részletes felmérés is készül a nemzeti park élővilágáról.
Nemcsak az állatok, hanem a növényvilág védelme, illetve megerősítése is cél. A Gyilkos-tó közelében és vízfolyások partjain éger ligeteket ültetnek, pontosabban visszatelepítik ezeket. A Nagy-Hagymás déli oldalán pedig leromlott állapotú fenyőerdőket telepítenek újra.
Hegyi Barna érdeklődésünkre válaszolva közölte, több éven át dolgoztak a projekthez szükséges előtanulmányok készítésén, és múlt év decemberében sikerült benyújtaniuk. Idén februárban írhatták alá a 14 millió lej értékű finanszírozásról szóló szerződést. Ezt követően azonban bürokratikus akadályok miatt fél évet csúszott a megvalósítás kezdése, de
Van a projektnek olyan része is, ahol már konkrét eredményekről tudnak beszámolni, az elmúlt néhány hónapban több mint 350 gyereknek tartottak előadásokat.
Amint Kassay János projektmenedzsertől megtudtuk, a biodiverzitás megőrzését célzó projekt tevékenységeit a túrázók is tapasztalni fogják, tájékoztatás, tudatosítás céljával szóba állhatnak velük a park munkatársai, de a terület közelében található falvak lakóit is nyitottá szeretnék tenni a környezetvédelem iránt.
Folyamatosan az Ugron Gábor, Orbán Balázs, Farcád és Lejtő utcák házai között ólálkodott az elmúlt időszakban egy kifejlett medve, amelyet végül hétfőn este lőttek ki a vadászok a székelyudvarhelyi városvezetés utasítására.
A Nemzeti Liberális Pártnak (PNL) nem kellene támogatnia egy Sorin Grindeanu vezette kisebbségi kormányt – jelentette ki hétfő este Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Egyre több településen figyelmeztetik a lakókat lakott területre merészkedő medvék miatt Hargita megyében – az elmúlt napokban több udvarhelyszéki és gyergyóiszéki községben is Ro-Alert üzenetet küldtek.
Az SOS Románia parlamenti politikusai megkezdték az aláírásgyűjtést Nicuşor Dan elnök tisztségből való felfüggesztésének kezdeményezéséhez – jelentette be hétfő este a párt elnöke.
Folytatódnak kedd reggel a leendő miniszterek parlamenti bizottsági meghallgatásai, délután pedig megalakul a Tisza-kormány, majd összeül az Országgyűlés, és esküt tesznek a miniszterek.
Általában meleg időre, de ingadozó hőmérsékleti értékekre lehet számítani a következő két hétben, és ezen a héten esők is várhatók – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) május 11–24. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Székelyudvarhelyen és Maroshévízen is medvét láttak hétfőn este; mindkét esetben hívták a 112-t – tájékoztatott a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Több mint 630 ezer eurót könyvelt el az RMDSZ tavaly tagdíjakból, adományokból és egyéb bevételekből a Hivatalos Közlönyben megjelent adatokat elemző Cotidianul szerint. Ehhez társul még több mint 11,5 millió euró, amelyet a Kormányfőtitkárságtól kaptak.
Előzetes letartóztatásba helyezték azt a 39 éves férfit, akit azzal gyanúsítanak, hogy pénteken megölt egy 18 éves lányt egy perbáthidai kecskefarmon.
Rendszerváltásra van szükség a külhoni magyarsággal való kapcsolattartásban és a támogatási rendszerben egyaránt – erről beszélt a társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszteri poszt várományosa hétfőn Budapesten.
1 hozzászólás