
Tavaly ültették, Ferenc pápa látogatásának alkalmából. Idén már kivirágzott. Archív
Fotó: Veres Nándor
Egy éve történelmet írt tájainkon a Szentatya: Szent Péter utóda először látogatott Erdélybe, jelesül Csíksomlyóra. Szép egybeesés, hogy az első évfordulót épp pünkösd másodnapján üljük, amely a katolikus liturgiában Szűz Máriának, az Egyház anyjának emléknapja. Székelyudvarhelyen pedig a pápalátogatás évfordulójára bontott először virágot az emlékgesztenyefa.
2020. június 01., 10:352020. június 01., 10:35
A plébániai közösségek időtálló és maradandó jelképes ajándékokkal várták Ferenc pápa csíksomlyói látogatását. Az erdőtelepítési ajándék részeként számos plébániai közösség emléktáblával ellátott csemetéket ültetett a templomok illetve plébániák kertjébe. A Laudato si’ – Áldott légy kezdetű enciklikájában a Szentatya arra buzdítja a világot, hogy éljen harmóniában a teremtett világgal, gondoljon a fiatal, a születő generációkra is.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Zöld ajándék gyanánt a székelyudvarhelyi Kis Szent Teréz-plébániatemplom kertjében vadgesztenye csemete kapott helyet – emlékeztetvén a gyulafehérvári főegyházmegye ezeréves történetének első pápalátogatására.
A csendesen növekvő, az ég felé magasodó fa, mint zöldellő jelkép a napokban bontotta ki legelső fehér virágfürtjeit. A bokrétafának is nevezett gesztenyető virágzata Isten fehérbe öltözött szolgájára emlékeztet – mondják a hívek. A fürtök, mint egy-egy kis karácsonyfa, úgy magasodnak túl az ágakon.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Tamás Barna, az egyházközség plébánosa úgy érzi, „mintha álomból ébrednénk: itt járt a Szentatya. Nagy kegyelem, hogy városunkon is áthaladt. A tavaly ilyenkori esemény a természet csíksomlyói csodájára is rámutatott, ugyanakkor arra is, milyenek vagyunk mi, és milyen a Jóisten. Hasonlóképpen arra is, hogy most milyen országban élünk, és milyen országba vár bennünket a Jóisten.” A plébános kiemelte a megelégedettséget, ami az emberekben gyökeret eresztett: ilyen szentéletű pápánk van, aki a komfort-érzetünkből kihívott.
– vallja Tamás Barna plébános.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Az évfordulóra Kovács Gergely, a gyulafehérvári főegyházmegye érseke imát fogalmazott hálaadásképpen, ami a mai ünnepi szentmiséken is elhangzik: „Gondviselő Istenünk, aki életünket Jó Pásztorként vezeted, Szent Péter utódában, Ferenc pápánkban atyát és testvért ajándékoztál nekünk. Add, hogy mindig meghallja a Szentlélek biztos hangját, elöl járjon a szeretetben, és életével továbbra is tegye élővé örömhíredet. A vele való találkozás élményének felidézése szítsa fel bennünk az egy test közösségéhez való tartozás vágyát, és az evangélium tiszta forrásának frissességéből naponta merítve eljussunk együtt örök országodba. Ámen.”
Nicușor Dan államfő kedden közölte, hogy a Cotroceni-palotában tartandó egyeztetéseken arra fogja kérni a pártokat, hogy térjenek vissza a párbeszédhez.
Több millió eurót kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd – számolt be kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő.
Teljesen átalakul a közmédia intézményrendszere, miután az Országgyűlés kedden elfogadta a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvényt.
Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
szóljon hozzá!