
Fotó: Pál Árpád
Továbbra sem iható az összes forrás vize Székelyudvarhelyen. Jelenleg is zajlanak a fertőtlenítési munkálatok, a közkutak forrásainál szeretnék megszüntetni a szennyezést, ám ahhoz, hogy a földmunkákat elvégezhessék, várniuk kellett a megfelelő időjárásra – tudtuk meg a városháza sajtóosztályától.
2017. március 15., 13:212017. március 15., 13:21
2017. március 15., 13:222017. március 15., 13:22
A Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság március elején küldött levelet az udvarhelyi polgármesteri hivatalnak a forrásvizek legutóbbi laborvizsgálati eredményeiről – tudtuk meg a városháza sajtóosztályától. A februári mintavételek bevizsgálása nyomán kiderült:
Az udvarhelyi közkutak fertőtlenítését már múlt év decemberében elkezdték. „A vizsgálatoknak van egy előre kiszámított átfutási idejük, ami mindaddig ismétlődik, amíg nem érkezik megnyugtató válasz a víz minőségével kapcsolatosan” – közölte érdeklődésünkre a sajtóosztály. A mintavételek és vizsgálatok azért szükségesek, mert különösen a tavaszi, illetve esős időszakban könnyen trágyalé kerülhet a forrásokba, amelyeknek vize így időszakosan ihatatlanná, fertőzötté válhat. A tisztítások folyamatosan zajlanak mindaddig, amíg megfelelően kifertőtlenítenek minden forrást. Ha a következő időszakos ellenőrzésen ismét az derül ki, hogy nem iható a víz, akkor újból fertőtlenítik az adott forrást, majd újabb mintát vesznek – tájékoztatott a városháza.
A székelyudvarhelyi Függetlenség sugárúti, illetve a Lorántffy Zsuzsanna utcai kutak forrásait hosszú ideig nem fertőtlenítették, a kutakat tápláló forrásokat és azok gyűjtőmedencéjét már a tél folyamán beazonosították, és ahogy az idő engedte, leástak ezekhez, jelenleg a fertőtlenítésükön dolgoznak – tudtuk meg a sajtóosztálytól.
A főút melletti borvízforrás vize már iható
Fotó: Pál Árpád
Amint megtörténik a fertőtlenítés, újabb vizsgálat következik, majd annak eredménye alapján döntenek a további lépésekről. Amíg ezek a folyamatok nem zárulnak le, tilos a források vizéből inni – hívja fel a lakosok figyelmét a városháza.
A Szejkén található három forrás közül kettőnek szintén nem iható a vize: a Borvízmúzeum udvarán található Sarolta-forrás vize, valamint a szejkei strand területén lévő édesvizű forrás vize.
A héten a Függetlenség sugárúti forrás gyűjtőmedencéjénél ásnak, ott is fertőtlenítést fognak végezni – tájékoztatott a városháza sajtóosztálya.
Évente többször is ellenőrzik a forrásokat
Az udvarhelyi városháza évente kétszer ellenőrizteti a közkutak vizének minőségét, általában tél elején és tavasszal, ugyanis többnyire ilyenkor kerülhetnek szennyeződések a talajvizekbe – nyilatkozták korábban a városházán. A decemberi időszakos ellenőrzésen derült ki, hogy több udvarhelyi forrás vize emberi fogyasztásra alkalmatlan. Akkor kezdődött el a szennyezett közkutak fertőtlenítése, a munkálatok azóta is tartanak.
Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.
A Mars és az Uránusz ritka bolygóegyüttállását lehet majd megfigyelni a Fiastyúk csillaghalmaza alatt július 4-én, a hajnali égen.
Nicușor Dan reméli, hogy meglesznek az eszközei a rendszer megreformálásához. Az államfőt az újságírók azokra a vádakra reagáltatták, amelyek szerint maga is a „rendszer” része.
Hangulatos hétvége vár a kézdivásárhelyiekre és a környékbeliekre, miután pénteken kezdődik és vasárnap estig tart a város ünnepe. A Sokadalom egyetlen anyaországi meghívottja, a Bikini együttes mindjárt az első nap során fellép.
Autóba zárva maradt egy négy hónapos csecsemő csütörtökön Gyulafehérváron, miután a jármű automatikusan bezáródott, miközben a kulcs bent maradt.
Magyar anyanyelvűként munkát keresel Romániában? A Jooble segít megtalálni a legjobb romániai állásokat. Olvasd el összefoglalónkat!
A lakóépületek építési költségei 2015 és 2025 között átlagosan 48,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban (EU) – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
szóljon hozzá!