
Fotó: Pál Árpád
Továbbra sem iható az összes forrás vize Székelyudvarhelyen. Jelenleg is zajlanak a fertőtlenítési munkálatok, a közkutak forrásainál szeretnék megszüntetni a szennyezést, ám ahhoz, hogy a földmunkákat elvégezhessék, várniuk kellett a megfelelő időjárásra – tudtuk meg a városháza sajtóosztályától.
2017. március 15., 13:212017. március 15., 13:21
2017. március 15., 13:222017. március 15., 13:22
A Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság március elején küldött levelet az udvarhelyi polgármesteri hivatalnak a forrásvizek legutóbbi laborvizsgálati eredményeiről – tudtuk meg a városháza sajtóosztályától. A februári mintavételek bevizsgálása nyomán kiderült:
Az udvarhelyi közkutak fertőtlenítését már múlt év decemberében elkezdték. „A vizsgálatoknak van egy előre kiszámított átfutási idejük, ami mindaddig ismétlődik, amíg nem érkezik megnyugtató válasz a víz minőségével kapcsolatosan” – közölte érdeklődésünkre a sajtóosztály. A mintavételek és vizsgálatok azért szükségesek, mert különösen a tavaszi, illetve esős időszakban könnyen trágyalé kerülhet a forrásokba, amelyeknek vize így időszakosan ihatatlanná, fertőzötté válhat. A tisztítások folyamatosan zajlanak mindaddig, amíg megfelelően kifertőtlenítenek minden forrást. Ha a következő időszakos ellenőrzésen ismét az derül ki, hogy nem iható a víz, akkor újból fertőtlenítik az adott forrást, majd újabb mintát vesznek – tájékoztatott a városháza.
A székelyudvarhelyi Függetlenség sugárúti, illetve a Lorántffy Zsuzsanna utcai kutak forrásait hosszú ideig nem fertőtlenítették, a kutakat tápláló forrásokat és azok gyűjtőmedencéjét már a tél folyamán beazonosították, és ahogy az idő engedte, leástak ezekhez, jelenleg a fertőtlenítésükön dolgoznak – tudtuk meg a sajtóosztálytól.
A főút melletti borvízforrás vize már iható
Fotó: Pál Árpád
Amint megtörténik a fertőtlenítés, újabb vizsgálat következik, majd annak eredménye alapján döntenek a további lépésekről. Amíg ezek a folyamatok nem zárulnak le, tilos a források vizéből inni – hívja fel a lakosok figyelmét a városháza.
A Szejkén található három forrás közül kettőnek szintén nem iható a vize: a Borvízmúzeum udvarán található Sarolta-forrás vize, valamint a szejkei strand területén lévő édesvizű forrás vize.
A héten a Függetlenség sugárúti forrás gyűjtőmedencéjénél ásnak, ott is fertőtlenítést fognak végezni – tájékoztatott a városháza sajtóosztálya.
Évente többször is ellenőrzik a forrásokat
Az udvarhelyi városháza évente kétszer ellenőrizteti a közkutak vizének minőségét, általában tél elején és tavasszal, ugyanis többnyire ilyenkor kerülhetnek szennyeződések a talajvizekbe – nyilatkozták korábban a városházán. A decemberi időszakos ellenőrzésen derült ki, hogy több udvarhelyi forrás vize emberi fogyasztásra alkalmatlan. Akkor kezdődött el a szennyezett közkutak fertőtlenítése, a munkálatok azóta is tartanak.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
szóljon hozzá!