
Fotó: Pál Árpád
Továbbra sem iható az összes forrás vize Székelyudvarhelyen. Jelenleg is zajlanak a fertőtlenítési munkálatok, a közkutak forrásainál szeretnék megszüntetni a szennyezést, ám ahhoz, hogy a földmunkákat elvégezhessék, várniuk kellett a megfelelő időjárásra – tudtuk meg a városháza sajtóosztályától.
2017. március 15., 13:212017. március 15., 13:21
2017. március 15., 13:222017. március 15., 13:22
A Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság március elején küldött levelet az udvarhelyi polgármesteri hivatalnak a forrásvizek legutóbbi laborvizsgálati eredményeiről – tudtuk meg a városháza sajtóosztályától. A februári mintavételek bevizsgálása nyomán kiderült:
Az udvarhelyi közkutak fertőtlenítését már múlt év decemberében elkezdték. „A vizsgálatoknak van egy előre kiszámított átfutási idejük, ami mindaddig ismétlődik, amíg nem érkezik megnyugtató válasz a víz minőségével kapcsolatosan” – közölte érdeklődésünkre a sajtóosztály. A mintavételek és vizsgálatok azért szükségesek, mert különösen a tavaszi, illetve esős időszakban könnyen trágyalé kerülhet a forrásokba, amelyeknek vize így időszakosan ihatatlanná, fertőzötté válhat. A tisztítások folyamatosan zajlanak mindaddig, amíg megfelelően kifertőtlenítenek minden forrást. Ha a következő időszakos ellenőrzésen ismét az derül ki, hogy nem iható a víz, akkor újból fertőtlenítik az adott forrást, majd újabb mintát vesznek – tájékoztatott a városháza.
A székelyudvarhelyi Függetlenség sugárúti, illetve a Lorántffy Zsuzsanna utcai kutak forrásait hosszú ideig nem fertőtlenítették, a kutakat tápláló forrásokat és azok gyűjtőmedencéjét már a tél folyamán beazonosították, és ahogy az idő engedte, leástak ezekhez, jelenleg a fertőtlenítésükön dolgoznak – tudtuk meg a sajtóosztálytól.
A főút melletti borvízforrás vize már iható
Fotó: Pál Árpád
Amint megtörténik a fertőtlenítés, újabb vizsgálat következik, majd annak eredménye alapján döntenek a további lépésekről. Amíg ezek a folyamatok nem zárulnak le, tilos a források vizéből inni – hívja fel a lakosok figyelmét a városháza.
A Szejkén található három forrás közül kettőnek szintén nem iható a vize: a Borvízmúzeum udvarán található Sarolta-forrás vize, valamint a szejkei strand területén lévő édesvizű forrás vize.
A héten a Függetlenség sugárúti forrás gyűjtőmedencéjénél ásnak, ott is fertőtlenítést fognak végezni – tájékoztatott a városháza sajtóosztálya.
Évente többször is ellenőrzik a forrásokat
Az udvarhelyi városháza évente kétszer ellenőrizteti a közkutak vizének minőségét, általában tél elején és tavasszal, ugyanis többnyire ilyenkor kerülhetnek szennyeződések a talajvizekbe – nyilatkozták korábban a városházán. A decemberi időszakos ellenőrzésen derült ki, hogy több udvarhelyi forrás vize emberi fogyasztásra alkalmatlan. Akkor kezdődött el a szennyezett közkutak fertőtlenítése, a munkálatok azóta is tartanak.
Új szakaszába lépett Gyergyószentmiklós és Gyergyószék egyik legfontosabb infrastrukturális beruházása: aláírták annak elkerülő útnak a megvalósíthatósági tanulmányára vonatkozó szerződést, amely Tekerőpatak és Szárhegy irányából kerülné el a várost.
Erősödött pénteken a román deviza az euróhoz képest: a Román Nemzeti Bank (BNR) 5,2364 lejes hivatalos árfolyamot állapított meg, ami 2,97 banis (0,56 százalékos) csökkenést jelent a csütörtöki 5,2661 lejhez képest.
Megkéselte osztálytársát egy 12 éves gyermek pénteken az Arad megyei Vinga község egyik iskolájában.
Görög Mártát, a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának dékánját kérte fel az Igazságügyi Minisztérium irányítására Magyar Péter leendő miniszterelnök pénteken.
Instabillá válik az időjárás már ma délutántól, és az ország nagy részén vasárnapig esőzések várhatók. Több megyére elsőfokú, sárga jelzésű riasztást adott ki a meteorológiai szolgálat légköri instabilitás és jelentős mennyiségű csapadék miatt.
Bemutatta középiskolás aktív önkéntesét a Hargita megyei tűzoltóság az Életmentő szenvedéllyel elnevezésű program tízéves évfordulóján. A parancsnokság új jelentkezőket is vár a programba.
Legszebb virágaikat mutatják be, és kínálják eladásra az udvarfalvi termesztők szombaton és vasárnap a hagyományos kiállításon és vásáron. Szombaton a településen Májusfa néptánctalálkozót is tartanak, immár nyolcadik alkalommal.
Lemondott igazságügyi miniszteri jelöltségéről Melléthei-Barna Márton, aki ezt Facebook-oldalán jelentette be csütörtökön.
Maros megyében 1990 óta először írtak ki népszavazást, hogy lemondassanak egy polgármestert. A mezőszengyeliek június 14-én döntenek arról, hogy maradjon a jelenlegi községvezető vagy mennie kell.
Az ügyvivő egészségügyi miniszter csütörtöki nyilatkozatának előzménye, hogy hantavírus-járvány tört ki egy Európához közeledő óceánjáró hajón.
szóljon hozzá!